Zapowiedź Akademickich Mistrzostw Polski 2019

0
1639

Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach na rok 2019 odbędą się po raz drugi z rzędu w Chorzowie, w dniach 18-20 stycznia. Podczas takiego weekendu emocje zawsze sięgają zenitu. Nie brakuje niespodziewanych zwrotów akcji charakterystycznych dla szachów szybkich, a zawodnicy muszą walczyć zarówno o dobry wynik indywidualny, jak i drużynowy.

Podobnie jak w roku ubiegłym, organizator zadbał o medialność turnieju. Ponownie będzie można śledzić kilkadziesiąt najlepszych partii każdej rundy na żywo w internecie, a całą oprawę uświetni komentarz na żywo z miejsca zawodów. Prowadzącymi studio będą IM Piotr Nguyen oraz WIM Anna Kantane. Relacja z dnia pierwszego poniżej, kolejne będzie można znaleźć na tym samym kanale na YT.

W tym roku nie zabraknie na listach startowych głośnych nazwisk. Dla Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie zagra Kacper Piorun, a dla Uniwersytetu Warszawskiego Bartłomiej Macieja. Pozostali arcymistrzowie, których zobaczymy w akcji to: Krzysztof Jakubowski (ALK Warszawa), Grzegorz Nasuta (Politechnika Białostocka) i Daniel Sadzikowski (AGH Kraków). Dwaj ostatni z sukcesami reprezentowali Polskę na zeszłorocznych Akademickich Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Brazylii.

Link do Akademickich Mistrzostw Polski Mężczyzn: http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_7116/

Wśród kobiet największymi gwiazdami będą arcymistrzynie Klaudia Kulon (UE Poznań) i Joanna Majdan (ALK Warszawa). Oprócz nich zobaczymy cztery mistrzynie międzynarodowe, w tym m. in. reprezentującą AGH Kraków Aleksandrę Lach, czy Annę Kubicką (UE Katowice). Lista kandydatek do medali indywidualnych jest jednak o wiele dłuższa, a kibice będą zapewne czekać na jakąś większą niespodziankę.

Link do Akademickich Mistrzostw Polski Kobiet: http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_7114/

Najlepszą uczelnią na liście będzie w tym roku Akademia Leona Koźmińskiego. Poprzednie Mistrzostwa pokazały jednak, że najważniejszy jest team spirit i do zwycięstwa będzie kandydować jeszcze kilka innych uczelni, w tym m. in. UW Warszawa, AGH Kraków, czy PW Warszawa, która wygrała zeszłoroczny turniej drużynowy zaczynając zmagania z dopiero szóstym numerem startowym.

Link do Drużynowych Akademickich Mistrzostw Polski: http://chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_7118/

Logo AMP

Do klasyfikacji ogólnej Mistrzostw będą liczyć się nie tylko wyniki drużynowe, ale także zdobyte punkty w turniejach indywidualnych. Punktować będą 4 najlepsi mężczyźni i 2 najlepsze kobiety. Tytułu najlepszej uczelni w Polsce broni Politechnika Warszawska. Czy w tym roku będziemy oglądać nowych triumfatorów? Odpowiedź już w niedzielne popołudnie, a tymczasem serdecznie zapraszamy do śledzenia Mistrzostw.

KK