R5 Prague Chess Festival 2019

0
1650

Runda V

  • Masters

W niedzielę w partiach Polaków sporo się działo. Jan-Krzysztof Duda walczył czarnymi z Borysem Gelfandem o wyrównanie. Partia jednak toczyła się pod dyktando arcymistrza reprezentującego Izrael, który zdecydował się jednak na powtórzenie posunięć. Jest to, co ciekawe, pierwsza partia naszego super arcymistrza zakończona podziałem punktu – wszystkie poprzednie pojedynki były rozstrzygnięte! Radosław Wojtaszek przechodził w partii z reprezentantem gospodarzy Davidem Navarą ciężkie chwile. Były momenty, w których komputer wskazywał na przytłaczającą przewagę Czecha…

Przewaga Davida Navary w partii z polskim arcymistrzem Radosławem Wojtaszkiem.
David Navara nie znalazł wygrywającego 29. Wgf2!

Na szczęście dla Polaka, po kilku posunięciach, dzięki taktycznemu trickowi, Navara musiał powtarzać posunięcia i partia zakończyła się wiecznym szachem. W pozostałych partiach padły remisy. W tabeli dalej prowadzi Jan- Krzysztof Duda z 3,5 pkt., a drugie miejsce dzielą Wojtaszek z Vitiugovem, mając pół punktu mniej.

1 2670 GM Laznicka Viktor ½½ GM Vidit Santosh Gujrathi 2711
2 2730 GM Harikrishna Pentala ½½ GM Rapport Richard 2738
3 2739 GM Navara David ½½ GM Wojtaszek Radoslaw 2722
4 2655 GM Gelfand Boris ½½ GM Duda Jan-Krzysztof 2731
5 2731 GM Shankland Samuel ½½ GM Vitiugov Nikita 2726
  • Challengers

W turnieju Challengers partie toczyły się zdecydowanie dłużej, niż w turnieju Masters. Gdy u Mistrzów wszystkie partie już się zakończyły, w tym turnieju trwały jeszcze wszystkie partie oprócz jednej! Przeciwnikiem Mateusza Bartla był arcymistrz David Anton Guijarro, który już od początku partii zdominował polskiego arcymistrza. Korzystniejsza struktura i przewaga przestrzeni zmuszała Bartla do pasywnej gry, a w takim trybie Mateusz nie wytrzymał zbyt długo. Niestety, aktywność w słabej pozycji przyspieszyła konwersję przewagi pozycyjnej w materialną, nie stwarzając kontrszans…

Dużo niedokładności wg komputera to efekt poszukiwania szans na skomplikowanie pozycji. Niestety...

Mateusz Bartel przegrał swoją partię w końcówce, brawa należą się jednak za walkę do końca. Krejci wygrał białymi z Nguyenem T., budując systematycznie przewagę. Partia Michalik – Stocek zakończyła się remisem przez pata (!). Ju Wenjun przegrała z utalentowanym przeciwnikiem Praggnanandhaą w ciekawej końcówce, gdzie materialna przewaga z debiutu wystarczyła, żeby zdominować parę gońców. Shirov wygrał w pojedynku outsiderów.

Przez przegraną Chinki sytuacja w tabeli bardzo się skomplikowała, na czele czwórka zawodników, którzy mają pół punktu przewagi nad grupą pościgową. Mateusz Bartel ma 1,5 pkt.

1 2532 GM Praggnanandhaa R 1 – 0 GM Ju Wenjun 2580
2 2667 GM Shirov Alexei 1 – 0 GM Paravyan David 2627
3 2570 GM Krejci Jan 1 – 0 GM Nguyen Thai Dai Van 2546
4 2565 GM Michalik Peter ½½ GM Stocek Jiri 2592
5 2643 GM Anton Guijarro David 1 – 0 GM Bartel Mateusz 2600