Puchar Świata – Kramnik zdobywcą Pucharu Świata.

0
529

Już w czwartek 8 sierpnia wyjechał do Tromso pierwszy reprezentant Polski Jan Krzysztof Duda. Dzień później do niego dołączą Darek Świercz oraz Radek Wojtaszek.

Niewątpliwie dla Radka jest to najważniejsza impreza w tym roku, do której przygotowywał się już od kilku miesięcy. Dla Darka jest to kolejna okazja do zameldowania się w okolicach ścisłej światowej czołówki, a dla Janka zaś pokazanie się w „prawdziwych” szachach seniorskich.

Niewątpliwie czekają nas emocjonujące cztery tygodnie niezależnie od wyniku naszych reprezentantów. Turniej, w którym weźmie udział 128 zawodników, rozgrywany jest systemem pucharowym, co oznacza, że każda partia ma znaczenie i jeden błąd może odesłać zawodnika do domu. Do faworytów na pewno należą Levon Aronian oraz słabiej ostatnio grający Władymir Kramnik. Czy taki będzie finał? 126 zawodników  z Fabiano Caruaną na czele na pewno zrobi wszystko, aby tak się nie stało.

Wśród tej grupy znajdziemy cztery panie, czyli najlepszą z nich Judith Polgar, byłą Mistrzynię Świata Hou Yifan, aktualną Annę Usheninę oraz Mistrzynię Świata do lat 20 z tego samego roku(2011), co Darek Świercz Deysi Cori z Peru, która zakwalifikowała się z Ameryki Południowej.

Fot. Organizatorzy

W I rundzie Radek spotka się z reprezentantem Brazylii arc. Alexandrem Fierem(2595). Trudniejszego, ale na pewno do pokonania, przeciwnika ma Darek, który zmierzy się z Rosjaninem arc. Vadimem Zvjaginsevem(2659). Oczywiście najtrudniejszego, ale zarazem najciekawszego, przeciwnika ma Janek, który trafił na arc. Vasillija Ivanchuka(2731).

Szczegółowe kojarzenia.

Pierwsza partia I rundy rozegrana zostanie 11 sierpnia, dzień później druga, a ewentualne dogrywki rozegrane zostaną 13 sierpnia. Turniej zakończy się 2 lub 3 września, zależnie, czy będą potrzebne dogrywki, czy też czteropartiowy mecz finałowy zakończy się wynikiem rozstrzygniętym.

Oficjalna strona zawodów.