Puchar Świata – 2.1 – na żywo

20
343

W szachowym pucharze świata pozostało 64 zawodników, wśród których znajduje się Radosław Wojtaszek. Polak na swojej drodze spotka teraz Baadura Dżobawę, czyli wieloletniego członka klubu 2700. Ten mecz pokaże w jakiej formie jest Radek. Jeśli zawodnik MTS Kwidzyn zdoła wygrać, tak jak sobie życzą tego kibice, w pucharze może dojść naprawdę daleko!

*********************************************************************************************************************

By odświeżyć stronę kliknij ODŚWIEŻ lub naciśnij F5 w oknie swojej przeglądarki.

**********************************************************************************************************************


Baadur Dżobawa – Radosław Wojtaszek

15:45 – Na dzisiaj kończę już relację. Jutro relacja zapewne jeszcze będzie, choć zapewne nie do końca, z uwagi na to, że wyjeżdżam na Ekstraligę. W pozostałych dniach (piątek-niedziela) raczej nie będę w stanie nic napisać. Najpierw jednak mam nadzieję, że Radek jutro wygra, w piątek odpocznie. Do boju Radku!

15:45 – Kolejną niespodzianką jest porażka Etienna Bacrot. Wydawało się, że końcówka jest raczej remisowa, ale ostatecznie to Antotn Filipow okazał się w niej lepszy. Nadal toczy się kilka partii, w większości są to remisowe końcówki – np. w partii Niepomniaszczy – Riazancew zawodnicy ćwiczą końcówkę H+S na H+S :). Blisko wygranej są za to Dominguez i Jakowienko.

14:35 – Powoli kończą się wszystkie partie dzisiejszego dnia.  Wygląda na to, że kolejną niespodzianką (poza porażką Shirova) będzie przegrana Almasiego z Parligrasem. Feller ma piona więcej z Griszczukiem, ale partia zapewne zakończy się remisem, bo czarny skoczek na d6 zajmuje znakomitą pozycję obronną, której białopolowy goniec białych nie może nawet dotknąć.

14:21 – Ciężkie chwile przeżywa Shirov. Prawdopodobnie nie zdoła on uratować swojej partii z mistrzem Europy, Władimirem Potkinem.

14:20Radek zremisował. Obiektywnie wynik nie jest zły, bo białymi nasz arcymistrz ma poważne szanse na wygraną. Jednak wypuszczenie takiej szansy sprawia, że ten remis ma gorzki smak. Ważne jest to, żeby Radek szybko zresetował głowę i jutro nie myślał o wypuszczonej szansie.

14:16 – Czwartym zawodnikiem, który dzisiaj wygrał jest Lwowianin, Jarosław Żerebuch. Ukraiński osiemnastolatek nie chce poprzestać na szczęśliwym pokonaniu Pawła Eljanowa i dzisiaj, już absolutnie zasłużenie, rozgromił Rubena Felgaera.

14:15 – Akurat pokazywano Radka na relacji VIDEO. Mina naszego arcymistrza mówi wszystko – jest na siebie zły. Nie ma wątpliwości, że  wie o tym jaką szansę dzisiaj wypuścił. Radek nadal myśli, ale wydaje mi się, że pogodzi się z remisem. Teraz znajduje się w ciężkiej sytuacji psychologicznej, bo wypuszczeniu ogromnej przewagi musi grać od nowa. Chyba lepiej nie ryzykować.

14:10 – Blisko awansu do III rundy są Witjugow oraz Moroziewicz, którzy wygrali swoje partie. W lepszej sytuacji jest „Moro”, który dość gładko wygrał czarnymi z Alexandrem Fierem, pogromcą Chińczyka Wang Yue.

14:05 – Szkoda, szkoda, szkoda! Teraz po 31.Wg7 czarne zagrają zapewne 31…Se3 i po 32.Wxf7+ Kxf7 33.Hh7 może paść remis po 33…Kf8 34.Hh6+ Kf7. Można także próbować grać i oddać skoczka po 34…Ke7 35. He3+, ale przy tak słabej strukturze pionowej nie wiadomo czy to nie igranie z ogniem. Jak widać, problemy postawione przez Dżobawę wcale nie były takie małe!

14:00 – Na szachownicy Radka zrobiło się gorąco, mamy prawdziwy „Fire on the board”, chociaż Shirov gra deskę obok. 27.Sxg7 jest ruchem przegrywającym, ale… jeszcze trzeba znaleźć dlaczego, a przy desce może nie być prosto. Wariant, który napisałem poprzednio jest jednym z kilku, które Radek musi policzyć, ale bardziej kluczowa jest następująca linia: 27…Sxf1 28.Sxe8 Wc1! 29.Sxf6+ Hxf6!! i jeśli 30.Hxf6 to Se3+ z następnym Sg4+. Radku, musisz to znaleźć!!

 

13:48 – Radek zagrał 26…h5. Dlaczego nie 24…h6? Być może chodziło o to, że przy pionku na h6 nie takie jasne były konsekwencje 25.Sxg7 Sxf1 26.Sxe6. Z pionkiem na h5 ta linia nie ma racji bytu, bo na końcu jest 26…Wc1! (przy pionku na h6 to nie działa, z uwagi na 27.Hg4+ Kh7 28.Wxh6 Kxh6 29.Hh4 Hh5 30.Hxf6). Wygląda na to, że pozycja może się teraz uprościć, a białe odbiją pionka na h5. To jednak być może dobra wiadomość – w końcówce Radek na pewno nie przegra, a na wygraną zachowa niezłe szanse.

13:45 – Niestety, wygląda na to, że Radek wybrał „bezpieczniejszą” drogę i stracił sporą część przewagi, a i o bezpieczeństwie można debatować. 24…Scd2 miało na celu eliminację gońca, który mógł być użyty do ofiary na h6. Z praktycznego punktu widzenia decyzja Radka ma sens, ale z komputerem pod ręką było raczej jasne, że groźby białych można było odeprzeć dużo skuteczniej. Teraz tak naprawdę zaczyna się partia, bo biała wieża włącza się do ataku i może zdołać zgrać się ze skoczkiem na e6. Na całe szczęście Radek ma sporo opcji obronnych, włącznie z oddaniem jakości na e6, jakby było już naprawdę źle.

13:35 – Gra Radka bardzo mi się podoba, ale do szczęścia potrzeba jeszcze kilku precyzyjnych posunięć. Po 24.Hh4 czarne muszą rozwiązać problem ataku na piona h7. Mogą to zrobić na kilka sposobów,  z których zapewne najlepsze jest 24…Scd6 25.Wh3 h6 26.Gxh6 Sxf5! . Myślę, że w tym kierunku potoczy się partia, bo 23…Wac8 mogło być zagrane z planem Scd6.

13:30 – Mamy pierwszego zwycięzcę w drugiej rundzie! Wugar Gaszymow zmiótł z szachownicy Siergieja Azarowa. Chociaż nie wszystko w tej partii było jasne, a ofiara figury, którą posłużył się Azer mogła przynieść odwrotny skutek, to cała partia wygląda bardzo efektownie i Gaszymow może być z niej bardzo zadowolony! Niedługo powinien wygrać także Witjugow, któremu gra w II rundzie idzie dużo lepiej niż w I…

13:25 – Zabawne kojarzenie ma Siergiej Movsesian. Najpierw walczył z  Hou Yifan, teraz walczy z Polgar. Dobrą informacją jest to, że w trzeciej rundzie (jeśli awansuje) zagra z mężczyzną. Złą, że będzie to Karjakin. Zresztą Siergiej i tak powinien być zadowolony, bo jak dotychczas nigdy nie przebrnął pierwszej rundy PŚ!

13:10 – Myślę, że Radek jest przekonany o tym, że stoi świetnie. Może na to wskazywać szybkość jego gry – ostatnie ruchy zostały przez niego wykonane bardzo szybko. Po 22…Se4 jasne jest już, że koncepcja białych zawiodła na wszystkich frontach – figury stoją pokracznie, a ataku nie ma jak skonstruować, gdyż białe skoczki kontrolują kluczowe pola szachownicy. Jedynym atutem pozycji białych jest pole  e6, ale poza tym, że może tam wskoczyć konik, to wiele to nie daje.

13:05 – Warto oglądać transmisję na stronie: WhyChess . Mamy tam wszystko, co potrzeba szachowemu kibicowi 🙂

13:00 – Kolejne ruchy Radka wyglądają naprawdę dobrze i tworzą logiczną całość. Po zdobyciu piona Radek opanował centrum, poprawił pozycję swoich figur, a teraz neutralizuje ofensywne zapędy przeciwnika. Następnym krokiem jest opanowanie otwartej linii 'e'. Jeśli czarne zrobią to przed tym jak białe rozpoczną atak na króla – powinny wygrać. W ogóle, wydaje się, że obiektywna ocena pozycji to duża przewaga czarnych, bo potencjalny atak białych wygląda bardzo niewyraźnie!

12:50 – Pojedynkiem, który powinien nas interesować jest Harikrishna – Jakowienko, bo to właśnie ze zwycięzcą tej pary zmierzy się Radek, jeśli oczywiście zdoła pokonać Dżobawę.  Dzisiejsza partia Hindusa z Rosjaninem jest interesująca – białe zdecydowały się na atak kosztem figury, ale Jakowienko go odparł. Teraz Harikrishna ma materialne starty, ale silny pionek na c7 daje mu szanse na remis.

12:40 – Teraz przyszła czas na namysł Dżobawy, który ostatecznie zdecydował się na 19.Hh5. Jeśli bym nie widział kto gra białymi, to powiedziałbym, że amator, który oddał piona i zepsuł sobie strukturę tylko po to żeby dać mata. Jeśli przy szachownicy siedzi Dżobawa, to takie sądy byłyby jednak przesadą. Nie zmienia to jednak faktu, że czarne powinny stać dobrze. Teraz narzuca się 19…Sed6 i jeśli białe zagrają 20.Se2 (bo taki mają chyba zamiar, żeby przepuścić wieżę na h3, a skoczka potem przestawić na f4) to czarne mogą zagrać po prostu 20…Hf7 21.Hh4 Wfe8! i wyśmienitą pozycją.

12:30 – Wygląda na to, że przygoda Shanklanda może wcale nie skończyć się na II rundzie. Amerykanin, który sensacyjnie wyeliminował Leko, dzisiaj na luzie zremisował czarnym kolorem z Guptą.

12:20 – Bardzo ciekawie rozwija się partia Witiugow – Korobow. Wygląda na to, że białe mają dobre szanse na punkt. Zapewne partia jest istotna dla rozwoju teorii w tym wariancie, chociaż wydaje się, że 13…Gg7 Korobowa nie było najlepsze (Shirov z Anandem wybrał 13…Hb6, ale również przegrał).

12:10 – Jedyną rzeczą, która mnie niepokoi jest czas Radka. Są zawodnicy, tacy jak Griszczuk (lub wczesny Macieja), którzy w niedoczasach grają fenomenalnie, ale Wojtaszek do nich nie należy. Namysł jednak można zrozumieć – pozycja czarnych wygląda bardzo obiecująco i prawie każdy ruch wygląda dobrze. Mając jednak szeroki wybór i nie do końca wiedząc co chce przeciwnik trudno zdecydować się co zagrać. Teraz, po 17.exf5, Radek musi zdecydować czy warto tracić tempo na wzmocnienie centrum ruchem 17…d5, czy może szybko rozwijać figury, np. 17…Sed6 z dalszym He7 i Wae8. Jednocześnie Radek musi myśleć czy szukać jakiegoś bezpiecznego ustawienia, które zapewni spokój jego królowi, czy też szukać jakieś kontry, np. związanej z wymianą figur na linii 'e'.

12:05 – Przeciwnik Radka znany jest z tego, że lubi blefować. Kierunek, w którym idzie partia, sugeruje, że tak będzie (jest) również dzisiaj. Białe oddały piona, ich figury nie są specjalnie aktywne i tak naprawdę ciężko znaleźć jakiekolwiek możliwości do ataku dla białych. Jeśli jednak przyjrzymy się nieco uważniej, to widzimy, że pionek h7 jest bardzo słaby i jeśli białym uda się go zaatakować (Hh5-Wf4-h4) to może być naprawdę źle. Wydaje mi się jednak, że czarne powinny odeprzeć ten atak, bo poza słabym pionem h7 i słabym polem e6 stoją absolutnie w porządku. Ciekawi mnie w jakim celu białe zagrały 16.Wb1 – być może Radka też ciekawiło i dlatego myślał? Wieża z b1 może włączyć się do gry z pola b3, ale przy skoczku stojącym na g3 i tak trzeba stracić kolejne tempa by wieża kogoś atakowała. Być może chodzi o coś w stylu Sh5, Wb1-b3-g3, ale to aż trzy posunięcia i czarne też nie będą czekać.

12:00 – Pora wrócić już do partii Radka, który po 16.Wb1 wpadł w bardzo długi namysł. Okazuje się, że ten ruch grano już w partii Botwinnik – Awerbach w 1957 roku! Oto pozycja, w której myśli nasz arcymistrz:

11:50 – W ogóle druga runda to już etap, w którym o faworytów dość ciężko. Każdy może odpaść i będzie to przyjęte ze zrozumieniem… Ze wszystkim par „najłabsza” jest dwójka Żerebuch – Felgaer – obaj zawodnicy wyeliminowali swoich silniejszych rywali (czyli Eljanowa i Małachowa).

11:47 – Zakończył się także jeden z potencjalnie najciekawszych pojedynków – Kasimdżanow – Kamsky. Zawodnicy o takich nazwiskach byliby ozdobą każdego turnieju. Tym razem jednak nie powalczyli…

11:46 – Chyba na wszystkich transmisjach widnieje nazwisko Michaiła Kobalii, który został wczoraj wyeliminowany. Już sądziłem, że może doszło do „weryfikacji” jego wyniku, ale okazuje się, że to zwykła pomyłka. Na VIDEO transmisji wyraźnie widać, że na 17 stoliku czarnym kolorem gra Igor Łysyj, który wyeliminował swojego rodaka.

11:45 – Jedyny zawodnik, który wczoraj grał (i wygrał) swój mecz po wyczerpaniu wszystkich możliwych dogrywek, czyli Jurij Drozdowski, już zakończył swój dzisiejszy pojedynek. W jego przypadku remis, nawet białym kolorem, jest absolutnie zrozumiały. „Tajbrejki” są strasznie wyczerpujące.

11:30 – Ni Hua – Ponomariow – remis! Się chłopcy nie namęczyli… Komentatorzy na transmisji VIDEO tłumaczą to deszczem, który dzisiaj pada w Chanty-Mansyjsku ?!

11:20 – Co ciekawe, partia podążą torami partii David Berczes – Bartosz Soćko, w której czarne wybrały 14…cxd4 15.cxd4 f6. Chociaż węgierski arcymistrz jest specjalistą od tego wariantu, to Bartosz nie miał w partii żadnych problemów.

11:15 – Gruzin swoim 12 posunięciem f2-f4 ofiarował piona, którego Radek – prawie bez namysłu – wziął. To może świadczyć tylko o jednym – Polak nie jest zaskoczony. Teraz białe muszą grać bardzo konkretnie i szukać ataku na skrzydle królewskim.

11:10 – Z lekkim opóźnieniem, ale jednak , rusza transmisja. W partii, która nas najbardziej interesuje, czyli Dżobawa – Wojtaszek, na szachownicy mamy obronę Nimzowitscha z szybkim 4.a3.  Wariant wybrany przez Gruzina nie cieszy się specjalnie dobrą reputacją i czarne nie mają zazwyczaj większych problemów z wyrównaniem.

20 KOMENTARZE

 1. Ni Hua i Drozdowski grali wczoraj ciężkie dogrywki, mogą chcieć odpocząć. Dziwię się natomiast Kasimdżanowowi, który bez walki oddał białe, a przecież wczoraj nie grał. Czyżby strategia Griszczuka z Kazania?

  Dżobawa próg 2700 przekroczył po raz pierwszy w styczniu 2010, więc nie przesadzajmy, że taki wieloletni członek klubu 270…

 2. Zanosi się, że partia bedzie miała przebieg dość ostry. Jobavaa myśli tylko i wyłącznie o ataku na króla, Radek narazie gra bardzo dobrze ale faktycznie długo się zastanawia. Oby w ewentualnym niedoczasie po skomplikowaniu gry przez Jobaavę Radek się nie pomylił!

 3. Radek ma dobrą pozycję , a Jobava ” niechlujną pozycję”, które lubi grać i często z dobrym skutkiem. Trzeba być czujnym, tym bardziej ,że Radkowi wypada już grać na wygraną , a nie na remis.

 4. pewnie ,że tak ,tylko ptyś juz był gotowy do konsumpcji, a Radek tylko się oblizał
  a miał dosyć dużo czasu

  • Zapewne w partii nie nastąpiło 49…He1, a 49…e1H i dalej było 50. Gxf1 Hxf1 51.Hd4. Może można to dostrzec gdzieś na transmisji video.

   • Dzięki, to by sporo wyjaśniało.

    Długo się dzisiaj dziwiłem, dlaczego Iwańczuk wciąż gra zamiast podpisać remis (jakby nie było – korzystny wynik czarnymi). Okazało się jednak, że wiedział co robi 🙂

Comments are closed.