Wojtaszek zagra w Biel!

3
383

Dobra, choć zmienna, gra naszego najlepszego arcymistrza została po raz kolejny doceniona. Radek Wojtaszek nie mógł liczyć na lepszą wiadomość, jak zaproszenie do słynnego turnieju w Biel, który rozegrany zostanie tuż przed Olimpiadą szachową w dniach 12-25 lipca.

Dla Wojtaszka będzie to idealna i we właściwym momencie szansa na sprawdzenie swoich możliwości przed Olimpiadą, gdzie ba pewno będzie chciał pokazać, że ostatnie słabsze wyniki są tylko przejściowe i, jak zwykle na drużynówkach, możemy na niego liczyć.

Będzie to najsilniejszy w jego karierze turniej szachowy, a oprócz niego zobaczymy:

1. Maxime Vachier-Lagrave(2758)

2. Anisha Giri(2746)

3. Pentalę Harikrishnę(2736)

4. Alexandra Motyleva(2687)

5. Yifan Hou(2629)

W sumie turniej będzie miał średni ranking(na 1 maja 2014) 2712 ELO i XIX kategorię.

Tegoroczny turniej odbędzie się „ku pamięciHansa Suri – wieloletniego dyrektora zawodów, który zmarł w wieku 85 lat w czerwcu 2013 roku.

Tak więc skład godny i wyzywający naszego superarcymistrza. Miejmy nadzieję, że Radek zakończy tą konfrontację udanie i sprawi kolejne radości swoim fanom.

W turnieju otwartym zobaczymy GM Mateusza Bartla, jego żonę WGM Martę Bartel oraz GM Darka Świercza.

Transmisja turnieju arcymistrzowskiego.

Transmisja turnieju Open.

Fot. Organizatorzy

Od niespodzianki, jaką jest niewątpliwie gładkie zwycięstwo Mistrzyni Świata Yifan Hou nad Anishem Girim, rozpoczął się turniej arcymistrzowski. Drugim zwycięzcą został Radek Wojtaszek, który wypunktował czarnym kolorem Mistrza Europy Alexandra Motyleva. Krótka za to trwała partia VachierLagrave z Harikrishną i zakończyła się remisowym rozstrzygnięciem.

W turnieju „MastersMateusz Bartel pokonał Petera Ludviga(2249), Darek Świercz wygrał z Flo Schiendorferem(2192), a Marta Bartel zremisowała z Andreą Pinchetti(1998).

Fot. Organizatorzy

W II rundzie spotkała się dwójka liderów i mimo delikatnej przewagi uzyskanej po debiucie Radek Wojtaszek nie znalazł pomysły na Yifan Hou, co spowodowało zakończenie remisowe partii. Także remis padł w pojedynku VachierLagraveMotylev, w którym żaden z zawodników nie uzyskał nawet niewielkiej przewagi. Za to wyraźny kryzys dopadł Giriego, który przegrał w niedoczasie drugą już partię – tym razem czarnymi z Harikrishną.

Druga runda turnieju „Masters” nie była już tak łatwa dla Mateusza Bartla, który zremisował z GM Josephem Gallagherem(2484). Jeszcze gorzej poszło Darkowi Świerczowi, który niestety przegrał z Jonasem Lampertem(2421). Remisem zakończyła się również partia Marty Bartel z Lukasem Schwanderem(1944).

Fot. Organizatorzy

Anish Giri dziś się odegrał za poprzednie porażki i niestety stało się to w partii z Radkiem Wojtaszkiem. Nasz zawodnik od samego początku nie najlepiej grał swoją partię i przez cały czas był w głebokiej defensywie. Kiedy jego przeciwnik zaczął niedkładnie grać i wydawało się, że ciężko będzie mu zrealizowac przewagę pionka w końcówce Wojtaszek niestety pomylił się i za chwilę poddał partię. Współliderka turnieju Yifan Hou także dziś przegrała, momo że do kontroli czasu w pojedynku z VachierLagrave stała równo. Potem niestety jej pozycja posypała się. Także trzeci z liderów Harikrishna został dziś pokonany przez Motyleva, który wykorzystał zbyt ostrą gre Hindusa i zainkasował punkt. Tak więc w tabeli sporo zmian, gdyż na czoło wyszedł VachierLagrave z 2 pkt a Radek jest w gronie czwórki zawodników z 1,5 pkt.

W turnieju otwartym Mateusz Bartel zremisował z GM Sergeyem Vokarevem(2432), Darek Świercz pokonał Juergena Moeldnera(2229), a Marta Bartel Carstena Byrna(2070).

Fot, Organizatorzy

W IV rundzie Radek zmierzył się z najwyżej notowanym zawodnikiem w tym turnieju – Maxime Vachier-Lagrave. Przez całą partię utrzymywała się równa pozycja i spowodowała ona spodziewane – remisowe – zakończenie. Taki sam przebieg miała partia Hou z Harikrishną i także padł w niej remis. Natomiast pojedynek Giriego z Motylevem przebiegał najpierw pod znakiem przewagi Mistrza Europy, jednak potem do głosu doszedł rozkręcający się Holender i to on zainkasował punkt. Tak więc ciągle prowadzi Francuz z 2,5 pkt, a za nim czwórka zawodników z Radkiem w składzie z 2 pkt.

 W turnieju otwartym Mateusz Bartel zremisował z GM Mackenzie Molnerem(2504), Darek Świercz zaś zremisowal z Martą Bartel.

Fot. Organizatorzy

V runda przyniosła tylko jedną rozstrzygnięta partię, w której najwyżej notowany VachierLagrave pokonał Giriego. Francuz uzyskał niewielką przewagę, którą od 30 posunięcia systematycznie zwiększał. Presja, jaką wywierał na Holendra, spowodowała, że ten zaczął popełniać błędy i niestety potem zmuszony był poddać partię. Radek Wojtaszek czarnym kolorem grał z Harikrishną. Partia miała równy przebieg, choć nasz zawodnik dwoił się i troi, a by coś z niej wycisnąć. Tym razem się nie udało i panowie podpisali remis. Także remisem zakończył się pojedynek Motyleva z Hou, co oznacza, że liderem po połowie turnieju jest Francuz, a za nim czwórka ze stratą połówki punktu.

 W turnieju otwartym dziś Darek Świercz pokonał FM Vladimira Minko(2308), Mateusz Bartel zremisował z Joansem Lampertem(2421), a Marta Bartel z GM Suryą Ganguly(2619).

Fot. Organizatorzy

W VI rundzie padły trzy remisy, choć wszyscy zawodnicy walczyli o lepszy wynik. Radek próbował poszukać przewagi w pojedynku z Motylevem, jednak tym razem Mistrz Europy dał radę utrzymać pozycję. Hou stała przez całą partię z Girim odrobinę gorzej, jednak w tym turnieju jest naprawdę w dobrej formie i po raz pierwszy doprowadziła Holendra do pokojowego zakończenia partii. Harikrishna słabo pograł w pojedynku z VachierLagrave, jednak nie wystarczyło to, aby Francuz zdobył cały punkt.

W turnieju open Darek Świercz zremisował z Alexandrem Donchenko(2499), a Mateusz Bartel pokonał swoją żonę Martę. W niedzielę zawodnicy mają dzień wolny.

Fot. Organizatorzy

W VII rundzie rywalką Radka była Yifan Hou, która była bliska pokonania naszego superarcymistrza, jednak znany z dobrej obrony Radek nie pozwolił na zrealizowanie całkiem sporej przewagi. Bez historii przebiegał pojedynek Giriego z Harikrishną i panowie podzielili punkt. Natomiast prowadzący Vachier-Lagrave bez większych problemów rozprawił się z Motylevem.

W turnieju otwartym Mateusz Bartel pokonał FM Francesa Rombaldiego(2444). Darek Świercz zremisował z GM Alexanem Cherniaevem(2434), a Marta Bartel pokonała Alinę Zahn(1944).

Fot. Organizatorzy

W VIII rundzie Radek dostał szansę na rewanż z Girim. Nasz zawodnik dwoił sie i troił, aby wykorzystać niewielką inicjatywę, jaką dostał w tej partii, jednak nie była to na tyle wystarczająca przewaga, aby zamienić ją na cały punkt. Na cichą bohaterką wyrasta Mistrzyni Świata Hou, która bez kompleksów rywalizuje z topowymi mężczyznami, co pokazała dziś w partii z Vachier-Lagrave, gdzie gładko osiągnęła remis czarnymi. Bez historii potoczyła się partia Harikrishny z Motylevem i tak dzień zakończył się trzema remisami.

W turnieju mistrzowskim Mateusz Bartel pokonał GM Mateja Sebenika(2516) i jutro zagra o prowadzenie w turnieju z prowadzacym Adhibanem. Darek Świercz również dziś odniósł zwycięstwo pokonując czarnymi IM Petara Benkovica(2434). Natomiast Marta Bartel zremisowała z GM Josephem Gallaherem(2484).

Fot. Organizatorzy

IX runda pokazała, że zawody często rozgrywają się w ostatnich rundach. Już się wydawało, że Vachier-Largave gładko wygra ten turniej, a tu nienajlepiej grający Anish Giri wykorzystał inicjatywę, jaką miał przez całą partię i zmusił rywala do popełnienia decydujących błędów. Radek Wojtaszek przepięknie ustawił Harikrishnę w Grunfeldzie, dzięki czemu zyskał aktywną pozycje w centrum oraz na skrzydle królewskim i mimo że niezbyt dokładnie realizował przewagę, to odniósł zwycięstwo kończąc partię efektowną ofiarą wieży. Także wygrała dziś Hou, która nie pozostawiła wątpliwości Motylevowi, kto był dziś lepszy. I w ten sposób jutro Radek zagra o zwycięstwo turnieju z Vachier-Lagrave. Liczymy na walkę, gdyż pozytywny jej rezultat na pewno podbuduje morale tak Wojtaszka, jak i całej drużyny.

W turnieju mistrzowskim Mateusz Bartel zremisował na I szachownicy z prowadzącym GM B Adhibanem(2610), Darek Świercz pokonał GM Ognjena Cvitana(2535), a Marta Bartel wygrała z IM Joaqem Antoli Royo(2443). Tak więc jutro Darek zmieni Mateusza w pojedynku z Adhibanem, a Mateusz zagra na II szachownicy.

Bezkompromisowo i z dużą klasą rozegrał pojedynek z Vachiar-Largrave nasz Radek Wojtaszek. Mimo gry czarnym kolorem okazał się lepiej przygotowany i pokazał, że Grunfeld nie jest mu obcy z obydwu stron. Znowu zobaczyliśmy dokładną grę, przejęcie inicjatywy i próbę gry o wygranie nie tylko parti z zawodnikiem z pierwszej dziesiątki, ale też i o zwycięstwo w turnieju. Ostatnia runda okazała się niestety nieudana dla świetnie grającej w tym turnieju Yifan Hou. Harikrishna szybko podniósł się po porażkce z Wojtaszkiem i po raz drugi w tym turnieju zmusił Mistrzynię Świata do poddania partii. Giri uznał, że nie będzie dziś próbował pokonać Motyleva i szybko czarnymi uzgodnił remis. W ten sposób zwycięzcą zawodów został najwyżej notowany Vachier-Lagrave, natomiast Radek zakończył je na świetnym samodzielnym drugim miejscu.

Radek w tym turnieju, po raz kolejny w tym roku, pokazał równą grę na poziomie zaplecza ścisłej elity światowej. Grał mądrze, aktywnie, ciekawie i stanowił zagrożenie dla dużo wyżej notowanych przeciwników. Daje to przesłanki do dobrej gry na I szachownicy na Olimpiadzie, a wiadomo, że dobra gra Radka powinna wpłynąć pozytywnie na morale całej drużyny.

Wyniki końcowe: 

Elo Punkty
1. Maxime Vachier-Lagrave 2766 FRA 6
2. Radoslaw Wojtaszek 2733 POL 5.5
3. Yifan Hou 2629 CHN 5
Anish Giri 2750 HOL 5
Pentala Harikrishna 2726 IND 5
6. Alexander Motylev 2698 ROS 3.5

W turnieju otwartym Darek Świercz zremisował na I szachownicy z prowadzącym GM B Adhibanem(2610), Mateusz Bartel także osiągnął remisowy wynik na II szachownicy z GM Victorem Mikhalevskim(2539), a dużą niespodziankę sprawiła kibicom Marta Bartel, która pokonała dużo wyżej notowanego GM Aleksa Kovacevica(2564). Przed ostatnią rundą Mateusz jest trzeci, Darek szósty, a Marta dziewiętnasta. Panowie muszą wygrać, aby marzyć o zwycięstwie w turnieju.

W XI rundzie turnieju otwartego Mateusz Bartel zremisował z GM Samuelem Shanklandem(2632), Darek Świercz również dziś zremisował z GM Victorem Mikhalevskim(2539), a Marta Bartel przegrała z GM Beniaminem Bokiem(2586). Zawody wygrał Adhiban, ktory zdobył 8,5 pkt wyprzedzająć o 1 pkt grupę 7 zawodników, w której byli Mateusz i Darek. W sumie Bartel został sklasyfikowany na III pozycji, którego wyprzedził jeszcze Mikhalevski. Świercz zajął 7 miejsce, a Marta Bartel z 6,5 pkt była 22.

Wyniki końcowe turnieju mistrzowskiego.

Oficjalna strona zawodów.

3 KOMENTARZE

  1. Nie ma co liczyć na Wojtaszka, bo gra słabo. Wypalił się szachowo. Powinien ustąpić miejsca J K Dudzie.

  2. Miejsce na szczycie polskich szachów nie jest przyznawane przez żadne gremium, każdy zdobywa je samodzielnie. Wojtaszek nie ma więc czego ustępować (a niby jak? ma specjalnie obniżyć sobie ranking?). Wszystko w rękach i głowie Dudy, niechaj nazbiera Jeszcze 150 punkcików ELO i zluzuje Wojtaszka na fotelu lidera.

Comments are closed.