Norway Chess 2015.

21
629

Norway Chess 2015 logo  W dniach 15-26 czerwca po raz trzeci najlepsi szachiści świata spotkają się w norweskim Stavanger, gdzie rozegrany zostanie turniej „Norway Chess„. Jednak w tym roku będzie to jeden z trzech turniejów tzw. Chess Tour„, w którego skład wchodzą jeszcze zawody w „Sinquefield Cup” rozgrywane w Saint Louis oraz „London Chess Classic” rozgrywany w Londynie.

StavangerFot. Organizatorzy

W części norweskiej zagra dziesiątka zawodników:

Norway Chess 2015 zawodnicy 1

Norway Chess 2015 zawodnicy 2Norway Chess 2015 zawodnicy 3

Zawody rozpoczną się od turnieju błyskawicznego rozegranego 15 czerwca. I runda odbędzie się dzień później, a ostatnia 25 czerwca. W przypadku podzielenia I miejsca przez więcej niż jednego zawodnika rozegrana zostanie dogrywka w szachach błyskawicznych. Dzień wolny zaplanowano na 20 czerwca.

Transmisja.

Blitz

Dość niespodziewanym zwycięstwem Maxime Vachier-Lagrave zakończył się turniej szachów błyskawicznych.Drugie miejsce zajął Hikaru Nakamura, a trzecie podzielili Magnus Carlsen, Anish Giri oraz Vishi Anand.

Norway Chess 2015 wyniki blitz

Szachy klasyczne

Runda I

Od niespodziewanej porażki przez przekroczenie czasu Carlsena w kompletnie wygranej partii z Topalovem rozpoczął się turniej. Norweg po prostu nie wiedział, jaki jest system gry w tym roku. Powracający do formy VachierLagrave wygrał z Aronianem, Giri pokonał Grischuka, a Nakamura okazał się lepszy od Hammera. Jedyny remis padł w pojedynku Ananda z Caruaną.

Runda II

 „Berlinka” tym razem nie okazała się szczęśliwa dla Carlsena, który jako jedyny zawodnik poniósł porażkę. Caruana wykorzystał słabość na „e6„, a potem poprowadził swoje królewski pionki w stronę pola przemiany. Grający czarnymi Norweg nic nie mógł na to zrobić, i kilka posunięć po kontroli czasu po prostu poddał partię. Pozostałe pojedynbki zakończyły się remisem i mamy sytuację, że Mistrz Świata jest po dwóch rundach ostatni.

Runda III

Po wczorajszym pokonaniu Mistrza Świata Caruana dziś doznał goryczy porażki z rąk Nakamury. Amerykanin lepiej zrozumiał końcówkę wieżową, jaka pojawiła się w partii i zadowolony wyszedł z sali gry. Topalov dziś w miniaturze pokonał VachierLagrave, który kompletnie nie wiedział co w partii ma robić. Wydaje się, że Carlsen jest w tych zawodach całkowicie bez formy, bo dziś znowu nieźle rozegrał partię w jej środkowej części, ale wszystko wypuścił w końcówce w sumie remisując. Partia Ananda z Grischukiem przebiegała pod znakiem przewagi Hindusa, ale Rosjanin dobrze się wybronił i również padł remis. Tak samo zresztą, jak w pojedynku Aroniana z Hammerem.

Runda IV

Wygląda na to, że Carlsen w swoim mateczniku nie odniesie sukcesu. W prestiżowym pojedynku z Anandem okazał się tym słabszym i po 47 posunięciach poddał partię. Kolejna wygraną zanotował Topalov pokonując Aroniana. Zgodnie z założeniami Grischuk pokonał Hammera, a dwie pozostałe partie zakończyły się remisami.

Runda V

Carlsen wreszcie wygrał, a „poszkodowanym” jest Grischuk. Topalov kontynuuje swą dobrą passę i zwyciężył Hammera. Trzecim wygranym niedzielnej rundy jest Aronian, który ograł Caruanę. Pojedynki Vachier-Lagrave z Girim oraz Nakamury z Anandem zakończyły się remisami.Na czele tabeli mamy dość chyba niespodziewanie Topalova z 4,5 pkt.

Runda VI

Topalov nie spuszcza z tonu i tym razem ogrywa Grischuka. Bardzo dobrze gra tez Anand, który dziś okazał się lepszy od VachierLagrave. Carlsen zremisował z Nakamurą, a takim samym wynikiem zakończyły się jeszcze pojedynki Giriego z Aronianem oraz Caruany z Hammerem. Także ciągle na czele mamy Bułgara z rewelacyjnym wynikiem 5,5 pkt.

Runda VII

Pierwszy raz mamy do czynienia z rundą, w której padły remisy. W ten sposób Topalov jest już o krok od wygrania tych zawodów.

Runda VIII

Wreszcie Carlsen wygrał, a „poszkodowanym” jest Aronian. Natomiast pierwszą porażkę zanotował Topalov, od którego lepszym okazał się Giri. Anand, po wygranej z Hammerem, jest już tylko w odległości połowy punktu od lidera i w ostatniej rundzie o zwycięstwie w zawodach zadecyduje bezpośredni pojedynek z dwóch prowadzących zawodników.

Runda IX

Jak się okazało Anand nie podjął wyzwania wygrania tego turnieju i zgodził się na remis, który dał pewne zwycięstwo w zawodach Topałowowi. Jednak dzień ten okazał się pełen emocji, gdyż kolejnej porażki doznał Mistrz Świata Magnus Carlsen i to z rąk swojego sekundanta Hammera. Zwyciężył także dziś Nakamura, który tym samym dogonił Ananda. Turniej zakończył się dość niespodziewanie zwycięstwem, a podzielenie przedostatniego miejsca przez Carlsena można uznać za wielką niespodziankę.

Norway Chess 2015 wyniki

Oficjalna strona turnieju.

21 KOMENTARZE

Comments are closed.