Wojtaszek w pucharze ACP

1
310

 

Słynny łotewski arcymistrz Alexey Shirov daje się poznać, jako świetny organizator. Właśnie dowiadujemy się, że we w dniach 12-15 września 2013 zorganizuje wspólnie z Emilem Sutovskim puchar ACP, w którym zagra 16 zawodników.

W zawodach o puli nagród 75.000$ weźmie udział nasz najlepszy zawodnik, zwycięzca ostatniego Memoriału Petrova, Radek Wojtaszek. Czy tym razem Shirov przyniesie mu szczęście? Zobaczymy, bo obsada będzie dużo silniejsza.

Turniej odbywać się będzie systemem pucharowy, tempem szachów szybkich.

Uczestnicy:

1. Peter Svidler(2746)
2. Alexander Grischuk(2780)
3. Shakhriyar Mamedyarov(2761)
4. Sergey Karjakin(2776)
5. Alexander Morozevich(2736)
6. Teimour Radjabov(2733)
7. Ruslan Ponomariov(2756)
8. Dmitry Jakovenko(2713)
9. Alexey Shirov(2696)
10. Pavel Eljanov(2702)
11. Alexander Moiseenko(2699)
12. Igor Kurnosov(2657)
13. Vladimir Malakhov(2709)
14. Radosław Wojtaszek(2701)
15. Laurent Fressinet (2708)
16.
Vassily Ivanchuk(2731)

 Życzymy Radkowi, aby pokazał, że dalej jest jednym z najlepszych szachistów świata, w szczególności w szachach szybkich.

[acp2013]

Kojarzenia I rundy:

1 Grischuk – Fressinet
2 Mamedyarov – Kovalenko
3 Nepomniachtchi – Moiseenko
4 Svidler – Jakovenko
5 Radjabov – Shirov
6 Malakhov – Eljanov
7 Morozevich Ponomariov
8 Wojtaszek – Ivanchuk

 

Radek gra w I turze od godziny 13:00 w piątek 13 września. II tura startuje o 17:00.

 

 

Przeciwnikiem Radka w 1/8 finału był pogromca Janka Dudy z Tromso słynny ukraiński arcymistrz Vasilij Ivanchuk. W pierwszej partii Radkowi, grającemu białym kolorem, nie udało się przełamać obrony oponenta, jednak czarnym kolorem szybko wyrównał i od 24 posunięcia nadawał ton grze. Spowodowało to, że po 35 posunięciach był już  figura więcej i chwilę później przyjmował gratulacje awansu do następnej rundy. Z popołudniowej grupy awansowali jeszcze Nepomniachtchi, który pokonał 1,5:0,5 Moiseenkę, Mamedyarow wygrywając w tym samym stosunku z Kovalenko oraz Malakhov pokonując Eljanova.

 

Z wieczornej tury awansowali Ponomariov, który zwyciężył Morozevicha 1,5:0,5, Radjabov wygrywając z Shirovem 1,5:0,5 oraz Svidler pokonując Jakovenkę 2:0. Grischuk z Fressinetem grali dogrywkę, którą zwyciężył 2:0 rosjanin.

 

Przeciwnikiem Radka w 1/4 finału będzie Alexander Grischuk. Także Radek pomścił Janka, teraz ma szansę zrobić to samo z pogromcą Darka Świercza z Tromso. Inne pary 1/4 finału: Ponomariov – Mamedyarov, Nepomniachtchi – Malakhov, Svidler – Radjabov.

 Niestety Grischuk okazał się za dobry tego dnia. W pierwszej partii Radek bardzo dobrze grał czarnymi i kiedy uzyskał niewielką przewagę, to wydawało się, że nic w tej partii nie może mu się stać. Jakże to było złudne. Grischuk uzyskał minimalną inicjatywę i zepchnął Radka do defensywy, gdzie ten zaczął popełniać błędy, które zakończyły to partię porażką Polaka. W partii rewanżowej Wojtaszek nic ciekawego nie zaproponował białym kolorem, a na dodatek grał tak słabo, że szybko dostał gorszą pozycję, a to już wystarczyło Grischukowi na zdobycie całego punktu. W drugiej parze popołudniowej Svidler pokonał Radjabova 1,5:0,5 i to para Rosjan spotka się w półfinale.

W sesji wieczornej Ponomariov pokonał 2:0 Mamedyarova, a Napomniachtchi po dogrywce 3:1 Malakhova. I zwycięzcy tych pojedynków spotkają się w drugim jutrzejszym półfinale.

Półfinał przebiegał pod znakiem ostrej gry w obydwu parach. W pierwszej Grischuk wykorzystał „odwrócenie partiiSvidlera i zainkasował punkt, a potem osiągnął promujący go do finału remis. Pojedynek Ponomariova z Nepomniachtchim zaczął się od wygranej Ukraińca, ale rewanż wygrał Rosjanin i dwie partie dogrywki też. Tak więc czeka nas wieczorny finał GrischukNapomniachtchi.

Armageddonem zakończył się finał Pucharu ACP w którym pogromca Radka Wojtaszka Alexander Grischuk pokonał rodaka Iana Nepomniachtchiego. Obydwie partie szachów szybkich zakończyły się remisami. Dogrywka w szachach błyskawicznych również zakończyła się remisem, ale każdy z zawodników wygrał partię białym kolorem. W finałowej partii „Nepo” podstawił figurę, co zaowocowała wygraną pozycją dla Grischuka. I tak Alexander Grischuk został zwycięzcą 5 edycji Pucharu ACP, a Radek Wojtaszek ukończył zawody na 5 pozycji.

Oficjalna strona zawodów.

 

1 KOMENTARZ

Comments are closed.