Przeciwnicy Radka Wojtaszka w TSC.

0
425
Do pierwszej odsłony elitarnego turnieju Tata Steel Chess pozostało pięć dni. Przyglądam się coraz częściej liście uczestników tych zawodów, imponującej różnorodnością i rozmachem. Bardzo jestem ciekaw jaką strategię „na Holandię” obierze nasz arcymistrz. Czy, co dość racjonalne, zechce klinczować z „górą”, a szukać szans z „dołem”? Czy też, z każdym z 13 przeciwników spróbuje bezkompromisowej walki do samego dna, do gołych króli? Czy w tak silnym turnieju w ogóle istnieje pojęcie „góry” i „dołu”? No właśnie – z każdym przemyśleniem pojawiają się interesujące pytania, warte rozważenia. Skład tego turnieju to mieszanina artystów najwyższej próby z niezwykle silnymi, kreatywnymi i utalentowanymi zawodnikami o niewiele niższych rankingach. Myślę, że sprawi wam przyjemność przegląd (wspólny przegląd czyli ja i wy!) przeciwników Radka Wojtaszka w  zbliżającym się wielkimi krokami turnieju Tata Steel Chess. Zacznijmy od „dołu”.

Ivan Sarić – wschodząca gwiazda chorwackich szachów. 25 lat. Zasłynął tym, że udało mu się ograć Carlsena po zdobyciu przez niego tytułu MŚ. W Chorwacji numer jeden, na światowej liście 82 pozycja ale cały czas progresuje. Białymi największa szansa na 1.e4, a więc obstawiam „sycyla”. Czarnymi na 1.d4 Sarcić jest fanem „królewsko-indyjskiej” ale gra też „słowiankę” i gambit hetmański. Nasz arcymistrz zapewne spróbuje zostawić Chorwata z zerem w tabeli. Poza tym Sarcić wie od roku, że zagra w Tata Steel Chess i mógł lepiej się przygotować zarówno pod kątem sportowym jak i mentalnym. Nie sądzę, żeby zakończył ten turniej na ostatnim miejscu.

Loek Van Vely – kiedyś pomógł mu sam Czuczełow aby wreszcie „splusował” w Wijk aan Zee – genialny trener wywindował go w wyższe rejony szachowego rozumienia. W Holandii trzeci, na światowej liście 80 – ty. To postać legendarna. W najlepszych swoich czasach był bardzo groźny dla każdego. Teraz? Lata płyną, to rówieśnik Ananda i jego czas zdecydowanie minął. Choć jest „gospodarzem” tego turnieju, to mimo wszystko właśnie jego upatruję jako dostarczyciela punktów reszcie uczestników. Białymi gra 1. d4, a więc struktury indyjskie, czarnymi KID oraz struktury gambitu hetmańskiego.

Yifan Hou – w kobiecych szachach godna następczyni Judit Polgar, która zakończyła sportową karierę. Dwa, trzy lata temu jeszcze można było do niej siadać spokojnie. Teraz to monstrum, które skalpuje arcymistrzowską męską nację bez cienia litości. Zaufam pamięci – z Radkiem Wojtaszkiem gdyby zbiła piona innym skoczkiem nasz szachista miałby cieplutko. Zresztą i tak miał. Partia zakończyła się remisem. (Jeśli gdzieś się mylę, piszcie śmiało, w ogóle czekam na wasze uzupełnienia i poprawki!). Groźna, naprawdę groźna jest Chinka i nie zajmie w tym turnieju ostatniego miejsca. Białymi 1. e4 więc „sycyl”, czarnymi gambit hetmański, Nimzowitsch.

 W. Iwańczuk – Żywa legenda, wspaniały szachista. Jakaś magia bije z jego twórczości. Cóż o nim napisać? Debiutowo nie ma szans by na niego się przygotować, gra wszystko, dosłownie wszystko. Gdy zeszło z niego napięcie w Londynie pokazał reszcie jak się gra w szachy. Osobowość nieprzewidywalna jak i jego forma. Potrafi wygrać w cuglach najsilniejszy turniej XXI kategorii, by za miesiąc nie istnieć w przeciętnym „szwajcarze”. Napisanie książki biograficznej o kimś takim – to musi być czysta przyjemność. Nie podejmę się, by określić, na której pozycji skończy. Na pewno jego mecze będę śledził z zapartym tchem.


Baadur Jobava – doskonale znany w Polsce, sympatyczny Gruzin. Postać pełna temperamentu – całkiem niedawno powiedział Giriemu na konferencji pomeczowej, by głupio się nie uśmiechał, gdy ten nie był przekonany co do siły ataku Gruzina na pozycję  jego roszady. Mega – kreatywny zawodnik. Atak prowadzi niezwykle pomysłowo, uwielbia blef i… wyjątkowo nie leży naszemu reprezentantowi, którego w meczu zorganizowanym w Polsce strasznie męczył strukturami benoni, na które Radek nie znajdował recepty. Białymi potrafi ruszyć w pierwszym pionka „b”, „c”, „d” i „e”. Czarnymi też jest elastyczny. Lubi KID-a, potrafi tak zagrać żeby nie leżało przeciwnikowi. Trudny rywal dla Radka Wojtaszka.

Liren Ding (jak się pisze chińskie imiona i nazwiska? Tak, czy na odwrót?) O tym arcymistrzu wiem mniej. Numer jeden w Chinach, na światowej liście 22 pozycja. 23 lata. W bazie widnieje, że białymi jest „deczterowcem”, czarnymi na 1. d4 rządzi u niego KID (około 30 procent).

Timur Radżabow – Dwa lata temu miał prawie 2800 elo , jednak ostatnimi czasy miał twórczy zastój, choć powoli podnosi się z tego impasu. Drugi szachista Azerbejdżanu, na liście światowej 20 miejsce. Każdy, oczywiście, pamięta wspaniałą partię Radka przeciwko Azerowi na Olimpiadzie w Stambule (jadę z głowy i jak się mylę to piszcie). Zagrano KID-a, debiut, którego wielkim znawcą jest przeciwnik Polaka. A więc w głowę zapadło – tutaj jest szansa, by nasz szachista zapunktował.

Maxime Vachier-Lagrave – 25 lat. Rankingowa jedynka we Francji, na światowej liście 13 miejsce. Polak spotykał się nie raz z Francuzem i ich mecze zwykle są bardzo emocjonujące. Według mnie dwaj równorzędni przeciwnicy. Gdy Francuz dostanie białe – stanie „sycylijska”, gdy Polak białymi – duża szansa na Grunfelda oraz KID-a. 

Wesley So – Filipińczyk od niedawna reprezentujący U.S.A. W związku z przejściem z jednej do drugiej federacji tego szachisty było niemało perturbacji. Koniec końców So reprezentuje już Stany Zjednoczone, w którym to kraju zajmuje 2 pozycję na liście rankingowej, 11 pozycja na liście światowej. Młody, utalentowany, białymi gra różnorodne szachy. Czarnymi gra gambit hetmański lub grunfelda. Nie wiem, czy Polak kiedykolwiek grał z Wesleyem So. W każdym bądź razie Filipińczyk z amerykańskim paszportem przebojem wdarł się do szachowej elity i może być czarnym koniem turnieju w Holandii.

I tutaj stop. Przed nami 4 arcymistrzów ze ścisłej czołówki światowej – Giri, Aronian, Caruana i nie kto inny, tylko sam Mistrz Świata – Magnus Carlsen. Może wy napiszecie w komentarzu krótkie charakterystyki tej czwórki? Na przykład taki Aronian – kibice szachów wiedzą o tym sympatycznym człowieku bardzo dużo. Cóż nowego mogę wnieść do sprawy? Może inaczej – a co wiecie o Armenii i ludziach, którzy tam mieszkają? Zacytuję teraz, już na zakończenie, Osipa Mandelsztama z jego „Podróży do Armenii”.

„Szorstka czułość Ormian, ich szlachetne zapracowane kości, ich niezrozumiały wstręt do jakiejkolwiek metafizyki, ich piękna zażyłość ze światem realnych rzeczy, ormiański ideał spełnionego życia – wszystko to mówiło mi: czuwaj, nie bój się swojego czasu, nie wykręcaj się i nie mędrkuj. Właśnie tego nauczyłem się, przebywając wśród narodu sławnego ze swej niespożytej aktywności, który nie żyje według zegarów zawieszonych w urzędach i na dworcach kolejowych, który spędza swoje życie według zegara słonecznego”.


Jak zagra Radek Wojtaszek? Potwierdzi swoją dominację w światowych szachach Magnus Carlsen? Kto jeszcze zaimponuje swoją grą w turnieju? Czekamy na początek Tata Steel Chess! Link do strony turnieju: http://www.tatasteelchess.com/.