Ukrainka wygrywa w szachowej stolicy Rosji.

0
411

W rozgrywanych w Khanty-Mansiysku Mistrzostwach Świata w szachach szybkich i błyskawicznych zakończył się turniej w tej pierwszej odmianie „królewskiej gry„.

Fot. Organizatorzy

Ze względu na bardzo wysokie koszty tej imprezy tylko kilkanaście zawodniczek przyjechało do rosyjskiej stolicy szachów i zostało uzupełnione przez 16 Rosjanek. W sumie w 15-rundowych zawodach wystartowało 34 zawodniczki, co jest mizernym wynikiem w porównaniu np. do Mistrzostw Europy, które organizują Polacy.

Nie zmienia to faktu, że pojawiło się 9 zawodniczek z rankingiem powyżej 2500 ELO, choć zabrakło tych najważniejszych, czyli Mistrzyni Świata Yifan Hou, czy Koneru Humpy z Indii.

Fot. Organizatorzy

Turniej, jak to zwykle bywa w zawodach kobiecych, był pełen emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Warto tylko zaznaczyć, że w ostatniej rundzie zawodniczki podstawiały maty „na zawołanie„, w  tym w najważniejszej partii tej rundy.

W końcowej klasyfikacji najlepszą okazała się reprezentantka Ukrainy Kateryna Lagno, która lepszą punktacją pomocniczą wyprzedziła Rosjankę Alexandrę Kosteniuk. Brąz wywalczyła Olga Girya.

Fot. Organizatorzy

Warto dodać, że sędzią głównym był znany ze świetnych relacji w Rosji IA Andrzej Filipowicz.

Czołówka w klasyfikacji końcowej

Szczegółowe wyniki

Oficjalna strona zawodów.