Puchar Polski do lat 6 i 7, Szczyrk 2019

0
1632
Logo PP do lat 6 i 7
źródło: FB Kocham Szachy

W dniach 27-30 kwietnia w Szczyrku rozegrany został Puchar Polski do lat 6 i 7. Przyjechało łącznie ponad 100 zawodników rywalizujących w swoich grupach wiekowych. Oprócz samych turniejów organizatorzy zadbali o wiele rozrywek dla najmłodszych, dzięki czemu nie było czasu na nudę.

Bardzo innowacyjną imprezą towarzyszącą były partie rozgrywane na ślepo. FM Kacper Polok i WIM Anna Kantane wspólnie prowadzili rozgrywki, przynosząc dzieciom mnóstwo frajdy.

Kacper Polok w walce z najmłodszymi
Kacper Polok w walce z najmłodszymi /fot. Przemek Nikiel

Równie dużym powodzeniem cieszyła się tradycyjna symultana. Opór prowadzącym stawiało kilkunastu chętnych zawodników, którzy byli najodważniejsi i podeszli do rywalizacji z najlepszymi.

Symultana podczas PP
Symultana podczas PP /fot. Przemek Nikiel

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji dzieci mogły się bawić m. in. na wspólnym ognisku. Przejdźmy jednak teraz do konkretów, czyli rozstrzygnięć w poszczególnych turniejach.

  • Chłopcy do lat 7

Ta grupa była najliczniejsza (55 graczy), co gwarantowało największe emocje w walce o medale. Ostatecznie samodzielnie zwyciężył Szymon Walewski (UKS Czternastka Warszawa) z wynikiem 8/9. Przegrał tylko ze srebrnym medalistą, Janem Busińskim (MUKS Stoczek 45 Białystok), który stracił punkty w innych pojedynkach i uzyskał 7,5/9. O najniższym stopniu podium zadecydowała punktacja pomocnicza, która była bardziej przychylna dla Filipa Pawlicza (KSz Gryf Szczecin). Pechowcem który zajął czwarte miejsce okazał się Oskar Chiszko (KSz Jagiellonia Białystok).

Pełne wyniki tutaj.

  • Dziewczęta do lat 7

Mimo udziału 30 dziewczynek, czyli prawie o połowę mniej niż chłopców, emocje także były obecne do samego końca, a medale znów „rozdała” pomocnicza punktacja. Wygrała Patrycja Pająk (MKS KSOS Kraków) uzyskując 8/9, a miejsca 2-4 podzieliły Michalina Popczyńska (MUKS MDK Śródmieście Wrocław), Julia Drozd (UKS Goniec Staniątki) oraz Paulina Trzaskalik (SSz Gminy Pawłowice) z wynikiem 7/9. W takiej samej kolejności ułożyła ich dodatkowa punktacja, dzięki czemu to Michalina jest z pewnością najszczęśliwsza.

Pełne wyniki tutaj.

Zdjęcie z drugiego dnia rozgrywek
Zdjęcie z drugiego dnia rozgrywek /fot. Przemek Nikiel
  • Chłopcy do lat 6

W tej grupie zagrało 27 chłopców. Mimo porażki w pierwszej rundzie, Kamil Halhoul (Wrocław) wygrał wszystkie pozostałe partie i zwyciężył w turnieju. Za jego plecami z punktem mniej uplasował się Wojciech Jamka (Ognisko TKKF w Dobczycach), który przez porażkę w ostatniej partii stracił złoty medal. Na najniższym stopniu podium stanął Jakub Perkowski (KSz Jagiellonia Białystok), któremu do brązu wystarczyło zdobycie 6 punktów. Tyle samo zgromadzili Łukasz Świderski (Akademia Szachowa Gliwice), Mateusz Soroczyński (Przedszkole Nr 77 „Koraliki” Poznań) oraz Marcin Szczepanik (KKSz Kraków), którzy zajęli miejsce 4-6.

Pełne wyniki tutaj.

  • Dziewczęta do lat 6

W najmłodszej grupie zagrało 12 dziewczynek. Mimo mniejszej ilości niż w pozostałych grupach, emocji też było sporo, a do wyłonienia medalistek w końcu nie była potrzebna punktacja pomocnicza. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Kamińska (UKS Hetman Częstochowa) z wynikiem 8/9. Tylko pół punktu mniej zgromadziła Emilia Kulik (KSz Zefir Boguszowice) i to spokojnie wystarczyło do zdobycia srebra. Podium uzupełniła Hanna Lipiec (KSz Jagiellonia Białystok), która uzyskując 6,5 punktu nie musiała się martwić o zawodniczki za jej plecami.

Pełne wyniki tutaj.

Zdjęcie z trzeciego dnia rozgrywek
Zdjęcie z trzeciego dnia rozgrywek /fot. Przemek Nikiel

Liczne przybycie najmłodszych adeptów królewskiej gry daje nadzieję na to, że w dalekiej przyszłości polska reprezentacja nie będzie musiała narzekać na brak arcymistrzów. 🙂

Zapraszamy do śledzenia Pucharu Polski do lat 8, który startuje już jutro, także w Szczyrku, i będzie trwał do końca weekendu majowego.

KK