Puchar Świata – na żywo!

6
341

Puchar Świata 2011 w Chanty – Mansyjsku już ruszył! W pierwszej rundzie gra dwóch Polaków – Radosław Wojtaszek i Bartosz Soćko. To głównie ich, mam nadzieję udanemu, występowi poświęcony będzie mój komentarz. W pierwszej rundzie Radek walczy z Paszikjanem, Bartosz z Bołoganem.

*****************************************************************

By odświeżyć stronę kliknij ODŚWIEŻ lub naciśnij F5 w oknie swojej przeglądarki.

******************************************************************

Radosław Wojtaszek – Arman Paszikjan
Bartosz Soćko – Wiorel Bołogan

14:50 – Polacy skończyli, kończę więc transmisję. Zapraszam na jutro!

14:40 – Już mamy potwierdzenie – Bartosz przegrał. Takie partie są wyjątkowo denerwujące, bo nasz zawodnik po normalnej grze jednym ruchem zaprzepaścił całą partię. I to partię zapewne najważniejszą w tym roku. Jutro zadanie będzie o wiele trudniejsze, bo wygrać na zawołanie z takim wygą jak Bołogan, i to czarnym kolorem!, nie będzie prosto. Nie jest to jednak niemożliwe i liczę, że Bartosz pokaże się jutro z dobrej strony!

14:35 – Wygląda na to, że Radka przeciwnik już się poddał – chociaż nie mamy jeszcze wpisanego wyniku, to widać, że namysł czarnych trwa już za długo… Natomiast rękę musi wyciągnąć Bartosz… Szkoda!

14:30 – Taktyka jest w szachach rzeczą najistotniejszą. Nawet w pucharze świata podstawki zdarzają się nagminnie. Mi do gustu przypadło zakończenie partii Rodsztejn – Harikrishna – typowy motyw odciągnięcia połączony z wtrąconym ruchem. Proste, ale jakże skuteczne…!

14:28 – Bartosz ma aż trzy piony mniej. Kibice nadal wierzą, że uda mu się obronić – wszak na szachownicy mamy gońce różnopolowe. Rozsądek podpowiada, że to nierealne, ale… niechaj żywi nie tracą nadziei!

14:20 – Dzisiejsze partie przyniosą nam i radość i smutek. Radek już (prawie na pewno) wygra, a Bartosz (bardziej na pewno) przegra. Widać, że puchar generuje zaskakująco dużą liczbę pomyłek. W normalnej sytuacji Radek raczej nie zagrałby 26.Gc3??, natomiast Bartosz nie zagrałby 29.f3??.

14:10 – Czy u Radka transmisja na pewno działa poprawnie? Aż nie chce się wierzyć, że Radek zagrał 26.Gxc3, a przeciwnik nie zabił 26…Hxf5…?!

14:06 – Niestety, poważnie myli się Bartosz. Ruch 29.f3 wygląda podejarzane i niestety prowadzi do przegranej. Bołogan znalazł 29…Hh5 i wygląda na to, że jest już pozamiatane… Ciekawe, co przeoczył Bartosz, bo szybko zagrał 30.fxe4 Hxh2, ale dalej nie ma ratunku po 31.Kf2 fxe4… 🙁

14:05 – Kończy się coraz więcej partii, najczęściej remisami. Zaskakuje gładki remis Moroziewicza. Swoje partii, co nikogo nie zdziwiło, wygrali Shirov i Karjakin, ale punkt dopisał także Inarkijew, który po ciekawej partii pokonał Salgado.

13:45 – Jest dobrze! Radek sporo myślał i zagrał 23.Gb4, na co nastąpiło słabe 23…He5. Na to nasz zawodnik był przygotowany i odpowiedział kapitalnym (i jedynym!) 24.Hh5! i okazuje się, że pozycja białych jest już wygrana! Kluczowy, prosty, wariant to 24…g6 25.Hh4! i teraz na 25…Hf5 następuje oczywiście 26.Wxd7 z pogromem.

13:40 – Nie wiem co knuje Bołogan, bo ruch 26…Hf7 nie grozi przecież ruchem Hh5. Może chce „przytulić” się do piona d5, ale zdobycie go raczej nigdy się nie uda. Białe mogą teraz pomyśleć o zagraniu a4. Jeśli uda im się otworzyć linię 'a' dla wieży, może być całkiem przyjemnie.

13:35 – Jeśli miałbym postawić swoje pieniądze, to u Bartosza postawiłbym na remis, a u Radka na jego wygraną. Szczerze mówiąc nie bardzo widzę co może wydarzyć się złego (lub dobrego) w partii Soćko-Bołogan. Co prawda Mołdawianin zagrał groźnie wyglądające 24…Wh6, ale chyba wiele z tego nie wynika. Radek popadł w namysł, co może oznaczać, że nie docenił posunięcia 22…gxf4. Teraz ma szeroki wybór posunięć: 23.Gxa5, 23.Gb4 czy nawet 23.Gxf4. Jest sporo do policzenia…

13:20 – Radek gra bardzo ciekawie! 22.Se4 może się podobać. Białe włączają do gry kolejną figurę i tworzą czarnym nowe problemy. Teraz nie tylko wisi pionek na a5, ale też grożą odejścia gońcem z d2 na inne pola. Centrum wydarzeń jest pole d7. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że aktywne białe figury muszą dawać białym przewagę, ale pozycja jest na tyle skomplikowana, że wszelkie oceny muszą być poparte bardzo konkretnym liczeniem, a o błędy nie jest trudno.

13:15 – Radek liczył, liczył i wybrał jednak 21.Gf5. Związanie skoczka może skutkować zdobyciem jakości, ale nie wiadomo czy przewagą. Teraz po 21…fxe5 22.Hd3 czarne mogą zagrać 23…Sf6! i jeśli 24.Gxc8 Gxc8 to może się okazać, że to czarne stoją lepiej.

13:05 – Po długim namyśle Bartosz zdecydował się na 20.Hd3. Po 20…c4 białe zagrały 21.Hd4 i udało im się osiągnąć to co zamierzały – aktywnie postawić hetmana. Dzięki tak dobrej pozycje damy biały nie mogą stać gorzej, ale nie wiadomo czy są w stanie realnie  poprawić swoją pozycję.

12:55 – Wydarzenia w partii Radka przybierają coraz lepszy obrót. Paszikjan próbuje aktywnej walki z silnym centrum białych, ale ruch 20…f6 wygląda mocno podejrzanie – lepiej do walki na skrzydle królewskim przygotowane są białe. Teraz może nastąpić 21.Hh5, g6 22.Hh3! i na 22…fxe5 białe dysponują bardzo silnym 23.f5!. Widać, że białe mogą „coś” mieć na skrzydle królewskim i z pewnością Radek poświęci teraz kilka minut na znalezienie najlepszej kontynuacji.

12:45 – Dobiegła końca pierwsza partia pierwszej rundy. Etienne Bacrot wyraźnie „wpadł” w przygotowanie młodego Raya Robsona i białym kolorem musiał pogodzić się z remisem.

12:45 – Z cyklu „jak nie należy grać w szachy” jest partia Almasi – El Gindy. Egipcjanin już w 13 ruchu podstawił piona i śmiało może myśleć o złożeniu broni…

12:40 – W obu partiach Polaków mamy w tej chwili wykonanych 19 posunięć. Radek zagrał 19.f4 i można przyjąć, że uzyskał po debiucie lepszą pozycję. Ruch 18…Sd7, którym czarne chciały przerzucić skoczka przez c5 na e6 okazał się zbyt wolny. W partii Bartosza czarne wyrównały. Nasz zawodnik nie zdecydował się na 18.a4, zamiast czego wymienił skoczka z e4 i dopuścił do ruchu b5. Obie strony mają teraz swoje atuty (białe mają parę gońców, a czarne będą miały wolnego piona na c4). Ciekawe, która strona lepiej wykorzysta swoje atuty.

12:30 – Bardzo ładnie działa transmisja VIDEO na stronie organizatora.

12:20 – Przeciwnik Bartosza gra bardzo interesująco, teraz po 17…a6 planuje wykorzystać swoją przewagę pionową na skrzydle hetmańskim przygotowując b5-c4. Białe powinny zapewne zagrać 18.a4, bo wizja wolnego piona na c4 jest kusząca tylko dla czarnych.

12:15– Paszikjan zagrał chyba niedokładnie. 18…Sd7 wygląda dość dziwnie, ale tak to już jest w pozycjach, w których plan określić ciężko. Odejście skoczka od centrum sprawia, że białe mogą spokojnie zagrać f4, co moim zdaniem daje im lepszą grę.

12:10 – Chociaż 18.f3 Radka nie wygląda zbyt apetycznie, to powód tego posunięcia jest prosty do wytłumaczenia – na 18.Ge3 następowało 18…Gxc3 i ginął pion na e4. Teraz białe są już gotowe do tego posunięcia, a ich celem może być przejęcie kontroli nad polem c5.

11:58 – Radek jest absolutnie niesamowicie przygotowany. Znowu od ręki! Czarne zagrały 16…We8 w celu przeciwdziałania planowi f4-e5, a Radek na razie się z tym planem nie spieszy i stawia wieżę na otwartej linii, a w następnym ruchu zapewne zajmie się poprawieniem pozycji gońca z d2.

11:55 – Bartosz zdecydował się na solidne 15.Wad1 zamiast bardziej ryzykownych 15.dxc6 czy 15.dxe6. Sens ruchu jest jasny – białe ograniczają gońca z b7, tym samym hamując agresywne zapędy czarnych, bo bez gońca b7 mata dać nie sposób. Jest jednak druga strona medalu – przy zamknięty centrum białym nie będzie prosto wykorzystać przewagi pary gońców, także nie jest jasne czy nie należało jednak wymienić którejś pary pionów.

11:50 – W partii Radka mamy już w zasadzie grę środkową (w końcu obie strony dokończyły rozwój), a nasz zawodnik nadal gra szybko. Jeśli wierzyć mojej bazie Polak zagrał nowe posunięcie, a było nim 13.e4. Do tej pory białe próbowały obyć się bez tego ruchu, obawiając się szybkiego wyrównania po 13…e5. Tak zagrał Paszikjan i po dalszym 14.dxe5 Sxe5 15.Sxe5 Gxe5 16.He2 mamy dość standardową strukturę. Białe będą chciały wykorzystać swoją przewagę w centrum (za pomocą f4-e5 – jeśli się uda), natomiast czarne chcą rozwinąć grę na skrzydle hetmańskim.

11:40 – Radek gra od ręki. To oznacza tylko jedno – jest świetnie przygotowany. Nie jest to oczywiście żadne zaskoczenie. Paszikjan ma już pół godziny mniej! W partii Bartosza nastąpiło 14…c5, zamiast narzucającego się exd5 bądź e5. Zapewne białe powinny zabić na c6 i grac przeciwko osłabiony pionom d6 i e6.

11:30 – W końcu zaczyna działać transmisja organizatorów (przynajmniej u mnie). Mamy zatem bezpośrednio linki do partii Bartosza oraz Radka

11:25 – Radek: Po 11 posunięciach cały czas mamy teorię, ale namysły przeciwnika sprawiają, że możemy sądzić, że jest on nieco zaskoczony. Nie jest to dziwne, bo 9.Gd2 jest jest najczęstszym posunięciem.

Bartosz: W jego pozycji także nie mamy nic nowego, sprawdzana jest znana struktura, w której czarne próbują rozwinąć atak na białe króla, zaś białe mają parę gońców i próbują otworzyć grę w centrum.

11:20 – No dobrze, w końcu mogę zająć się stroną merytoryczną, skoro kwestie techniczne zostały rozwiązane. Tak więc do dzieła!

11:10 – Póki co transmisja nie bardzo działa – przynajmniej ta oficjalna. Za to dobrze wygląda relacja na stronie WhyChess, gdzie co prawda nie wszystko działa jeszcze poprawnie, ale przynajmniej widzimy wykonane posunięcia!

6 KOMENTARZE

    • Bo jedynie dwóch się zakwalifikowało na ten turniej. Bartosz awansował z mistrzostw Europy 2009, a Radek z mistrzostw Europy 2010.

  1. … co chwile Bartoszowi Soćce dodaje się kilkanaście sekund … o już ma pół godziny .
    Ciekawe co nastąpi po 40.Bxg7 .

Comments are closed.