Shamkir Chess 2019

0
2972
źródło: Shamkir Chess

Kolejna edycja memoriału azerskiego superarcymistrza Vugara Gashimova dobiegła końca. Turniej przebiegał pod dyktando jednego szachisty, którym był obecny Mistrz Świata Magnus Carlsen. Odstawił resztę stawki o dwa punkty, co w rozgrywkach na najwyższym poziomie zdarza się bardzo rzadko – ostatnia taka sytuacja miała miejsce 5 lat temu, gdy swoich rywali gromił Caruana.

Kluczową partią, która zaważyła na późniejszym sukcesie był pojedynek Magnusa z niegdysiejszym pretendentem do szachowego tronu, Karjakinem. Był to prawdziwy pokaz siły Norwega, który zmusił bezradnego przeciwnika do poddania pozycji, mimo równego materiału. Styl prezentowany przez Mistrza Świata był imponujący, a bilans 5 zwycięstw i 4 remisów w turnieju o średnim rankingu 2776 robi ogromne wrażenie.

Kluczowy pojedynek Karjakin-Carlsen podczas ośmej rundy turnieju
Kluczowy pojedynek Karjakin-Carlsen podczas ośmej rundy turnieju /Fot. Shamkir Chess

Za plecami Norwega rozpętała się całkiem ciekawa rywalizacja. Mimo „braku energii”, o którym mówił sam zainteresowany, drugie miejsce zajął Ding, uzyskując 5/9pkt i utrzymując ranking powyżej 2800. Wyprzedził punktacją pomocniczą Karjakina, który długo walczył o fotel lidera, ale wspomniana już partia z ośmej rundy zepchnęła go na najniższy stopień podium.

Solidne zawody rozegrał Radjabov, który zremisował wszystkie partie. Można się z tego „wyczynu” śmiać, ale fakt, że Azer nie jest tak aktywny jak reszta stawki i wystarczyło mu to do zajęcia czwartego miejsca skłania do schowania szyderczych uśmiechów. Za plecami Radjabova znaleźli się Grischuk oraz Anand. Dalej mieliśmy Topalova z Navarą, którzy walczyli ze zmiennym szczęściem i własnymi słabościami. Rozczarowali Mamedyarov i Giri, którzy jeszcze w tamtym miesiącu pukali do pokoju z numerem „2800+”, a teraz spadli do poziomu 2770-80.

Turniej był dobrze wypromowany medialnie, a poziom szachowy obronił się sam, wystarczy obejrzeć partie. Na stronie facebooka organizatorów jest wiele zdjęć, a poniżej jedno z nich – triumfujący w Shamkir już po raz czwarty Magnus Carlsen.

Magnus Carlsen odbierający nagrodę za zwycięstwo w turnieju
Magnus Carlsen odbierający nagrodę za zwycięstwo w turnieju /Fot. Shamkir Chess

PS. Magnus przekroczył właśnie barierę live 2860, osiągając najwyższy ranking od ponad trzech lat! Powyżej granicy 2800 są obecnie tylko Caruana i Ding, choć jeszcze niedawno do tego grona zaliczał się chociażby Mamedyarov, a Giri czy MVL aspirowali do dołączenia. Stawka się wyrównała, a lider odjeżdża… Kiedy peleton ruszy w ponowny pościg?

Top 20 szachistów świata na kwiecień 2019r.
Top 20 szachistów świata na kwiecień 2019r. /źródło: 2700chess.com

Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek walczą obecnie jak równy z równym i plasują się pod koniec trzeciej dziesiątki. Zobaczymy ich w top 20 przed wakacjami? 🙂

KK