Szachiści i Parlamentarzyści zagrali dla Polonii.

0
387

Fot. Piotr Zieliński (wszystkie zdjęcia)

I tak już za nami kolejna – IV – odsłona finału Akcji „Szachiści grają dla Polonii„. W tym roku, poza dziećmi z tzw. „Turniejów Mikołajkowych” zaproszeni zostali przedstawiciele projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez szachy w szkole„.

I jak co roku, oprócz dzieci w turnieju uczestniczyli przedstawiciele Parlamentarzystów. Niektórzy uczestnicy przyjechali już dzień wcześniej i z niecierpliwością czekali na wizyte w Senacie.

Mimo że start zawodów zaplanowany był na godzinę 10:30, to już po 9 uczestnicy zaczęli schodzić się na Wiejską. Tu czekała na nich Straż Marszałkowska, która w sposób bardzo profesjonalny przeprowadziła procedurę wprowadzenia na teren Parlamentu prawie setki osób(włączając w to rodziców oraz organizatorów).

I tak o 10:30 Prezes PZSzach Tomasz Delega oraz Senator z Kraśnika Grzegorz Czelej otworzyli zawody. Jednak zanim dzieci zasiadły do szachownic, to miały okazję zwiedzić Parlament. Niestety ze względu na sytuację w Sejmie w tym roku zwiedzanie ograniczono do budynku Senatu.

W okolicach godziny 12:00 rozpoczłą się 7-rundowy turniej prowadzony przez sędzinę Magdalenę Judek. Senator Czelej od samego początku włączył się do gry, a zaraz po głosowaniach swoją grę zgłosili posłowie Grzegorz Schreiber, Małgorzata Adamczak, Grzegorz Matusiak oraz członkowie Zarządu PZSzach – Prezes Delega, wiceprezes Andrzej Matusiak i Krzysztof Góra. Posłowie z Parlamentarnego Zaspołu SzachowegoSchreiber, Adamczak i Matusiak zostali uhonorowani Złotymi Honorowymi Odznakami PZSzach.

Specjalnym gościem zawodów był Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat.

Pomiędzy rundami pojawili się też zapowiadani goście – znany przed laty dziennikarz Senator Andrzej Person, Wicepremier i Minister Finansów Jacek Rostowski, czy posłowie Kosma Złotowski i Stefan Niesiołowski. Z dziećmi spotkał się także Dyrektor Kancelarii Senatu Andrzej Dziubecki, który osobiście zaangażował się w przygotowanie tych zawodów.

Także po III rundzie na zaproszenie Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza dzieci posiliły się w słynnej restauracji „Hawełka„, gdzie miały okazję zobaczyć wielu parlamentarzystów.

Po VII rundach odbył się tradycyjny mecz szachów jednominutowych z udziałem najlepszego zawodnika Igora Kowalskiego oraz najlepszego parlamentarzysty Grzegorza Czeleja.

Ok. godziny 16:00 odbyła się ceremonia zakończenia zawodów, podczas której wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Ponieważ tradycją jest, że nie ogłasza się zwycięzcy finału Akcji, więc wyniki turnieju są tylko elementem towarzyszącym temu wydarzeniu.

Jak co roku zawodnicy zachowywali się stosownie do miejsca rozgrywania turnieju, a wsparcie, jakie dostaliśmy od pracowników Kancelarii Senatu spowodowały, że wszyscy czuli się bardzo komfortowo.

Wyniki zawodów.

I na koniec prośba do wszystkich robiących zdjęcia o podesłanie kilku najładnieszych do PZSzach na adres adam.dzwonkowski@outlook.com .