„Szachy wojenne 1939-45. War Chess.”

0
1000


Szachowy weekend 31 sierpnia – 1 września w Ostrowie Wielkopolskim stał pod znakiem szachów wojennych. Taki tytuł nosi książka Pawła Dudzińskiego, której premiera odbyła się w dniu rozpoczęcia II wojny światowej w tym mieście.

Fot. Tomasz Lissowski

Miasto to słynie z przyjaznego klimatu dla szachów i tu zebrali się członkowie Komisji Historycznej PZSzachdowodzonej” przez Tomasza Lissowskiego oraz goście honorowi, aby wspólnie promować książkę „Szachy Wojenne 1939-45 War Chess” autorstwa P. Dudzińskiego. Niewątpliwie książka ta jest rarytasem na naszym szachowym podwórku, gdzie bardzo rzadko możemy natknąć się na tak dobrze udokumentowany materiał, który przybliży nam szachy z tamtych, trudnych dla niektórych szachistów, czasów. Patronat nad wydawnictwem objął magazyn „Focus Historia„.

Fot. Tomasz Lissowski

Promocja książki odbyła się w Miejskiej Bibliotece i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wystąpienia autora oraz zaproszonych gości trwały ponad 2 godziny i spowodowały zapełnienie sali biblioteki. Bardzo dobrze została przyjęta prelekcja dr. Michaela Negele z niemieckiego Wuppertalu, który opowiadał o szachowej grze „na ślepo” oraz o wpływie historii na szachy. Nie wahał się poruszać tak trudne tematy, jak zachowanie Mistrza Świata Alechina w tym trudnym okresie.

Fot. Tomasz Lissowski

Klasą wykazała się publiczność, która bardzo dobrze przyjęła rodowitego Niemca przemawiającego w dniu rozpoczęcia II wojny światowej. Podsumowaniem spotkania był turniej szachów szybkich.

Komitet Honorowy:

Prezes Polskiego Związku Szachowego – Tomasz Delega
Prezes Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego Poseł RP – Andrzej Dera
Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego – Włodzimierz Grabowski
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim – Grzegorz Graczyk
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim – Małgorzata Lubojańska
Wiceprezes Wielkopolskiego Związku Szachowego – Arleta Magnucka
Wiceprezes PZSzach ds. Młodzieżowych – Andrzej Modzelan
Przewodniczący Ken Whyld Association – dr Michael Negele
Prezes Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa – Sylwia Nowicka
Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego – Jarosław Urbaniak

Fragment recenzji książki wybitnego autorytetu w dziedzinie szachowej historii prof. dr hab. Tadeusza Wolszy:

(…) Szachy wojenne 1939 – 1945 to książka nie tylko o zagładzie polskiego środowiska miłośników szachów. To praca traktująca o rozwoju gry szachowej w warunkach wojny i okupacji na ziemiach polskich w wykonaniu Niemców, Ukraińców, Rosjan i Polaków, np. w Krakowie, Lwowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. To również praca o rozgrywkach szachowych w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach. To także szachy konspiracyjne, których uczestnicy ryzykowali życie. Autor nie pominął tytułowego tematu w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. W końcu wojenne szachy to również olimpiada w dalekiej Argentynie, w Buenos Aires w sierpniu i we wrześniu 1939 r. Autor prezentuje nie tylko środowisko grających i kibicujących, tzw. szachową galerię. Przybliża czytelnikom ich niekiedy bardzo tragiczne biografie, trudne życiowe wybory oraz słabości. Ostrowski historyk próbuje ustalić wyniki turniejów indywidualnych i drużynowych. Poszukuje zapomnianych zapisów partii szachowych, wręcz białych kruków, nigdy wcześniej nie publikowanych. Na łamach książki pomieścił ponadto dziesiątki unikatowych fotografii i materiałów ikonograficznych. Partie, diagramy i fotografie stanowią w książce nierozłączny materiał poglądowy. Wzajemnie się uzupełniają.