Puchar Świata 2015

14
633

PS 2015 logo

Już 11 września rozegrana zostanie pierwsza partia pierwszej rundy Pucharu Świata. Gospodarzem tego wydarzenia jest stolica Azerbejdżanu Baku, gdzie za rok rozegrana zostanie szachowa Olimpiada. W turnieju granym systemem pucharowym spotka się 128 zawodników zakwalifikowanych różnymi kryteriami. 

PS 2015 Baku2

Wśród nich zobaczymy trójkę Polaków – Radka Wojtaszka, Mateusza Bartla oraz Roberta Kempińskiego. Każdy z uczestników rozegra dwupartiowe pojedynki, a w przypadku remisu w takim dwumeczu również dwupartyjną dogrywkę tempem 25’+10″ za każde posunięcie. Jeżeli i tu padnie remis, to kolejny dwumecz będzie miał tempo 10’+10″. Jeżeli znowu będzie remis, to zawodnicy zagrają tempem 5’+3″. A jeżeli i tu padnie remis, to rozegrany zostanie tzw. „Armageddon„, czyli pojedynek, w którym białe mają 5 minut i muszą wygrać, a czarne 4 minuty i wystarczy im remis. Z tym że, od 60 posunięcia zawodnicy będą dostawali 3 sekundy na każdy ruch.

PS 2015 Baku1

Już w pierwszej rundzie czekają nas ciekawe pojedynki. Najmłodszy w stawce 15-letni Samuel Sevian zmierzy się z reprezentantem Azerbejdżanu Timurem Radjabovem. Inny młody, ale już bardzo doświadczony Yi Wei zagra pojedynek z najlepszym szachistą arabskim Salemem Salehem. Mistrzyni Świata kobiet Maria Muzychuk sprawdzi Michaela Adamsa, a Yifan Hou będzie faworytką w pojedynku z Rafaelem Leitao. Trzecią kobietą grającą w tych zawodach jest 22-letnia Mistrzyni Świata do lat 20 z 2011 roku,(turniej open wygrał Darek Świercz) Peruwianka Deysi Cori, której miejsce w zawodach odstąpił młodszy brat, grający właśnie w Mistrzostwach Świata do lat 20.

Nasi reprezentanci znaleźli się w jednej ćwiartce, z czego w najbardziej optymistycznym wariancie  Wojtaszek może spotkać się z jednym pary Kempiński/Bartel w półfinale. Robert może trafić na Mateusza już w III rundzie.

Ale najpierw muszą pokonać swoich rywali.

Radek WojtaszekFot. PZSzach

Radek Wojtaszek w I rundzie spotka się z reprezentantem Indii Babu M.R. Lalithem(2557). Ten 22-letni zawodnik jest brązowym medalista szachowej Olimpiady rozegranej w Tromso. W przypadku wygranej spotka się ze zwycięzcą z pary Ganguly/Artemiev, a w II rundzie prawdopodobnie czekać na niego będzie Borys Gelfand. Ale teoretycznie może to być jego pogromca sprzed 2 lat Alexander Fier. W IV rundzie prawdopodobnym rywalem będzie Anish Giri, a potem już półfinał, czyli ktoś z drabinki, w której są Kempiński i Bartel.

Robert Kempiński2Fot. PZSzach

Robert w pierwszej rundzie zmierzy się z reprezentującym Wietnam Ngoc Truong Son Nguyenem(2634). Ten 25-letni zawodnik jest drugim szachistą Wietnamu(za Le Quang Liemem), a poznaliśmy go również w Tromso, gdzie zdobył złoty medal na II szachownicy. Należy do tzw. szachowych superdzieci, gdyż otrzymał tytuł arcymistrza w wieku 14 lat. Wygrana w tym pojedynku zapewne „wrzuciKempińskiego na Evgenija Tomashevskiego, a w III rundzie może to być Mateusz Bartel, który jednak najpierw musi pokonać 32-letniego reprezentanta Armenii Gabriela Sargissiana(2679), który jest etatowym reprezentantem Armenii na Olimpiadę i DME i posiada w swojej kolekcji tak medale drużynowe, jak i indywidualne na szachownicach.Jeżeli Mateuszowi się to uda, to zmierzy się prawdopodobnie z MVL-em, a potem może to być Robert albo Tomashevsky.

Mateusz Bartel - www.chess-news.ru

W czwórce rozstawionych znajdują się Topalov, Nakamura, Caruana i Giri i to oni są faworytami tych zawodów, z których do Turnieju Kandydatów zakwalifikuje się dwójka finalistów, która rozegra między sobą 4-partiowy mecz finałowy o Puchar Świata. W przypadku, gdy okaże się, że trzeci zawodnik ma też szansę zakwalifikować się do Turnieju Kandydatów, to także rozegrany zostanie mecz na podobnych warunkach.

Historię Pucharu Świata w formule, jaką dziś znamy można przeczytać TU!

Dodatkowo w składzie sędziowskim mamy naszą wybitną arcymistrzynię, a teraz nie mniej wybitnego sędziego szachowego IA Agnieszkę Brustman.

Transmisja.

Runda I Partia I

PS 2015 R1G1b

Nie obyło się bez niespodzianek w I partii I rundy, a największymi, mimo remisowego wyniki, były zakończona po ponad 6 godzinach partia Giriego(2793) z reprezentantem Ugandy Arthurem Ssegwanyiem(2357) oraz również remis reprezentanta Turkmenistanu Atabayeva(2428) z Grischukiem(2771). Dla reprezentantów Afryki oraz Azji był to na pewno życiowy sukces, który na długo zapadnie w ich pamięci, szczególnie, że rozegrali naprawdę bardzo dobre partie.  Z przegranych najbardziej poszkodowani są Kubańczycy, których lider Dominguez(2732) został pokonany przez legitymującego się rankingiem 2563 Argentyńczykiem Perezem Ponsą. Także drugi Argentyńczyk Mareco(2599) pokonał Chińskiego superarcymistrza Ni(2704). Na pewno niespodzianką, choć mniejszego kalibru, jest wygrana Melkumyana(2622) i to czarnymi z coraz słabiej grającym Kamskim(2691). Aktualny jeszcze Mistrz Świata do lat 20 Lu(2599) pokonał byłego Mistrza Europy z Legnicy Moiseenkę(2710). Zremisowały dwie panie – Hou(2671) z niżej notowanym Leitao(2632) oraz aktualna Mistrzyni Świata Muzychuk(2528) zAdamsem(2742). Najmłodszy w stawce Sevian(2556) nie dał się Radjabovowi(2738) i zainkasował połówkę punktu. Czylijczyk Henriquez Villagra(2511) także uzyskał połówkę z Gelfandem(2741), tak samo jak reprezentujący Bandladesz Rahman(2509) z Tomaszevskim(2758).

PS 2015 R1G1

Reprezentanci Polski nie najlepiej „weszli” w turniej. Radek Wojtaszek co prawda zdobyłpionka, ale w zamian dostał się pod spory napór Lalitha i musiał zgodzić się na pokojowe zakończenie partii. Mateusz Bartel dostał bardzo obiecującą pozycję w pojedynku z Sassikiranem, jednak z wiadomych tylko sobie powodów postanowił zakończyć ją trzykrotnym powtórzeniem pozycji już w 21 ruchu. Nowatorskie podejście do debiutu Roberta Kempińskiego zaowocowało porażką z Nguyenem, który bezwzględnie wykorzystał słabą grę Polaka. Tak więc jutro będzie ciężko, ale liczymy, że panowie dadzą z siebie wszystko i co najmniej jednego zobaczymy w II rundzie.

Runda I Partia II

PS 2015 R1G2

I tak po dwóch dniach niektórzy zawodnicy pakują się do domu. Dzielnie broniła się Mistrzyni Świata Maria Muzyczuk, ale Adams w drugiej partii okazał się lepszy. Odpadli też Amerykanie Robson, Akobian oraz Kamski przegrywając odpowiednio z Vovkiem, Laznicką oraz Melkumianem. Mistrz Świata do lat 20 sprzed 3 lat Ipatov okazał się lepszy od Cheparinova, Egipcjanin Baseem od Sarica. Sporą niespodzianką jest wyeliminowanie przez Mareco reprezentanta Chin Ni. W sumie w II rundzie jest już 40 zawodników, w tym m.in. Anish Giri, który w drugiej partii pokonał Ssegwanyi’a. Dogrywki zagrają tacy zawodnicy, jak Radjabov(z Sevianem), Gelfand(z Villagrą), Tomashevsky(z Rahmanem), Czy Dominguez, który dziś wymęczył zwycięstwo nad Peraz Ponsą.

PS 2015 R1G2bFot. Organizatorzy

Radek Wojtaszek także jest w grupie tych, którzy w niedzielę odpoczną, gdyż w drugiej partii pokazał, że jednak jest lepszy od Lalitha. Polak najpierw ustawił pod presją rywala, a potem wykorzystał każdy najmniejszy nawet błąd, co zaowocowało gładkim zwycięstwem. Mateusz Bartel czarnymi długo musiał się bronić przed naporem Sargissiana, któremu w debiucie oddał pionka. Jednak obrona okazała się skuteczna i nasz reprezentant przystąpi jutro do dogrywki. Robert Kempiński szukał sposobu na Nguyena, jednak rywal bardzo dobrze neutralizował naciski Polaka i w sumie partia zakończyła się remisem, który niestety wyeliminował naszego reprezentanta z zawodów. W II rundzie Radek spotka się z rosyjskim odpowiednikiem Janka DudyVladislavem Artemievem, który pokonał kolegę Wojtaszka z „Teamu AnandGanguly’ego. Na zwycięzcę pojedynku SargissianBartel czeka już Vachier-Lagrave.

Runda I Dogrywki

PS 2015 R1DFot. Organizatorzy

I mamy pierwszą wielką sensację! Bliżej nieznany 19-letni Cristobal Henriquez Villagra(2511) z Chile okazał się lepszy w szachach szybkich od samego Borysa Gelfanda(2741). W ten sposób zwycięzca Pucharu Świata z 2009 roku pożegnał się już z turniejem. A to jest dobra wiadomość dla Radka, który był z nim w jednej drabince. Dopiero w szachach błyskawicznych swoją wyższość nad Atabajevem pokazał Grischuk i on przeszedł do drugiej rundy. Odpadł także zwycięzca z 2004 roku Kashimdzhanov, od którego lepszym okazał się Kanadyjczyk Kovaljov. Nas jednak najbardziej interesował pojedynek Mateusza Bartla z Sargissianem, który okazał się najdłuższym tego dnia i zakończył się Armagedonnem. Pierwszy mecz szachów szybkich zakończył się podwójnym podziałem punktów. W kolejnej serii Polak przegrał pierwszą partię, aby zrewanżować się w drugiej. Następne dwie partie zakończyły się remisami i dotarliśmy do momentu, kiedy nawet remis eliminował jednego z zawodników. Polak wylosował białe i musiał ten pojedynek wygrać. Niestety partia zakończyła się remisem i to Ormianin przeszedł do następnej rundy. Niemniej Mateusz dostarczył nam dziś sporo emocji za co mu dziękujemy.

Runda II Partia I

PS 2015 R2G1cFot. Organizatorzy

15 pojedynków zakończyły się wynikami „rezultatywnymi„, a wśród nich partia naszego Radka Wojtaszka. W tym wygrało aż trzech reprezentantów Chin – Wei, Ding oraz aktualny jeszcze Mistrz Świata do lat 20 Lu. Największą niespodzianką jest porażka Karjakina z Onischukiem, ale i niewiele mniejsza przegrana Adamsa z Laznicką. Także za niespodziankę można uznać porażkę, po słabej partii, Navary z Guseinovem. Wygrali Caruana, Andreikin, Ivanchuk, Eljanov, Dominguez i So. Ważny dla nas pojedynek pogromcy Gelfanda Villaragry z nestorem szachowym z Peru Granda Zunigą zakończył się wygraną tego drugiego. Najdłużej grał Kramnik z Bruzonem, gdzie Rosjanin realizował końcówkę W+G vs. W i zrobił to przed upływem 50 posunięć od ostatniego ruchu pionkiem, co dało mu zwycięstwo.

PS 2015 R2G1bFot. Organizatorzy

Radek Wojtaszek zmierzył się z najlepszym juniorem Rosji Vladislavem Artemievem. Po debiucie, grający białym kolorem Polak, osiągnął dynamiczniejszą pozycję, jednak młody Rosjanin próbował szukać kontrgry. Jednak w 17 posunięciu nie wytrzymał i niepotrzebnie zabił pionka na d4, co doprowadziło do pozycji, w której Wojtaszek miał „zdrowego” pionka więcej oraz wspierającą go parę gońców. I to wystarczyło, aby znany z dokładności Radek pokonał swojego rywala.

Runda II Partia II

PS 2015 R2G2Fot. Organizatorzy

Karjakin pozbierał się i odegrał w pojedynku z Onischukiem. Tak samo Adams pokonał Laznickę. Generalnie druga partia drugiej rundy nie przyniosła niespodzianek. W sumie 15 dogrywek odbędzie się w środę, ale na szczęście bez naszego Radka, który w wygranej pozycji z Artemievem zgodził się na remis, który dał mu awans. W ważnym dla nas pojedynku Granda Zuniga pokonał drugi raz Villagrę i z nim zmierzy się Radek w III rundzie. A odpadli Navara, Wang Hao, pogromca Mateusza Sargissian i Harikrishna. Dogrywki zapowiadają się ciekawie, ale przed nami dzień spokoju.

Runda II Dogrywki

PS 2015 R2DbFot. Organizatorzy

Kolejny przyniósł wielka niespodziankę. Odpadł jeden z faworytów tej imprezy, zwycięzca turnieju w Saint Louis Lewon Aronian. A pogromcą Ormianina był Ukrainiec Alexander Areshchenko. W pozostałych pojedynkach wygrywali faworyci, choć niektórzy grali bardzo długo. Najdłożej zaś trwał pojedynek Adamsa z Laznicką, ktory dopiero rozstrzygnął się w Armagedonnie na korzyść Anglika.

PS 2015 R2DFot. Organizatorzy

A od czwartku zacznie się III runda, w której my będziemy się ekscytować pojedynkiem Radka Wojtaszka z Peruwiańczykiem Julio Granda Zuniga. A obok nich zagrają ewentualni następni rywale Wojtaszka, czyli Giri z Leko. Jednak pojedynkiem rundy bezie rewanż za finał Pucharu Świata sprzed dwóch lat, czy mecz KramnikAndreikin.

Runda III Partia I

PS 2015 R3G1cFot. Organizatorzy

Już tylko 32 zawodników zostało „w grze„, a wśród nich nasz Radek Wojtaszek, który zmierzył się z Peruwiańczykiem Julio Granda Zunigą. Polak grał czarnym kolorem i w tej partii postanowił zostawić, jak najdłużej wszystkie bierki na szachownicy. I pomiędzy 32 bierkami szukał pomysłu na zaatakowanie rywala. Wreszcie, na 3 posunięcia przed kontrolą czasu, postanowił ofiarować skoczka za dwa pionki i próbę rozerwania pozycji rywala.Od tego momentu partia trochę się zaostrzyła, jednak Peruwiańczyk nie chciał ryzykować i grał tylko na obronę swojej pozycji, co zaowocowało remisem po 57 posunięciach, kiedy powstała całkowicie „zapchana” pozycja na szachownicy.

Z 16 pojedynków tylko 4 zakończyły się innym wynikiem niż remis. Największą niespodzianką jest porażka po słabej partii z obydwu stron Grischuka z Eljanovem, a wygrali jeszcze Caruana, Karjakin oraz Mamedyarov. Finaliści poprzedniego Pucharu Świata Andreikin z Kramnikiem zagrali tylko 21 posunięć i podpisali podział punktu.

Runda III Partia II

PS 2015 R3G2Fot. Organizatorzy

I mamy Polaka w 16! Radek dziś zrobił to, co do niego należało i zainkasował punkt, który dał mu przepustkę do IV rundy. Pryncypialnym atakiem na króla Peruwiańczyka doprowadził go do stanu podwyższonego ciśnienia, a potem wykorzystał go wykorzystując błędy rywala. Choć i sam się ich nie ustrzegł i kibice zapewne zadrżeli, kiedy pomylił się w 26 posunięciu i stracił przewagę. Ale tylko na chwilę bo dalej prowadził atak, który okazał się skuteczny. Rywal nie czekał do kontroli czasu i poddał partię poddając za razem mecz.

PS 2015 R3G2bFot. Organizatorzy

A oprócz Radka awansowało jeszcze 8 innych zawodników. Największą niespodzianką jest odpadnięcie Grischuka, który ponownie przegrał z Eljanovem. Ukrainiec, jako jedyny wygrał do tej pory wszystkie partie.  Jakovenko okazał się lepszy od Ivanchuka, ale to nie jest niespodzianka, tak jak i wygrana najbliższego rywala Radka Giriego nad Leko. W IV rundzie jest też dwóch reprezentantów Chin – Yi oraz Ding, którzy zresztą zagrają w IV rundzie ze sobą, a Yi przegrał z Karjakinem po remisie w dzisiejszej partii. Zremisowali dzisiejsze pojedynki Caruana oraz Mamedyarov, ale wczorajsze wygrane dały im awans. Jutro Radek odpoczywa, ale też przygotowuje się do pojedynku z młodszym Holendrem.

Runda III Dogrywka

PS 2015 R3DFot. Organizatorzy

Siedem par stanęło do sobotnich dogrywek. Na tym etapie wiadomo było, że odpadną zawodnicy ze ścisłej światowej czołówki, pytanie było tylko – którzy? Pierwszym został zwycięzca sprzed dwóch lat Kramnik, który pakował się już po partiach szybkich przegrywając pojedynek, z pokonanym dwa lata temu Andrejkinem. Także po szybkich awansowali Topalov, So i Svidler. Dwie partie dalej dowiedzieliśmy się, że także inne Rosjanin – Tomashevsky – będzie się pakował, bo nie dał rady VachierLagrave’owi. W blitzu okazała się, że Adams lepszy jest od Domingueza, a Armageddon zadecydował o awansie Nakamury, który pokonał „na wiszącej chorągiewceNepomniachtchiego.

PS 2015 R3DbFot. chess24.com

W pojedynku tych zawodników doszło do wpadki sędziowskiej, gdyż Nakamura zroszował dwiema rękami i żaden sędzia na to nie zareagował. Nepo skomentował oto tak: „Po co nam 4 sędziów przy szachownicy, jeżeli żaden nie reaguje na tak podstawowe złamanie przepisów?

PS 2015 R3Dc

Rosjanin nie poddał się i złożył protest do Jury d’appeal. Po kilkudziesięciu minutach otrzymał odpowiedź odrzucającą jego wniosek, ale jednocześnie Nakamura otrzymał upomnienie. Niezależnie od faktu, że rzeczywiście Nepo powinien zatrzymać zegar i wezwać sędziego, to dlaczego nie ukarano sędziów, którzy obserwowali ta partię, gdyż Ci mięli obowiązek interweniować. Po co są w takim razie sędziowie w szachach?

PS 2015 R3Dd

Po tej rundzie znamy już wszystkie osiem par kolejnej rundy, w tym tą dla nas najważniejszą, czyli GiriWojtaszek.

Runda IV Partia I

PS 2015 R4G1bFot. Organizatorzy

W tej fazie zawodów nie ma już przypadkowych zawodników i każdy z graczy może równie dobrze awansować, jak i odpaść. Jednak za sporą niespodziankę można uznać pokonanie przez reprezentanta gospodarzy Mamedyarova jednego z faworytów tych zawodów Caruanę. Za tą partię Azer został przez kibiców nagrodzony brawami, co jest rzadko spotykane na turniejach szachowych. Najciekawiej jednak zapowiadał się pojedynek dwóch Chińczyków Dinga z Wei. Jednak tym razem rutyna wzięła górę nad młodością i to ten starszy i wyżej notowany okazała się zwycięzcą. Wczorajszy bohater – Nakamura dziś zrealizował przewagę pionka w końcówce wieżowej z Adamsem. Wreszcie inny z faworytów – Topalov – przegrał końcówkę ciężkofigurową ze Svidlerem. Eljanov stracił pierwszą połówkę remisując z Jakovenko, takim samym wynikiem zakończyły się derby Rosji, czyli pojedynek Andreikina z Karjakinem. Ważna dla Radka partia So z VachierLagrave również zakończyła się remisem.

PS 2015 R4G1Fot. Organizatorzy

Pojedynek Giriego z Wojtaszkiem stał pod znakiem szybkiej gry w debiucie obydwu zawodników i remisem w pozycji, która na pewno nie było zła dla grającego czarnymi Polaka. Radek zneutralizował w debiucie rywala i doprowadził do pozycji, w której delikatnie przeważał, ale realnie szans na zwycięstwo nie było.

Runda IV Partia II

PS 2015 R4G2bFot. Organizatorzy

Czterech zawodników może spokojnie przygotowywać się do ćwierćfinałów. Wśród nich mamy dwie wielkie niespodzianki, jakimi na pewno są zwycięskie remisy SvidleraTopalovem oraz reprezentanta gospodarzy Mamedyarova z Caruaną. W ten sposób odpada dwóch wielkich faworytów, z czego Bułgar znacząco zmniejszył sobie szanse na udział w Turnieju Kandydatów w 2016 roku. MVL wykorzystał „podstawkęSo i zrealizował przewagę figury, mimo że Amerykanin miał w zamian trzy pionki. Bohater sprzed dwóch dni Nakamura gładko wytrzymał Adamsa i uzyskał wygrywający remis. Pojedynkiem dnia była jednak rywalizacja dwóch Chińczyków, z której zwycięsko wyszedł będący „na musikuWei. Najpierw zdobył pionka, a potem go skutecznie zrealizował w końcówce ciężkofigurowej. Nie męczyli się Karjakin z Andreikinem i postanowili przenieść punkt ciężkości wyniku ich pojedynku na dogrywki. Tak samo, ale po dużo dłuższej grze, o wyniku rywalizacji pomiędzy Eljanovem i Jakovenko zadecyduje dogrywka.

PS 2015 R4G2Fot. Organizatorzy

Radek Wojtaszek białymi zagrał kolejną bardzo dobrą partię z Girim, jednak żaden z nich nie zamierzał ryzykować i partia zakończyła się podziałem punktów. Tak więc we wtorek cztery pary zagrają dogrywkę, a my kibicujemy naszemu superarcymistrzowi, który na pewno ma szansę na dobry wynik. A w V rundzie już czek ana zwycięzce tego pojedynku MVL.

Runda IV Dogrywka

PS 2015 R4 DFot. Organizatorzy

Cztery pary stanęły do dogrywek, a nas oczywiście interesował głównie jedna. Pojedynek Chińsko-Chiński niespodziewanie okazał się zwycięski dla najmłodszego w członka klubu „2700+Yi Wei, który w drugiej dogrywce pokonał czarnymi starszego kolegę z reprezentacji Dinga. Dojście tego 16-latka do ćwierćfinału jest ogromną niespodzianką, a zapowiada się, że to może nie być koniec. Inny pojedynek reprezentantów tego samego kraju – Rosji – okazał się lepszy dla Karjakina, który w pierwszej partii dogrywki ograł Andreikina, a druga zremisował. Eljanov także przebrnął do kolejnej rundy okazując się lepszym białymi w drugiej partii dogrywki od Jakovenki.

PS 2015 R4 DbFot. Organizatorzy

Radek Wojtaszek niestety nie dał rady w szachach szybkich Giriemu przegrywając pierwszą partię po niedokładnych posunięciach w grze środkowej, natomiast w drugiej postawił wszystko „na jedną szalę„, ale nic z tego nie wyszło i w ten sposób pożegnał się z turniejem. Jednak – w odróżnieniu od zeszłego roku – jest to pożegnanie „z tarczą„, gdyż grał pewnie, mądrze i do tego zwycięsko, a przy okazji odzyskał stracone w pojedynku z Maćkiem Klekowskim punkty rankingowe. Tak więc Radkowi należą się gratulacje za dostarczenie nam wielu emocji i czekamy teraz na jego występ na Drużynowych Mistrzostwach Europy.

Co ciekawe, w tym pojedynku sędziowie wzięli się do roboty i w drugiej partii ukarali Giriego za dotykanie/poprawianie figur na czasie Wojtaszka. Widać wyciągnęli wnioski z partii Nepomniachtchiego z Nakamurą.

A my od jutra emocjonujemy się pojedynkami: SvidlerWei, GiriMVL, NakamuraEljanov oraz MamedyarovKarjakin.

Ćwierćfinał Partia I

PS 2015 R5Fot. Organizatorzy

Z czterech partii trzy zakończyły się remisem, z czego dwie po relatywnie krótkiej grze. Partia Svidlera z Wei trwała tylko 21 posunięć i nic w niej ciekawego się nie działo, tak samo zresztą, jak w pojedynku MVL-a z Girim, którzy grali 5 posunięć dłużej. Znowu świetnie zaprezentował się Mamedyarov, który jest wielką nadzieją gospodarzy na zawodnika w Turnieju Kandydatów. Mimo podziału punktu, to on był lepszym zawodnikiem pojedynku z Karjakinem, jednak nie udało mu się zrealizować uzyskanej przewagi. Jadnak najlepiej w tych zawodach prezentuje się Eljanov, który dziś, po bardzo ładnej kombinacji uzyskał wieżę i dwa pionki za dwie figury i ze stoickim spokojem zrealizował przewagę w partii z Nakamurą.Technika „wykańczania” Amerykanina może być przykładem dla słabszych adeptów królewskiej gry.

Ćwierćfinał Partia II

PS 2015 R5G2Fot. Organizatorzy

Połowę półfinalistów już znamy. Giri „połakomił” się na pionka ofiarowanego przez VachierLagrave, ale potem udowodnił, że warto było, gdyż zrealizował go w końcówce wieżowej, co dało mu przepustkę do najlepszej czwórki tych zawodów. Nakamura walczył, jak lew, jednak Eljanov w tym turnieju jest nie do pokonania i Amerykanin musiał zadowolić się remisem, który odesłał go do domu. Wei ze Svidlerem powymieniali trochę „sprzętu” i postanowili przenieść decyzję o awansie na piątkowe dogrywki. Podobnie, jak Karjakin z Mamedyarovem, którzy nawet nie silili się na grę i zremisowali po 14 posunięciach.

Ćwierćfinał Dogrywka

PS 2015 R5 D

Dwie pary spotkały się, aby rozstrzygnąć, który z zawodników dołączy do Giriego oraz Eljanova. Mecze szachów szybkich zakończyły się czterema remisami i dalej nie wiedzieliśmy, kto awansuje, jednak już za kilkadziesiąt minut wszystko było jasne. Pierwszy zwyciężył Karjakin, który w debiucie zdobył pionka, a do tego zachował inicjatywę. Mamedyarov nie znalazł pomysłu na ta partię i w następnej partii miał swój Armageddon, który niestety przegrał, co dało awans Rosjaninowi. Drugi pojedynek był bardziej zacięty. W pierwszej partii Wei uzyskał przewagę dwóch pionków, jednak w realizacji coś mu poszło nie tak, jak trzeba i Svidler uratował remis. Pojedynek rewanżowy lepiej rozpoczął Chińczyk, jednak potem niepotrzebnie wymienił hetmany i to Rosjanin zaczął zdobywać przewagę, którą zamienił na cały punkt i awans do półfinału. I tak w sobotę mamy dzień przerwy, a w niedzielę zaczną się półfinały SvidlerGiri i EljanovKarjakin. Zwycięzcy zagrają w Turnieju Kandydatów 2016.

Półfinał Partia I

PS 2015 R6 P1Fot. Organizatorzy

Ciekawie przebiegały pierwsze pojedynki półfinałowe. Anish Giri niedoszacował nacisku Svidlera na skrzydle hetmańskim, a jak się zorientował, że to nie przelewki to przeszarżował i poniósł pierwszą w tym turnieju porażkę. Eljanov w pewnym momencie miał możliwość uzyskania przewagi w pojedynku z Karjakinem, jednak kiedy mógł nacisnąć, to niepotrzebnie wymienił hetmany i z przewagi nic nie pozostało, co doprowadziło do remisowego zakończenia pojedynku,, choć reprezentant Ukrainy naciskał do samego końca zdobywając pionka przewagi w końcówce wieżowo-skoczkowej, a w pewnym momencie miał możliwość przejścia do końcówki H vs. W+S, jednak wybrał realizację pionka w końcówce skoczkowej, co nie przyniosło efektu w postaci zwycięstwa.

Półfinał Partia II

PS 2015 R6 P2Fot. Organizatorzy

Granie „na wygraną” czarnym kolorem jest niezwykle trudnym zadaniem. Stanął przed nim Giri w pojedynku z doświadczonym i zaprawionym „w bojuSvidlerem. Czy dobrym pomysłem było wybranie obrony Caro-Kann? Wynik świadczy, że nie. Rosjanin cały czas upraszczał pozycję dążąc do pokojowego zakończenia pojedynku, co stało się w 51 posunięciu, kiedy stanęła już pozycja, w której Holender nie mógł nic zrobić. W ten sposób poznaliśmy pierwszego finalistę i jednocześnie kolejnego uczestnika przyszłorocznego Turnieju Kandydatów – Svidlera. W drugiej partii Karjakin już w 14 posunięciu zaproponował remis Eljanovowi i losy drugiego finalisty rozstrzygną się w dogrywce.

Półfinał Dogrywka

PS 2015 R6 DFot. Organizatorzy

Kto by się psodziewał takiego zakończenia dogrywki półfinałowego pojedynku Eljanova z Karjakinem? Emocji było co nie miara, szczególnie, że w partiach szachów szybkich obaj zawodnicy zagrali bardzo ostro i obydwie partie zakończyły się zwycięstwami białych. W pierwszej partii kolejnej dogrywki wygrał Karjakin i był bliski finału, jednak w rewanżu Eljanov osiągnął decydującą przewagę, którą zamienił na niejasną pozycję, ale ciągle raczej wygraną i w tym momencie Rosjanin zareklamował trzykrotne powtórzenie pozycji, co zostało uznane przez sędziów i w tym momencie poznaliśmy rywala Svidlera w pojedynku finałowym. Tak więc, tak samo, jak dwa lata temu, mamy rosyjski finał. A Eljanov będzie długo wspominał swoją nieznajomość przepisów…

Finał Partia I

PS 2015 R7 P1Fot. Organizatorzy

Pierwsza partia pojedynku finałowego przebiegała pod znakiem fatalnej formy Karjakina, który grając czarnymi ze Svidlerem, nie stanął na wysokości zadania i już w okolicach 20 posunięcia mógł spokojnie poddać partię. Nie grał dużo dłużej, a rywalowi pogratulował zwycięstwa zaledwie 9 posunięć później. Jak widać dopadło go zapewne i zmęczenie i rozprężenie, gdyż dostał to, o co mu chodziło, czyli awans do Turnieju Kandydatów. Specjalnie nie ma czego komentować, a raczej czekajmy, co wydarzy się w weekend.

Finał Partia II

PS 2015 R7 P2Fot. Organizatorzy

Karjakin jakby stanął w tym finale. W drugiej partii ze Svidlerem białym kolorem musiał spróbować. I rzeczywiście dostał obiecującą pozycję. Jednak w niedoczasie Svidlera to Karjakin popełnił błąd i podstawił figurę, co spowodowało, że zawody mogą zakończyć już w sobotę. Chyba że Karjakinowi uda się wygrać, to jeszcze będzie miał szansę gry o wyrównanie i dogrywkę.

Finał Partia III

PS 2015 R7 P3

Już był w ogródku, już witał się z gąską…„. Ten cytatem z Adam Mickiewicza należałoby podpisać zdjęcie po wykonaniu przez Karjakina 37 posunięcia. Młodszy z rywali był bliski poddania partii ze Svidlerem, ale postanowił zagrać jeszcze kilka posunięć i okazało się, że miał rację, bo jego rywal całkowicie się rozkojarzył i za dwa posunięcia to Karjakin cieszył się ze zwycięstwa, gdyż Svidler podstawił praktycznie wszystkie figury na raz. W ten sposób wynik meczu 2:1 dla Svidlera, a Karjakin dostał swoją szansę na doprowadzenie do remisu i dogrywki. Tyle że w niedzielę musi wygrać, co białymi jest całkiem realne.

Finał Partia IV

PS 2015 R7 P4Fot. Organizatorzy

Chyba nie o to chodziło Svidlerowi, kiedy zasiadł do ostatniej partii szachów klasycznych finału Pucharu Świata. Od samego początku grał nie to, co trzeba, a Karjakin, który rozegrał najlepszą partię w tym finale, zrobił wszystko co do niego należało. Tak więc zwycięstwem białym kolorem doprowadził do remisu 2:2 i dogrywki, w której to raczej on będzie faworytem. Ale jak będzie, to się dowiemy w poniedziałek.

Finał Dogrywka

PS 2015 R7 D

Ogromne emocji pojawiły się na szachownicy i w domach kibiców podczas ostatniej odsłony trwającego prawie miesiąc Pucharu Świata. Mięliśmy do czynienia z walką dwóch gladiatorów, którzy nie szczędzili sobie ciosów prostych i sierpowych. Po trzech dogrywkach Karjakin jednak okazał się lepszy  od Swidlera i pokonał go 4:2 wygrywając ostatnią z nich 2:0. Warto zauważyć, że w meczu finałowym na 10 rozegranych partii żadna nie zakończyła się remisem, co pokazuje nie tylko wolę walki obydwu zawodników, ale też i ogromne zmęczenie, które wpływało na koncentrację, a co za tym idzie dokładność gry. Karjakinowi gratulujemy zwycięstwa, Swidlerowi bardzo dobrej gry, a obydwu zawodnikom awansu do Turnieju Kandydatów, gdzie czekają już na nich Anand, Nakamura i Caruana.

Przypomnimy tylko, że Radek Wojtaszek odpadł w IV rundzie po przegraniu dogrywki z Girim, a Mateusz Bartel i Robert Kempiński nie przebrnęli I rundy.

Oficjalna strona zawodów.

14 KOMENTARZE

   • Prize list

    Round 1 losers: 64 x USD 6,000 (net 4,800) USD 384,000

    Round 2 losers: 32 x USD 10,000 (net 8,000) USD 320,000

    Round 3 losers: 16 x USD 16,000 (net 12,800) USD 256,000

    Round 4 losers: 8 x USD 25,000 (net 20,000) USD 200,000

    Round 5 losers: 4 x USD 35,000 (net 28,000) USD 140,000

    Round 6 losers: 2 x USD 50,000 (net 40,000) USD 100,000

    Runner-up: 1 x USD 80,000 (net 64,000) USD 80,000

    World Cup winner: 1 x USD 120,000 (net 96,000) USD 120,000

    Total: USD 1,600,000

 1. W sumie szkoda, że Radek nie dograł do końca, bo to była dość prosta końcówka. Podejrzewam, że tacy gracze z instynktem killera by sobie nie odebrali tej przyjemności, aby wykończyć przeciwnika do zera. Kasparov z całą pewnością. Carlsen czy Nakamura także. Radek jest jednak bardziej pokojowo (czytaj „remisowo”) nastawiony.

  • Sędzia czy kamerzysta? Generalnie w partiach nieklasycznych to sędziowie prowadzą zapis za zawodników. Chyba już od pierwszej 25-minutowej dogrywki.

  • Pytanie o tego kolesia w tle padło też ze strony publiczności relacji na żywo. Wyszło, że to twórca nowoczesnego Azerbejdżanu, który mocno wspierał ich szachistów – Heydar Aliyev

Comments are closed.