Zurich Chess Challenge 2014

2
391

Początek roku zawsze pełen jest dobrych turniejów. Skończył się Tata Steel Chess w Wijk Aan Zee, wczoraj rozpoczął się Tradewise Gibraltar, a już w środę spotkają się na superturnieju w Zurychu zawodnicy, którzy zafundują nam najsilniejszy turniej w historii szachów. 


Po raz pierwszy w historii średni ranking turnieju przekroczy 2800 pkt ELO i będzie wynosił 2801 pkt. Stanie się to dzięki szóstce zawodników:

1. Magnus Carlsen(2872)

2. Levon Aronian(2812)

3. Viswanathan Anand(2773)

4. Fabiano Caruana(2782)

5. Hikaru Nakamura(2789)

6. Boris Gelfand(2777)

W środę zawodnicy spotkają się na ceremonii otwarcia, a później zagrają turniej szachów błyskawicznych. Od czwartku do poniedziałku rozegrany zostanie 5-rundowy turniej szachów klasycznych, natomiast we wtorek turniej szachów szybkich, a potem nastąpi zakończenie zawodów. Blitz zaczyna się o 19:00 i będzie transmitowany na żywo. Rundy szachów klasycznych rozpoczną się o godzinie 15:00, natomiast szachy szybkie o 11:00.

Turniej jest organizowany z okazji słynnego turnieju pretendentów rozegranego w 1953 roku , a którego zwycięzcą był Vasilij Smysłow.

W środę 29 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie zawodów oraz 5-rundowy turniej szachów błyskawicznych. Zwycięzcami zostali Carlsen oraz Aronian, którzy zdobyli po 3 pkt. Mistrz Świata doznał porażki już w pierwszej rundzie, kiedy pokonał go Caruana. Aronian pokonał Ananda, a Nakamura Gelfanda. W drugiej rundzie Anand zwyciężył Caruanę, a Nakamura Aroniana. W partii Carlsena z Gelfandem padł remis. Trzecia runda dała nam tylko jedną partię rezultatywną, w której Caruana zwyciężył Gelfanda. Partie Aronian – Carlsen oraz Anand – Nakamura zakończyły się remisami. Za to IV runda przyniosła nam brak remisów. Carlsen ograł Ananda, Aronian Gelfanda, a Nakamura Caruanę. Ostatnia runda przyniosła zwycięstwo Carlsenowi nad Nakamurą oraz Anandowi nad Gelfandem. Partia Aroniana z Caruaną zakończyła się remisem.
Runda I
Carlsen od zwycięstwa nad Gelfandem rozpoczął turniej w Zurychu. Zrobił to po swojemu. Nic specjalnego w debiucie, a potem już tylko zamęczał rywala. Aronian kontynuuje swoją dobrą passę rozpoczętą w Wijk Aan Zee i dziś pokonał Ananda, który zbyt optymistycznie ocenił pozycje po ofierze figury. Partia Nakamury z Caruaną była wyrównana i zakończyła się podziałem punktów.
Runda II
Anand nie zaliczy chyba tego turnieju do udanych. Druga runda i druga porażka. Tym razem z nie najlepiej ostatnio grającym Nakamurą, który po kombinacyjnej ofierze dwóch figur za wieże i dwa pionki dostał inicjatywę i pokonał Hindusa. Pojedynek dnia, czyli partia Carlsena z Aronianem nie przyniosła zbyt wielu emocji i zakończyła się remisem, tak jak i Gelfanda z Caruaną. Na czele Carlsen, Nakamura i Aronian z 3 pkt. W tym turnieju zwycięstwo liczone jest za 2 pkt, remis za 1 i porażka za 0 pkt.
Runda III
To co wydarzyło się w partii NakamuraCarlsen przejdzie do historii szachów. Amerykanin świetnie rozegrał początek partii i wydawało się, że zobaczymy pierwszą w historii porażkę Carlsena, jako Mistrza Świata. Wtedy jednak Amerykanin nie wytrzymał presji i nie doliczył sie kombinajcji z oddaniem wieży na h7, po którym to posunięciu Norweg by zapewne poddał partię. Po 37.d6 partia już nie wyglądała na wygraną, a z każdym ruchem pozycja Carlsena stawała się coraz silniesza.  W sumie Norweg wygrał i była to jedyna rezultatywna partia tego popołudnia. Aronian nie znalazł nic specjalnego w partii z Gelfandem, tak jak i Caruana z Anandem. Prowadzi Carlsen z 5 pkt, przed Aronianem, który ma ich 4.
Fot. Organizatorzy
Runda IV
Kolejny raz dowiedzieliśmy się, dlaczego Carlsen jest Mistrzem Świata. Niekwestionowanym. Dziś przekonał się o tym Caruana, któy nawet nie zauważył, jak popadł w tarapaty. Po wczorajszej porażce nie pozbierał się jeszcze Nakamura, który dziś – niestety – trafił na Aroniana. Grając czarnym kolorem mógł tylko czekać na egzekuję. Anand wreszcie wygrał. Jednak żaden to chyba powód do dumy, bo Gelfand już w Wijk Aan Zee pokazał, że jest całkowicie bez formy. I tak na rundę przed końcem turnieju szachów klasycznych prowadzi samodzielnie Carlsen z 7 pkt, a za nim już jest tylko Aronian6 pkt. Czyli status Quo zachowane. A gościem specjalnym był dziś wybitny artysta ormiańskiego pochodzenia Charles Aznavour, który obecnie pełni obowiązki ambasadora tego kraju w Szwajcarii.
Fot. Organizatorzy
Runda V
Po raz drugi z rzędu Aronian nie wytrzymał w ostatniej rundzie i dziś przegrał z Caruaną. Anand posprawdzał Carlsena, ale dało to tylko remis. Podobnie, jak w partii Nakamura z Gelfandem, choć w tej partii widać było jasno, że panowie za wszelką cenę chcieli zakończyć szybko ten turniej. Tak więc tą część turnieju wygrał Carlsen, a we wtorek turniej szachów szybkich.
Turniej szachów szybkich.
Nie Magnus Carlsen, ale Fabiano Caruana został zwycięzcą turnieju szachów szybkich rozegranego ostatniego dnia zawodów. Mistrz Świata został pokonany dwukrotnie – raz przez zwycięzcę, a drugi raz przez Aroniana i w sumie zajął czwarte miejsce.
Oficjalna strona zawodów.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.