MP Juniorów do lat 16 i 18

0
1962

W dniach 9-16 marca w Szklarskiej Porębie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 i 18. Zawodnicy grali w tym samym miejscu, co miesiąc wcześniej Młodzicy do lat 10. Tym razem jednocześnie grano w dwóch, najstarszych grupach wiekowych. Poziom prezentowany w poszczególnych grupach był bardzo wyrównany i ciężko było wskazać zdecydowanych faworytów do medali.

  • Chłopcy do lat 16

Zwyciężył Mieszko Miś (LKSz GCKiP Czarna), który jako jedyny zawodnik w całej stawce nie poniósł żadnej porażki. Sześć wygranych i trzy remisy dały mu 7,5 punktu, co pozwoliło mu na samodzielny triumf. Za jego plecami zasłużenie znaleźli się Paweł Teclaf (KKS Ormuzd Kartuzy, świeżo upieczony mistrz międzynarodowy) oraz Marek Pniaczek (UKS przy SP 8 Chrzanów) z 7 pkt. Obaj zawodnicy przegrali po razie, ale pokonali wystarczająco dużo przeciwników, dzięki czemu nad czwartym miejscem mieli cały punkt przewagi.

W ostatniej partii medal przegrał Maciej Czopor, który w bezpośrednim pojedynku uległ Teclafowi. Był bardzo blisko podium i czwarte miejsce może być małym rozczarowaniem. Należy także wspomnieć o bardzo dobrym wyniku Michała Koziorowicza (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), który startował z 27 numerem. Mimo nieobecności na pierwszej partii, w kolejnym ośmiu zdobył aż 6 punktów, co dało mu 6 miejsce.

Pełne wyniki tutaj.

Uczestnik Mistrzostw Polski do lat 16 - Maciej Czopor
Fot. Organizatorzy
  • Dziewczęta do lat 16

U dziewcząt medale zostały rozdane dopiero po ostatniej partii, podczas której wszystko było możliwe. Ostatecznie zwyciężyła Patrycja Waszczuk (MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski), uzyskując 7,5/9 pkt i nie przegrywając żadnej partii. Drugie miejsce zajęła Liwia Jarocka (KSz Hetman Katowice), która wygrała w bezpośredniej rywalizacji o medal z Magdaleną Harazińską (KSz Polonia Wrocław), zdobywając tym samym srebro i spychając przeciwniczkę na czwarte miejsce. Na najniższy stopień podium wskoczyła Joanna Furtak (MKS Sandecja Nowy Sącz), która zagrała bardzo dobry turniej, ulegając w międzyczasie tylko triumfatorce zawodów.

Na wyróżnienie zasłużyły też m. in. Monika Marcińczyk (KSz Maraton Łomża), która nie przegrała żadnej partii i zabrakło jej tylko 0,5 punktu do trzeciego miejsca oraz Maria Malicka (KSz Polonia Warszawa), która dopiero przez porażkę w ostatniej rundzie straciła miejsce na podium.

Pełne wyniki tutaj.

Uczestniczka Mistrzostw Polski do lat 16 - Liwia Jarocka
Fot. Organizatorzy
  • Chłopcy do lat 18

Ten turniej był zdecydowanie najmocniej obsadzonym spośród wszystkich grup. Mimo tak trudnej rywalizacji aż trzem zawodnikom udało się uniknąć porażki. Byli to Patryk Chylewski (KS Laura Chylice), Antoni Kozak (LKSz GCKiP Czarna), czyli odpowiednio złoty i srebrny medalista oraz Oskar Ogłaza (UKS Rodło Opole), który zdobył piąte miejsce. Mimo jednej przegranej podium uzupełnił klubowy kolega zwycięzcy, czyli Igor Kowalski, któremu medal zapewnił świetny finisz 3/3.

W tabeli końcowej aż siedmiu pierwszych zawodników legitymuje się rankingiem powyżej 2300. To pokazuje, że nie było zdecydowanego faworyta, o czym przekonał się Jakub Kosakowski (MUKS Stoczek 45 Białystok), który mimo 1 numeru startowego zajął czwarte miejsce. Nie zagrał słabego turnieju – to rywalizacja była tak wyrównana i często decydowała tzw. „dyspozycja dnia”.

Pełne wyniki tutaj.

Uczestnik Mistrzostw Polski do lat 18 - Oskar Ogłaza
Fot. Organizatorzy
  • Dziewczęta do lat 18

Triumfatorką okazała się Wiktoria Sowa (UKS Rodło Opole), udowadniając tym samym, że nawet z ósmym numerem startowym można wygrać turniej. Poniosła tylko jedną porażkę z brązową medalistką, Honoratą Kucharską (MKSz Rybnik), ale pokonała aż 7 rywalek. O jej sile przekonała się między innymi Michalina Rudzińska (KSz Hańcza Suwałki), która mimo dobrego turnieju musiała uznać wyższość przeciwniczki i zdobyła srebro.

Przez niewystarczającą punktację pomocniczą medal przegrała Joanna Święch (LKSz GCKiP Czarna), której nie pomogło nawet zwycięstwo w ostatniej partii. W walce o medal liczyła się też Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń), ale porażka ze zwyciężczynią w ósmej rundzie zabrała jej marzenia o podium.

Pełne wyniki tutaj.

Uczestniczka Mistrzostw Polski do lat 18 - Agnieszka Buchta
Fot. Organizatorzy

Gratulujemy uczestnikom MP i życzymy dalszych sukcesów. Czekamy też na rozstrzygnięcia w kolejnych grupach wiekowych.

KK