Tradewise Gibraltar 2014

1
266

Ledwie zakończył się turniej w Wijk Aan Zee, a już rozpoczyna się kolejna „kultowa” impreza szachowa – turniej w Gibraltarze. Skład mamy w nim z roku na rok coraz bardziej znakomity, w tym aż 9 zawodników z rankingiem powyżej 2700 pkt ELO.

W XII edycji turnieju sponsorowanego przez firmę Tradewise występuje ponad 60 arcymistrzów, a tylko w turnieju mistrzowskim mamy 244 zawodników. Listę otwierają Michael Adams, Maxime Vachier-Lagrave oraz Vasilij Ivanchuk. Najwyżej notowanymi paniami są rywalki Dudy i Wojtaszka z Wijk Aan Zee Xue Zhao oraz Anna Muzychuk. Na pewno z zaciekawieniem czekać też będziemy na występ lidera szachów młodzieżowych chińczyka Wei Yi. Niestety nie zobaczymy w tym roku naszych zawodników, którzy albo grali w Wijk Aan Zee(Duda, Wojtaszek) albo jadą do Moskwy(Soćko, Bartel, Krasenkow, Mitoń, Dragun, Szczepkowska-Horowska) albo cieszą się z narodzin potomka(małżeństwo Gajewskich).

Zawody odbywają się w hotelu Caleta i w dniach 28 stycznia – 5 luty 2014 roku na dystansie 9 rund. I jak co roku w przypadku dzielenia pierwszego miejsca zostanie rozegrana dogrywka o tytuł absolutnego zwycięzcy. A do wygrania jest 20.000 funtów.

Oficjalna strona turnieju.

[gibraltar2014]

Po pierwszych 3 runda turnieju na czele znajduje się 10 zawodników z kompletem punktów. Wśród nich jest niespodziewanie niemiecki mistrz międzynarodowy Thomas Henrichs(2477), który pokonał w III rundzie 14-letniego chińskiego arcymistrza Wei Yi.

Trzy kolejne rundy przyniosły nam kolejne przetasowania w czołówce, które spowodowały, że na czele mamy już tylko „Giganta z Ukrainy„, czyli Vassiliego Ivanchuka z 5,5 pkt.

Na rundę przed końcem turnieju na czele znajduje się samodzielnie ukraińska ikona szachów Vassily Ivanchuk z 7,5 pkt. Niestety dziś w nocy nie może spać spokojnie, bo za nim znajduje się grupa 7 zawodników z połówką punktu mniej.

W X rundzie Ivanchuk zremisował i został dogoniony przez Vitiugova i Cheparinova. Zgodnie z regulaminem o tytule zwycięzcy zadecyduje dogrywka.

W dogrywce najlepszy okazał się Ivan Cheparinov, który w ten sposób został zwycięzcą tegorocznego turnieju Tradewise Gibraltar.

Czołówka po X rundach.

Szczegółowe wyniki.

1 KOMENTARZ

  1. Dlaczego nie dało się rozdzielić naszej kadry i do bardzo liczącego się turnieju w Gibraltarze (z pewnością silniej obsadzonego, niż w Moskwie: tylko dwóch arcymistrzów z ELO> 2700) nie zgłosić przynajmniej jednego obiecującego zawodnika ? Przecież sukces w takim turnieju owocuje zaproszeniami do kolejnych topowych turniejów. Czyżby przeważył lęk przed kolejnym niewypałem turniejowym ?

Comments are closed.