Szachy przedmiotem obowiązkowym w Grecji.

0
388

25 kwietnia 2014 roku Minister Edukacji Grecji ogłosił, że szachy zostały przedmiotem obowiązkowym w szkole podstawowej.

Uzasadniając swoją decyzję Ministerstwo potwierdziło, że szachy spełniają wszystkie kryteria, jako przedmiot. Także od strony pedagogicznej.

Także od najbliższego roku szkolnego dzieci będą mogły wybierać szachy z grupy przedmiotów, które są na tzw. elastycznej liście. Nauczyciele odbędą specjalne kursy, które przygotują ich do prowadzenia tych zajęć.

Grecka federacja szachowa otrzymała bardzo silne wsparcie od Prezydenta Karolosa Papouliasa oraz Premiera Antonisa Samarasa, którzy osobiście przekonywali Ministra Edukacji do tej decyzji.

Tak więc kolejny kraj strategicznie podchodzi do budowy kapitały intelektualnego kraju z wykorzystaniem szachów, jako narzędzia. Szczególnie ważne jest, że w to właśnie w Grecji podjęto taką decyzję gdyż w ostatnich latach był to kraj najbardziej w Europie doświadczony przez mało rozsądne decyzje rządzących. Miejmy nadzieję, że dzięki szachom kraj będzie się rozwijał szybko i sprawnie.