Szachowy rok 2014 w pigułce.

0
812

Chessbrains.pl logo

Bardzo szybko minął nam szachowy rok 2014. Sporo się w tym czasie działo. Tak na krajowym, jak i na międzynarodowym podwórku. Mieliśmy okazje do radości, ale też przewijały się nie najlepsze starty naszych zawodników. Jak co roku zdobywaliśmy też medale i to takie też z najszlachetniejszego kruszcu. Przeżyjmy to jeszcze raz… w telegraficznym skrócie.

Styczeń

Gashimov

Fot. Organizatorzy Memoriału Gashimova

Nowy rok przywitaliśmy nową listą rankingową na której Radek Wojtaszek miał ranking 2711 i zajmował 36 pozycję. Niektórzy „wybitni” znawcy polskich szachów już skazali go na szachowy niebyt… Ale Radek nie poddawał się. 5 stycznia sprawił wszystkich swoim prawdziwym fanom prezent wygrywając turniej w Bazylei, gdzie dodał do swojego rankingu 12oczek„, a jeszcze w grudniu 10 pkt ELO zdobył w Zurychu. Także świetnie zagrała w tym turnieju Marta Bartel – to był sygnał, że ta zawodniczka może coś w tym roku osiągnąć… Tego samego dnia Magnus Carlsen został osobowością roku w Norwegii pokonując narciarzy. Niestety kilka dni później świat szachowy otrzymał cios w postaci śmierci starszego o rok od Radka wybitnego azerskiego arcymistrza Vugara Gashimova.W dniu ogłoszenia tej smutnej informacji rozpoczął się turniej w Wijk Aan Zee, gdzie w turnieju „Challengers” zadebiutował Janek Duda, a oprócz niego zagrał też Radek Wojtaszek. Niestety po świetnym występie w Szwajcarii naszego superarcymistrza dopadł kryzys. Turniej „Masters” zakończył się zwycięstwem Aroniana, a „Challengers” wygrał Sarić. Nasi zawodnicy zdobyli po 7 pkt i zajęli odpowiednio 8(Duda) oraz 9(Wojtaszek). W międzyczasie objawiła się niekwestionowana królowa szachów akademickich Klaudia Kulon, która na razie „tylko” zdobyła tytuł Akademickiej Mistrzyni Polski. Miesiąc zamyka zwycięstwo Mistrza Świata Magnusa Carlsena nad najbogatszym człowiekiem swiata Billem Gatesem.

Luty

Moscov zakonczenie

Fot. Organizatorzy Moscow Open

Na początku lutego w Ivan Cheparinov okazał się najlepszy w turnieju Tradewise w Gibraltarze. Jak się później okazało w sierpniu został pokonany przez naszego arcymistrza Grzegorza Gajewskiego na Olimpiadzie w Tromso, co dało polakom zwycięstwo nad Bułgarią. Pierwsze miejsce w Moscow Open podzielili Bartel oraz Krasenkow, ale zawody wygrali wspólnie MatlakovMoiseenko. Niestety turniej ten zapoczątkował kryzys u Bartosza Soćko. W Zurychu odbył się superturniej, którego zwycięzcą został Magnus Carlsen, ale w szachach szybkich objawił się talent Caruany. Pod koniec miesiąca Chorwacja doczekała się Mistrza Świata w szachach, gdyż Garry Kasparov otrzymał obywatelstwo tego kraju. A Magnus Carlsen opublikował aplikację mobilną, za pomocą której każdy może zagrać z dowolną wersją wiekową Mistrza Świata.

Marzec

Anand Kandydaci2

Fot. Organizatorzy Turnieju Kandydatów

W Belgradzie rozegrała się Karina Szczepkowska-Horowska, która zajęła w kołowce drugie miejsce. W dalekim Dallas arc. Bartłomiej Macieja zwycięża w openie, natomiast  w Armenii rozegrane zostały Indywidualne Mistrzostwa Europy. Zakończyły się zwycięstwem Motyleva, a najlepszym z Polaków był Radek Wojtaszek. Świetnie wypadł też Jan Krzysztof Duda, który po raz pierwszy pokonał zawodnika z klubu „2700+„(Khismatullina). W tym samym czasie rozegrany został Turniej Kandydatów do meczu o tytuł Mistrza Świata, który niespodziewanie wygrał Vishi Anand. I było to zwycięstwo całkowicie zasłużone. Magnus Carlsen osiąga ranking 2881, co jest światowym rekordem wszechczasów.

Kwiecień

Lotto IMP 2014 R8

1 kwietnia do Polski, jako gość Mistrzostw Polski,  zawitał 5-krotny Mistrz Świata Vishi Anand. Cały dzień mieliśmy z tą wiadomością ubaw, bo był to żart Prima Aprilisowy. Ale rzeczywiście w Lotto Mistrzostwach Polski mieliśmy emocji co niemiara. Po 7 rundach wydawało się, że zwycięzcą zostanie 15-letni jeszcze Jan Krzysztof Duda, jednak Radek Wojtaszek dzień później sprowadził go „na ziemię„. W sumie to on zwyciężył w całym turnieju, ale Janek został najmłodszym w historii medalistą tej imprezy. W Budimex Mistrzostwach Polski kobiet wygrała Monika Soćko. W połowie miesiąca Arkadij Najditsch został zwycięzcą turnieju szachów szybkich w Trzciance, które były jednocześnie Mistrzostwami Polski, a zdobył je Radek Wojtaszek. Kacper Piorun zajął drugie miejsce w Neckar Open, a w Memoriale Gashimova wygrywa Carlsen, natomiast w turnieju B tego Memoriału słaba końcówka spycha Radka Wojtaszka na V pozycję.

Maj

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. PZSzach

Miesiąc zaczął się od fatalnego występu naszej drużyny w pojedynku z Ukrainą. Co prawda odegraliśmy się w szachach szybkich, ale w „klasykach” po prostu nie istnieliśmy przegrywając 12,5:3,5. A jedynym, który próbował dotrzymać kroku rywalom był Janek Duda. W połowie miesiąca przyszły lepsze wiadomości. Jacek Stachańczyk został Mistrzem Świata w szachach niewidomych i niedowidzących, a Piotrek Murdzia i drużyna zdobyli złota w na Mistrzostwach Europy w Solvingu. W Radomiu odbył się kolejny „Gambit„, którego zwycięzcą został Bartosz Soćko. Ostatniego dnia maja dowiedzieliśmy się, kto pojedzie na Olimpiadę w Tromso, która właśnie wpadła w turbulencje finansowe. Oczekiwaniom kibiców stała się zadość i Zarząd PZSzach powołał na tą imprezę 16-letniego Jana Krzysztofa Dudę. Jakie były efekty tej decyzji, dowiedzieliśmy się już za trzy miesiące. W kadrze kobiet pojawiła się również debiutantka Klaudia Kulon.

Czerwiec

Top12 R1b

Fot. Organizatorzy TOP12

Miesiąc rozpoczął się od świetnych wieści z Francji, gdzie nasi reprezentanci brylowali podczas Drużynowych Mistrzostw kraju. Najlepszym zawodnikiem został Radek Wojtaszek, Niewiele gorzej wypadł Grzesiek Gajewski, ale wszystkich zaskoczył Olek Miśta, który grał, jak „z nut„, jednak po sześciu rundach musiał wracać do domu. Zaraz potem obie reprezentacje Polski udały się na Węgry, gdzie rozegrały mecz z reprezentacjami tego kraju. Panowie, mimo nikłej porażki, zaprezentowali się o klasę lepiej niż w pojedynku z Ukrainą, natomiast panie rozgromiły swoje rywalki. W drużynie kobiecej błysnęła Marta Bartel i nie był to jej ostatni błysk… W połowie miesiąca superarcymistrzowie pojawili się w norweskim Stavanger, gdzie najlepszym okazał się Sergei Karjakin. W połowie miesiąca Kamil Dragun zwyciężył w kołowce w Nakle nad Notecią i nie było to jego ostatnie słowo w tym roku. Rok młodszy od Janka Dudy reprezentant Chin Yi Wei okazał się najlepszy w zawodach w San Leon, pokonując m.in. Mistrzynię Świata Yifan Hou. A Carlsen postanowił zebrać wszystkie tytuły Mistrza Świata i wygrał zawody w szachach szybkich i błyskawicznych rozgrywane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W turnieju szachów błyskawicznych Carlsena pokonał bliżej nieznany chińczyl Lu Shanglei… W międzyczasie dowiedzieliśmy się, że mecz o tytuł Mistrza Świata rozegrany zostanie najprawdopodobniej w Soczi.

Lipiec

Podium Grandmaster Tournament GM Wojtaszek Radoslaw (2nd), GM VaFot. Organizatorzy turnieju w Biel

W bułgarskim Płowdiw Monika Soćko pewnie zakwalifikowała się kobiecego Pucharu Świata, ale niestety była jedyną Polką, której się to udało. W Indywidualnych Mistrzostwach Europy zajęła 11 pozycję. W Warszawie rozegrany został w silnej obsadzie Memoriał Mieczysława Najdorfa, w którym zwyciężył ormianin Tigran Petrosjan(ale nie Mistrz Świata z lat sześćdziesiątych), a najlepszym z Polaków był arc. Macieja. W superturnieju w Dortmundzie wygrywa Caruana, ale nie było to jego największe osiągnięcie tego roku, mimo że dało mu ono awans do superelitarnego klubu „2800+„. Po sporych perturbacjach regulaminowych reprezentacja Rosji kobiet została jednak dopuszczona do udziału w Olimpiadzie. Nasi juniorzy przywieźli srebro i brąz z Drużynowych Mistrzostw Europy, natomiast Radek Wojtaszek zajął II miejsce w superturnieju w Biel, a w turnieju mistrzowskim trzecie miejsce zajął Mateusz Bartel. Ostatniego dnia lipca w Tromso zameldowały się obydwie reprezentacje Polski…

Sierpień

Marta bartelFot. Organizatorzy Olimpiady

Na Olimpiadzie szachowej wiele się działo. W turnieju kobiet wszyscy czekali na rywalizację Chin, Rosji i Ukrainy o złoto. Zwycięstwo przypadło Rosjankom, które wygrały 10 pojedynków. Turniej open wygrali niespodziewanie Chińczycy, którzy nie wystawili swojego najsilniejszego składu. Jak widać, nie zawsze o rankingi chodzi w turniejach drużynowych. My fascynowaliśmy się debiutem Janka Dudy, który przez 10 rund grał jak natchniony, jednak w ostatniej został pokonany przez najlepszego zawodnika tej Olimpiady Yangyi Yu. W sumie panowie zajęli 15 pozycję, która na pewno nie odpowiadała ich oczekiwaniom. Mieliśmy też okazję obserwować pojedynek Radka Wojtaszka z Magnusem Carlsenem podczas meczu z Norwegią. Udanie w roli kapitana zadebiutował Bartosz Soćko, a jego decyzja o wystawieniu Janka na III szachownicę pokazała, że ma odwagę na kontrowersyjne posunięcia. Panie zajęły VII pozycję – także poniżej ich oczekiwań. Bohaterką drużyny była Marta Bartel, która powróciła do domu ze srebrnym medalem na IV szachownicy. W międzyczasie Kirsan Ilyumzhinov pokonał Garrego Kasparowa i został ponownie wybrany na Prezydenta FIDE. W tym samym czasie Olek Miśta gra swoje najlepsze szachy w karierze i wygrywa turniej Banca Feroviara w Hiszpanii. Trwa dobra passa Kamila Draguna, który zajmuje drugie miejsce w kołówce w Koszalinie. Po ponad 25 latach panowania na szachowym kobiecym tronie z szachów wycofuje się Judith Polgar, która nigdy jednak nie chciała z koleżankami się spotkać w rywalizacji o tytuł Mistrzyni Świata. Bezsprzeczną królową szachów studenckich na świecie zostaje Klaudia Kulon, która w Katowicach nie daje szans rywalkom zdobywając 8,5 pkt z 9 partii i historyczny ranking końcowy 2699. Tym wynikiem „ciągnie” drużynę do drugiego złota. Na koniec miesiąca Kacper Piorun oraz drużyna solverowców przywiozła złote medale z Mistrzostw Świata. Monika Soćko pozbierała się po nieudanym starcie na Olimpiadzie i zaraz potem odegrała się wygrywając silną kołówkę w Erfurcie. A chwilę później z Włoch przychodzi wiadomość o zwycięstwie Zbigniewa Paklezy w turnieju Scacco Bratto. Carlsen nie podpisuje w terminie kontraktu na mecz o Mistrzostwo Świata…

Wrzesień

Sinquefield CaruanaFot. Organizatorzy turnieju w Saint Louis

Fenomenalne zwycięstwo odnosi Fabiano Caruana w superturnieju w Saint Louis. Wygrywa pierwsze 7 partii, a pozostałe trzy remisuje osiągając trzeci w historii ranking turniejowy za Carlsenem i Kasparowem. Od tego momentu uważany jest za głównego pretendenta do odebrania korony szachowej Carlsenowi. Przebywający w USA Bartłomiej Macieja wygrywa turniej US Masters, a w Klubowym Pucharze Europy Radek Wojtaszek i Mateusz Bartel zdobywają srebro w drużynie. Indywidualnie Bartel wygrywa VI szachownicę, a Wojtaszek jest drugi na I. Anand ciągle pokazuje klasę wygrywają Bilbao Masters, a z Mistrzostw Świata juniorów Oliwia Kiołbasa przywozi srebro w grupie do lat 14.

Październik

WP_20141005_011

Polonia Votum Wrocław po raz pierwszy w historii zdobywa tytuł drużynowego Mistrza Polski wygrywając Sygnity Ekstraligę. Przypomina się Robert Kempiński, który wygrywa I szachownicę. W Las Vegas odbywa się turniej o milion dolarów, który wygrywa Wesley So. Świetnie wypadają na Mistrzostwach Świata do lat 20 reprezentanci Polski, choć do pełni szczęścia brakuje medalu. Janek Duda dzieli 2-4 miejsce, ale ma najgorszą punktację pomocniczą. Mistrzem Świata zostaje Lu (ten, który pokonał w blitza Carlsena), a wśród kobiet rówieśniczka Janka Alexandra Goryachkina. Z Mistrzostw Europy juniorów z brązem wraca Mikołaj Tomczak, a Caruana wygrywa GP FIDE w Baku. Coraz bliżej „przeskoczeniaJudith Polgar jest Mistrzyni Świata Yifan Hou, która wygrywa Corsican Circuit. Carlsen podpisuje kontrakt i będzie grał w Soczi.

Listopad

CA photo MCFor. Organizatorzy meczu o MŚ

Wygrywając memoriał Tigrana Petrosjana(tego właściwego:-)). Alexander Grischuk dołączył do superelitarnego klubu „2800+„. Ale wydarzeniem miesiąca jest mecz o Mistrzostwo Świata rozegrany pomiędzy Carlsenem, a Anandem w Soczi. Co by się stało, jeżeli Vishi wykorzystałby podstawkę Magnusa w VI partii? Można już tylko sobie wyobrażać, bo po tej partii już nie widzieliśmy tego Ananda, co w pierwszej połowie meczu i Norweg gładko obronił tytuł Mistrza Świata. W ten sposób w jednym roku zdobył wszystkie tytuły mistrzowskie. Janek Duda debiutuje w niemieckiej Bundeslidze i od razu na I szachownicy drużyny z Hamburga.

Grudzień

IME rapid 2014 wynikiFot. Marta Wolska

W bardzo silnym składzie pojechali do stolicy Kataru Dohy reprezentanci Polski. Niestety mimo takich pojedynków, jak KramnikMista, czy MiśtaGiri, to nasi zawodnicy ze spuszczonymi głowami wracali do domu. Wydawało się, że już nic ciekawego nie zobaczymy w ich wykonaniu w tym roku. Do tego niezbyt udanie startuje w „Sport Accord World Mind GamesRadek Wojtaszek. Ale Caissa wspiera także polskich kibiców i dała im jeszcze szansę cieszyć się zwycięstwami Polaków. Najpierw Kamil Dragun zwycięża w „London Chess Classic„, gdzie w turnieju głównym wygrywa Anand, a zaraz po nim 16-letni Jan Krzysztof Duda zdobywa tytuł wicemistrza Europy w szachach błyskawicznych, a potem złoty medal w Mistrzostwach Europy w szachach szybkich. Brąz przypada Grześkowi Gajewskiemu, a jeszcze dwóch Polaków(Wojtaszek i Warakomski) znajduje się w pierwszej szóstce. i wszystko to dzieje się we Wrocławskiej Hali Stulecia. Tuż przed tymi zawodami Klaudia Kulon wygrywa Memoriał Krystyny Hołuj-Radzikowskiej rozgrywany również we WrocławiuJanek Duda po raz pierwszy w swojej karierze wchodzi do pierwszej setki(na 95 pozycję) najlepszych szachistów świata w grze błyskawicznej z rankingiem 2651. Ostatnim sukcesem było zwycięstwo w Lizbonie Bartosza Soćko. A organizatorzy z Wijk Aaz Zee ogłosili, że 14 zawodnikiem w turnieju „Masters” w 2015 roku będzie Radek Wojtaszek.

reprezentacja TromsoFot. PZSzach

W ten sposób rok dobiegł końca. Emocji było co niemiara. Nie zawsze zawodnicy spełnili oczekiwania kibiców, jednak w każdej partii starali się dawać z siebie wszystko. Na pewno rok ten był rokiem Radka Wojtaszka, który kończy go z rekordowym rankingiem 2744 i piętnastą pozycją na świecie oraz Jana Krzysztofa Dudy, który dalej rozwija się w bardzo dobrym tempie. Wśród pań świetnie zaprezentowały się Klaudia Kulon oraz Marta Bartel. Ta druga stabilnie podnosi swoją formę korzystając zapewne z pomocy męża. Ta pierwsza mogłaby więcej czasu poświęcić na szachy, bo potencjał ma przeogromny.

Niestety zatrzymał się Darek Świercz i nie do końca wiadomo, z jakiego powodu, bo wiedzę i umiejętności ma na pewno bardzo duże. Także Bartosz Soćko nie może uznać tego roku za udany. Ciągle czekamy na spektakularną poprawę gry Grześka Gajewskiego oraz powrót do formy Mateusza Bartla. Do ścisłej czołówki dobija się Robert Kempiński – kiedyś taki Janek Duda lat dziewięćdziesiątych. Przypomina się ciągle z dalekich Stanów Zjednoczonych Bartek Macieja, a najlepszy rok w karierze miał Olek Miśta.

Wśród pań ten rok odpuściły sobie Iweta Rajlich oraz Joanna Majdan-Gajewska, które zajęły się wychowywanie dzieci. Nieudany start zanotowała na Olimpiadzie Monika Soćko. Jola Zawadzka ustabilizowała się na poziomie 2400 i za nic nie chce iść do przodu. Karina Szczepkowska-Horowska powoli próbuje przebić się powyżej tej granicy.

Mimo przeciwności ciągle jesteśmy 10 krajem na świecie w kategorii otwartej oraz 7 w kategorii kobiet. W ilu innych popularnych dyscyplinach sportowych jesteśmy tak wysoko?

W szachach światowych był to rok Carlsena, ale też i szachów chińskich. Zdobyli oni złoto na Olimpiadzie, objawiła się gwiazda Yu(najlepszy zawodnik Olimpiady i zwycięzca w Katarze), ale też progresuje młodziutki Wei, Hou jest bliska przegonienia Polgar, a Lu został Mistrzem Świata do lat 20. Niewątpliwie pojawił się konkretny rywal dla Carlsena w walce o tytuł Mistrza Świata. Jest nim Fabiano Caruana. Ale nie należy lekceważyć Grischuka, czy nawet Topalova.

A jaki będzie rok 2015?  My liczymy, że Radek Wojtaszek wreszcie pokaże na co go stać w starciu ze światową czołówką w Wijk Aan Zee. Także czekamy na kolejne spektakularne sukcesy Janka Dudy, natomiast od drużyn oczekujemy walki o medale na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Reykjaviku.

I na koniec życzymy wszystkim szachistom i kibicom szachów Udanego Nowego 2015 Roku Szachowego!