Ponad 200 dzieci w Białymstoku!

0
613

W dniach 3-4 grudnia 2011 roku w Zespole Szkół Integracyjnych Nr 1 im. Jana Pawła II w Białymstoku rozegrano 4. rundę XVII edycji Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej. Organizatorem zawodów, które przygotował i przeprowadził sędzia klasy międzynarodowej FIDE Leszek Zega, był Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Stoczek 45” Białystok. Honorowy patronat nad imprezą przyjął Prezydent Miasta Białegostoku Pan Tadeusz Truskolaski. Zawody były współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Białystok.

Rozgrywki przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund. Tempo gry wynosiło po 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii. W sobotę w dwóch oddzielnych grupach rywalizowali dziewczęta i chłopcy urodzeni w 2002 roku i młodsi oraz urodzeni w 1999 roku i młodsi, natomiast w niedzielę – dziewczęta i chłopcy urodzeni w 1992 roku i młodsi.

W dwudniowych zmaganiach uczestniczyła rekordowa liczba 211 zawodników, w tym 50 dziewcząt. Uczniowie reprezentowali 51 placówek oświatowych, w tym: jedno przedszkole, 29 szkół podstawowych, 15 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych. Najliczniejsze reprezentacje wystawiły: SSP 3 BTO Białystok (33 uczniów), SSP 2 STO Białystok (22), SSP 4 PTO Białystok (17), PrSP 6 Białystok i SSP 1 STO Białystok (po 14), SP 6 Białystok (11) i SP 45 Białystok (8). Najmłodszymi szachistami byli pięciolatkowie Łukasz Prokopiuk i Anna Sawczuk oraz sześciolatkowie Tomasz Misiewicz, Mariusz Niedźwiedzki, Szymon Sołomianko i Michał Szydło.

W zawodach dziewcząt i chłopców do 10 lat po sześciu zwycięstwach i remisie pierwsze miejsce zajął Paweł Kozłowski – uczeń SP 5 Białystok. O pół punktu mniej zdobyli: Zuzanna Kalinowska, Michał Sadowski, Mateusz Frank, Maria Koruch i Hubert Jaszczuk. Miejsce 7. zajął Michał Kulfan (5,5).

W turnieju dziewcząt i chłopców do lat 13 zdecydowanie zwyciężył (tak jak w trzech poprzednich rundach) Jakub Szóstko z PrSP 6 Białystok, który wywalczył 6,5 punktu. Wyprzedził Jakuba Kosakowskiego (6), Macieja Pytla i Jakuba Zacharczuka (obaj po 5,5). Lokaty od 5. do 11. zajęli: Przemysław Pytel, Martyna Ziziuk, Łukasz Kopoczyński, Radosław Filewicz, Filip Andrejuk, Dominik Dzięgielewski i Paweł Iwaniuk – wszyscy po 5 punktów.

Rywalizacja w rozgrywkach indywidualnych dziewcząt i chłopców do lat 20 zakończyła się kolejnym sukcesem Grzegorza Nasuty (PG 2 Białystok), który stracił tylko pół punktu. Na miejscu drugim znalazł się Kacper Żochowski (6), zaś na trzecim Jakub Borawski (5,5). Pozycje od 4. do 7. zajęli: Radosław Oleksza, Jarosław Daciuk, Aleksandra Chmielecka i Kacper Widelski (po 5 punktów).

W klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych zwyciężyła SSP 2 STO Białystok z dorobkiem 39 punktów, która wyprzedziła SSP 3 BTO Białystok (33,5), PrSP 6 Białystok (30), SSP 4 PTO Białystok (27,5), SSP 1 STO Białystok (25) oraz SP 45 Białystok i SP 6 Białystok (obie po 17).

Wśród gimnazjów najlepsze było PG 5 Białystok (8,5 punktu) przed PG 32 Białystok i PG 7 Białystok (po 8), PG 2 Sokółka i G ŚMŚR Białystok (po 7), PG 2 Białystok (6,5) oraz SG 3 BTO Białystok (6).

W klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych najlepszy wynik uzyskało I LO Białystok, które zgromadziło 9 punktów. Kolejne miejsca zajęły: III LO Białystok (7), SLO STO Białystok (5,5) oraz ZSE Białystok i II LO Białystok (po 4).

Nagrodami dla najlepszych szachistów, zarówno w turniejach sobotnich, jak również w niedzielnym były premie pieniężne na łączną kwotę 2080 zł.

Szczegółowe rezultaty Ligi Szkolnej znajdują się na witrynie Podlaskiego Związku Szachowego w Białymstoku Relację fotograficzną z zawodów można obejrzeć w Galerii.

4. runda Ligi Szkolnej została rozegrana w ramach II Akcji społecznej organizowanej przez Polski Związek Szachowy wraz z działaczami z całej Polski. Akcja odbyła się ph. „Szachiści grają dla Polonii” i miała na celu zaproszenie na przyszłoroczny obóz „Wakacje z Szachami 2012” dzieci Polaków mieszkających na Litwie i Białorusi. Szachiści zagrali w całym kraju i pokazali jedność środowiska wokół szczytnego celu oraz zademonstrowali popularność naszej dyscypliny. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na Finał Akcji (na początku roku 2012) zostaną zaproszeni najlepsi zawodnicy do lat 12. Opłata startowa (2110 zł) i dobrowolne wpłaty uczestników (186,22 zł) w całości zostały przekazane na konto PZSzach. i wspomogły akcję „Szachiści grają dla Polonii”.