Podsumowanie Akademickich Mistrzostw Polski 2019

0
2614

Zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski rozgrywane w ubiegły weekend w Chorzowie. Zeszłoroczne zawody obfitowały w niespodzianki, zarówno w pojedynczych partiach, jak i końcowych wynikach. Tym razem było inaczej, ponieważ faworyci w większości nie zawiedli i medale w turniejach indywidualnych i drużynowym zdobywali główni kandydaci do wysokich miejsc.

Akademicka Mistrzyni Polski w szachach na rok 2019 - Anna Kubicka

Fot. Przemysław Nikiel

W turnieju kobiet zobaczyliśmy 81 zawodniczki, czyli o kilka więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Świetne zawody rozegrała Anna Kubicka, której nie zatrzymała nawet porażka w 6 rundzie. Zdobyła 7,5 punktu, wyprzedzając najgroźniejsze rywalki o połówkę. O pozostałych miejscach na podium zadecydowała punktacja pomocnicza, ponieważ 7 punktów uzbierały aż 4 zawodniczki. Dużą niespodziankę mogła sprawić Aleksandra Zmarzły, ale nie utrzymała prowadzenia po 6 rundach i dwie porażki w kolejnych trzech partiach pozbawiły ją medalu. Najlepsza dziesiątka turnieju:

 1. WIM Anna Kubicka  UE Katowice  7.5
 2. WGM Klaudia Kulon  UE Poznań  7.0
 3. WGM Joanna Majdan  ALK Warszawa 7.0
 4. WIM Oliwia Kiołbasa  UW Warszawa 7.0
 5. WIM Mariola Woźniak  UJ Kraków  7.0
 6. Aleksandra Zmarzły  PWr Wrocław  6.5
 7. WIM Aleksandra Lach  AGH Kraków  6.5
 8. WCM Agnieszka Dmochowska  PWr Wrocław 6.5
 9. WFM Beata Andrejczuk  ALK Warszawa  6.0
 10. Monika Rykała  UW Warszawa  6.0

Akademicki Mistrz Polski w szachach na rok 2019 - Krzysztof Jakubowski

Fot. Przemysław Nikiel

Turniej mężczyzn był jeszcze większy niż rok temu, ponieważ na liście startowej widniało aż 231 nazwisk! Jeden punkt różnicy mógł zmienić miejsce zawodnika nawet o ponad 80 pozycji (22 miejsce – zawodnik z 6 pkt; 107 miejsce – zawodnik z 5pkt)! Z tego samego powodu bardzo ciasno było w czołówce, gdzie pięciu zawodników zdobyło 7,5 punktu, a kolejnych dziewięciu 7/9. O wszystkich medalach zadecydowała zatem punktacja pomocnicza, która były przychylna dla zeszłorocznego zwycięzcy, Krzysztofa Jakubowskiego. Zabrakło niespodzianki, którą mógł sprawdzić prowadzący po pierwszych siedmiu rundach Aleksander Kaczmarek. Niestety porażki w dwóch ostatnich partiach zepchnęły go na odległe 15 miejsce. Najlepsza dziesiątka turnieju:

 1. GM Krzysztof Jakubowski  ALK Warszawa  7.5
 2. GM Bartłomiej Macieja  UW Warszawa  7.5
 3. FM Mikołaj Tomczak  ALK Warszawa  7.5
 4. IM Maciej Mroziak  UŚ Katowice  7.5
 5. GM Kacper Piorun  ALK Warszawa  7.5
 6. Bartłomiej Różycki  SGGW Warszawa  7.0
 7. FM Eneasz Wiewióra  UE Katowice  7.0
 8. FM Kacper Grela  PWr Wrocław  7.0
 9. FM Filip Bargłowski  ALK Warszawa  7.0
 10. Maciej Brzeski  UJ Kraków  7.0

Turniej drużynowy AMP 2019

Fot. Organizatorzy

W rywalizacji drużynowej bezkonkurencyjna okazała się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. W swoim składzie miała brązową medalistkę oraz złotego i brązowego medalistę turniejów indywidualnych. Wygrali wszystkie mecze, zostawiając wszystkich rywali daleko z tyłu. Podium uzupełniły dwie uczelnie z Krakowa, tj. Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Uniwersytet Jagielloński. Ta ostatnia wykorzystała potknięcie Uniwersytetu Warszawskiego w ostatnim meczu i rzutem na taśmę zdobyła brązowy medal. Emocji w drużynówce było bardzo dużo i pojedyncze błędy zawodników zadecydowały o losach całych drużyn. Najlepsze 6 uczelni w Polsce:

 1. ALK Warszawa 
 2. AGH Kraków
 3. UJ Kraków
 4. PWr Wrocław
 5. UW Warszawa
 6. PW Warszawa

Podobna kolejność wystąpiła w klasyfikacji generalnej, na którą składają się także rezultaty reprezentantów uczelni uzyskane w zmaganiach indywidualnych. Nie wpłynęły jednak one wystarczająco na zmiany w tabeli, ponieważ wciąż najważniejszym kryterium jest rywalizacja drużynowa.

Emocje podczas partii turnieju drużynowego AMP 2019

Fot. Organizatorzy

Po intensywnych zmaganiach i wyłonieniu tegorocznych Mistrzów, studenci wrócili już na uczelnię, gdzie wielkimi krokami zbliża się sesja. Życzymy powodzenia z egzaminami, obronami i do zobaczenia za rok!

KK