SGdP – Wieliczka

0
509

15_dla_polonii_12 - Copy

28 XI 2015 r. w sali konferencyjnej „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce zorganizowano XV Otwarty Powiatowy Turniej Szachowy z okazji Świętego Mikołaja w ramach akcji Szachiści grają dla Polonii 2015.

15_dla_polonii_11m

Celem akcji organizowanej przez Polski Związek Szachowy jest m.in. popularyzacja idei budowania relacji Polonii zagranicznej z Polską, promocja szachów w lokalnych społecznościach oraz środowiskach polonijnych, pozyskiwanie środków finansowych na rzecz zaproszenia dzieci Polaków z zagranicy na obóz szachowy „Wakacje z szachami 2016”. W wielickim turnieju zagrało 28 zawodniczek i 54 zawodników  reprezentujących UKS Hetman Koronny Trzebinia, LUKKS Kielce, UKS przy SP 8 Chrzanów, UKS Goniec Staniątki, MKS MOS Wieliczka, TS Wisła Kraków, MKS KSOS Kraków, Nowohucki PLUSIK Szklane Domy, szkoły podstawowe w Golkowicach, Raciborsku, Koźmicach Wielkich, Dobczycach, Biskupicach,  Suchorabie, Przebieczanach, Sierczy, nr 3 w Limanowej, nr 2 w Wieliczce świetlice środowiskowe w Lednicy Górnej, Sułkowie, Mietniowie, Przedszkole Sióstr Urszulanek w Sierczy, Przedszkole nr 5 w Wieliczce, Przedszkole Samorządowe w Koźmicach Wielkich.

15_dla_polonii_8m

Grano w dwóch grupach systemem szwajcarskim, 7 rund z tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika. Sędzią głównym był sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik a sędziami rundowymi Bogumiła Ślęczka, Jerzy Cholewa, Bartosz Ślęczka. W Grupie A, dla chłopców urodzonych w 2000 r. i młodszych zwyciężył Wojciech Golenia (MKS MOS Wieliczka) zdobywając 6,5 pkt. Drugie miejsce zajął Jego brat Jan z 6 pkt. a trzecie Wojciech Krawczyk z 5,5 pkt. Tyle samo punktów zdobył Filip Wnęk. Po 5 punktów uzyskali Jakub Śmietana, Hubert Meers, Oliwier Klimczak, Paweł Zborowski, zajmując kolejne miejsca. W grupie B, dla dziewcząt urodzonych w 2000 r. i młodszych zwyciężyła Magdalena Budkiewicz (UKS Goniec Staniątki) z 6,5 pkt. Druga była Katarzyna Zabłocka z 5,5 pkt. Po 5 pkt. zdobyły Julia Klima, Natalia Misiewicz, Klaudia Krzyszkowska. W trakcie turnieju dzieci otrzymały soczki i słodkości.

15_dla_polonii_7

Dwa Święte Mikołaje w asyście 3 Aniołków i renifera obdarowały dzieci czekoladami. Atrakcyjne upominki otrzymali najmłodsi uczestnicy turnieju Natalia Tańcula z Suchoraby i Maksymilian Klimczak z Brzeska, urodzeni w 2010 r. Najlepsza dziewczynka Magdalena Budkiewicz i chłopiec Wojciech Golenia ( do lat 12 , rocznik 2003 i młodsi) wywalczyli możliwość udziału w turnieju finałowym akcji „Szachiści grają dla Polonii” w kwietniu 2016 r. w Senacie RP. Pozostałe dwie osoby kwalifikujące się do turnieju finałowego wyznaczy MKS MOS Wieliczka. Wszyscy grający otrzymali nagrody i dyplomy. Puchary najlepszym trójkom dziewcząt i chłopców wręczyła inspektor Powiatu Wielickiego Joanna Boduch. Organizatorzy turnieju to Powiat Wielicki, Miasto i Gmina Wieliczka, Międzyszkolny Klub Sportowy przy MOS Wieliczka, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Wieliczce.

 

Jerzy Cholewa