Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych.

6
869

Berlin 2015 logo

Już w piątek 9 października do Berlina przyjedzie śmietanka szachistów za wyjątkiem Caruany i Nakamury, którzy grają w Millionaire Chess Open w Las Vegas oraz reprezentantów Chin, z niewiadomych powodów.

Berlin 2015 logo2

Zawody organizuje na zlecenia FIDE firma AGON. Turniej szachów szybkich rozegrany zostanie w dniach 10-12 października na dystansie 15 rund, natomiast szachy błyskawiczne rozegrane zostaną w dniach 13-14 października na dystansie 21 rund.

Do zawodów zgłosiło się ok. 200 zawodników, którzy podzielą pomiędzy siebie pulę 400.000$. Tytułu Mistrza Świata broni Magnus Carlsen, który wygrał rok temu obydwa turnieje. Polskę reprezentuje zacne grono w postaci Radka Wojtaszka(2744), Jana Krzysztofa Dudy(2675), Mateusza Bartla(2670), Grzegorza Gajewskiego(2661), Bartosza Soćko(2643), Dariusza Świercza(2634), Kacpra Pioruna(2592), Bartłomieja Heberli(2558), Wojciecha Przybylskiego(2519). Na liście zgłoszona jest Akademicka Mistrzyni Świata – Klaudia Kulon(2286), ale ona gra w tej chwili w Armenii w Akademickich Mistrzostwach Europy.

Zawody zaczynają się każdego dnia o 14:00 CET.

Czołówka turnieju.

Nazwisko, Imię

Kraj

Najwyższy ranking (01.2015 – 01.2015)

Magnus Carlsen

Norwegia

2914

Maxime Vachier-Lagrave

Francja

2854

Alexander Grischuk

Rosja

2846

Ian Nepomniachtchi

Rosja

2840

Vassily Ivanchuk

Ukraina

2835

Levon Aronian

Armenia

2830

Anand Viswanathan

Indie

2816

Teimour Radjabov

Azerbejdżan

2808

David Navara

Czechy

2806

Sergey Karjakin

Rosja

2805

Bohdanovych Stanislav

Ukraina

2804

Vladimir Fedoseev

Rosja

2798

Alexander Morozevich

Rosja

2790

Vladimir Kramnik

Rosja

2783

Shakhriyar Mamedyarov

Azerbejdżan

2780

Rauf Mamedov

Azerbejdżan

2777

Igor Kovalenko

Łotwa

2774

Dmitry Andreikin

Rosja

2773

Ruslan Ponomariov

Ukraina

2770

Maxim Matlakov

Rosja

2752

Boris Gelfand

Izrael

2751

Peter Svidler

Rosja

2750

Aleksey Dreev

Rosja

2749

Leinier Dominguez

Kuba

2749

Evgeny Tomashevsky

Rosja

2748

Vladimir Malakhov

Rosja

2747

Leko Peter

Węgry

2747

Sergey Rublevsky

Rosja

2746

Radoslaw Wojtaszek

Polska

2744

Lista zawodników.

Transmisja turnieju szachów szybkich.

Rundy I-V

MS 2015 Rapid D1Fot. Organizatorzy

Pierwszy dzień zawodów w szachach szybkich pokazał, że nikomu nie przyjdzie łatwo wygrywać „na zawołanie„. Grający przez cały turniej „przyklejony” do pierwszego stołu obrońca tytułu Mistrza Świata Magnus Carlsen zdobył 4 punkty remisując w pierwszej i ostatniej partii dnia odpowiednio z Irańczykiem Ghaemem(2591) oraz Ukraińcem Kryvoruchko(2694). I przez to nie jest liderem. Mimo rozegranych tylko 5 rund mamy na czele tylko jednego zawodnika – zdobywcę Pucharu Świata Sergieja Karjakin, który ma 4,5 pkt, a pokonał m.in. Grzegorza Gajewskiego.

MS Bis 2015 karjakin-gajewskiFot.  Clemens Bilan/Sebastian Reuter

Wśród 16 zawodników z 4 punktami mamy naszego Radka Wojtaszka, który wygrał cztery razy, a został pokonany przez mniej znanego Ukraińca Bogdanowicza(2619). Jednak za najlepszego zawodnika pierwszego dnia z reprezentacji Polski należy uznać Bartosza Soćko, który ma co prawda pół punktu mniej od Radka, jednak pokonał tak znamienitych rywali, jak Svidler, czy Vachier-Lagrave’a, a zremisował z Dominguezem. Z dorobkiem 3 punktów spać pójdzie Mateusz Bartel, jednak nie miał on okazji grać z żadnym renomowanym rywalem, a swoje punkty zdobył czterema remisami i jedną wygraną. 2,5 pkt mają Janek Duda oraz Darek Świercz. Trochę lepszych przeciwników miał Janek, a jego wynik mógł wyglądać inaczej, gdyby „dobił” w I rundzie Radjabova. Tyle samo punktów, co nasza młodzież mają także Anand, który przegrał dwie ostatnie partie oraz MVL, którego ograł Soćko. Dwa punkty mają Grzegorz Gajewski oraz Kacper Piorun, a 1.5 pkt zdobył do tej pory Wojtek Przybylski.

Rundy VI – X

MS 2015 Rapid D2

Drugi dzień turnieju przyniósł równie dużo emocji, co poprzedni, a w dodatku i my mięliśmy okazję do zobaczenia kolejnej odsłony rywalizacji Radka Wojtaszka z Magnusem Carlsenem. Norweg zagrał „va banque” i powtórzył holenderkę, ale znowu stanął na pograniczu porażki. Radek długo bardzo dobrze i odważnie grał tą partię, jednak w końcówce, kiedy brakowało mu czasu podstawił i niestety musiał  uznać się za pokonanego. Mimo tej porażki Wojtaszek jest najlepszym z Polaków i ma 6,5 punktu, z czego jeden zdobył w polskim „szlagierze„, czyli partii z Jankiem Dudą, który w równej pozycji podstawił motyw „mata Beniowskiego„. Czterech naszych reprezentantów ma po 6 punktów. Rzeczony Janek Duda zagrał ten dzień pewniej, niż poprzedni i punkty zdobył z zawodnikami wyżej od niego notowanymi. Zwycięstwa nad Moiseenką i Alekeevem na pewno warte są zauważenia. Dalej bardzo dobrze gra Bartosz Soćko, który pokonał m.in. Eljanova i Rublewskiego. Darek Świercz także zdobył wartościowy „skalp” pokonując w X rundzie Akopiana. Czwartym z sześcioma punktami jest Mateusz Bartel, który zremisował dziś m.in. z Grischukiem. Dalej bez formy jest Grzegorz Gajewski, który po dwóch dniach ma tylko 4,5 pkt, tak samo, jak Kacper Piorun, kory dziś także pokonał Eljanova. Wojtek Przybylski ma 3,5 pkt, ale dla niego ten turniej to raczej przygoda. A na czele mamy Carlsena i – dość niespodziewanie – Białorusina Zhigalko, którzy mają po 8 pkt. Najlepszy z Polaków – Wojtaszek – zajmuje 22 pozycję.

Rundy XI – XV

MS 2015 Rapid D3

Jak się okazało po raz kolejny nie ma mocnych na Carlsena, który gładko wygrał dwie pierwsze rundy, a następnie trzema remisami spokojnie „dowiózł się” do złota i to na rundę przed końcem turnieju. Reszta zawodników walczyła o pozostałe dwa medale, które zdobyli Nepomniachtchi oraz Radjabov zdobywając punkt mniej. Nasi zawodnicy rozpoczęli niestety trzeci dzień gry od falstartu. Żaden z nich nie zdobył więcej niż 1,5 pkt  z pierwszych trzech partii i „obudzili się”  dopiero na dwie ostatnie rundy. Spowodowało to sytuację, w której najlepszy z nich – Radek Wojtaszek – zakończył zawody z dorobkiem 9,5 pkt i 22 pozycją. Niby powyżej jego miejsca na liście startowej, ale na pewno poniżej oczekiwań, co było widać w kilku partiach, które nasz lider „wypuścił„. 8,5 pkt zdobył Darek Świercz, który zakończył swój start wygraną z Vallejo. Bartosz Soćko i Mateusz Bartel mięli okazję poznać siłę gry Ananda, który ograł ich obydwu. Obydwaj też zdobyli 8 pkt, jednak te w wykonaniu Bartosza zasługują na docenienie, gdyż zmierzył się on aż z 11 zawodnikami powyżej 2700 ELO, w tym z dwoma powyżej 2800 ELO. Janek Duda również źle rozpoczął poniedziałek przegrywając dwie pierwsze partie, ale potem się pozbierał i zdobył 2 pkt, co w sumie dało mu na koniec 8 pkt. Taki sam rezultat osiągnął Grzegorz Gajewski, jednak odbyło się to na bardzo słabym dystansie. Kacper Piorun zdobył 6 punktów, a Wojciech Przybylski 5,5 pkt.

Wyniki reprezentantów Polski

MS 2015 Rapid wyniki polaków

Czołówka po XV rundach.

MS 2015 Rapid wyniki

Szczegółowe wyniki turnieju szachów szybkich.

Transmisja turnieju szachów błyskawicznych.

Rundy I – XI

MS 2015 blitz D1Fot. Nailya Bikmurzina

Pierwsza połowa turnieju stała pod znakiem rywalizacji Carlsena z resztą świata, z której na razie wyszedł zwycięsko VachierLagrave zdobywając 9,5 pkt. Carlsen ma ich 9, a Karjakin(jedyny, który wygrał z Norwegiem) oraz Dominguez mają ich po 8,5. Nasi reprezentanci pokazali dziś się z bardzo dobrej strony, a ozdobą był pojedynek najlepiej do tej pory grającego Bartosza Soćko z Mistrzem Świata Magnusem Carlsenem, Mimo że jeszcze tym razem Norweg okazał się lepszy, to Soćko i tak zdobył 7,5 punktu wygrywając pewnie 6 partii. 7 punktów mają Wojtaszek, Bartel i Duda. Radek pokonał Navarę, ale niestety nie dal rady Karjakinowi oraz Gelfandowi. Mateusz wygrał m.in. z NavarąDreevem i Ivanchukiem, a zremisował z Gelfandem. Aronian i Grischuk okazali się tym razem lepsi. Janek rozpoczął nieciekawie, ale potem wygrał 4 partie z rzędu, w tym z Dreevem i Ivanchukiem. Ostatnie 3 jego partie to już były pojedynku z samym topem szachowym, czyli Aronianem, Andreikinem oraz Kramnikiem. Z tych partii wygrał z tym drugim, ale doświadczeń zebrał sporo. 6,5 pkt mają Grzegorz Gajewski oraz Darek Świercz. Grzesiek pokonał m.in. Rublevskiego, Guseinova, czy Fressineta, ale przede wszystkim zremisował z Anandem. Darek wygrał z Gawainem Jonesem, a zremisował z Bruzonem. Kacper Piorun miał słaby środek dnia i zakończył go z 5,5 pkt. Wojtek Przybylski i Klaudia Kulon zdobyli po 3,5 pkt. Tak więc drugiego dnia liczymy na dalszą dobrą grę Polaków oraz rywalizację Carlsena z pozostałymi rywalami. Czy MVL wytrzyma? Zobaczymy jutro o tej samej porze.

MS 2015 blitz D1b

Rundy XII – XXI

O wynikach turnieju decydują ostatnie rundy. Najczęściej dwie ostatnie rundy. Niestety – poza Darkiem Świerczem – nasi zawodnicy nie wytrzymali kondycyjnie tego maratonu i zanotowali same porażki. Darek za to wygrał i zdobył 12,5 pkt zajmując 30 pozycję. Jednak ta słaba końcówka nie może przysłonić nam pełnej emocji rywalizacji także drugiego dnia zawodów w szachach błyskawicznych. Bartosz Soćko dalej grał dobrze pokonując m.in. Eljanova, Leko, czy Fedoseeva i zakończył zawody z dorobkiem 12 pkt. Grzegorz Gajewski rozpędził się w środku turnieju i był bliski świetnego wyniku, ale te dwie ostatnie rundy ostudziły jego zapał. Ale mimo to zdobył 12,5 pkt i był najlepszym z Polaków. Radek Wojtaszek miał dobry start dnia, ale od zwycięstwa nad Bartoszem praktycznie stanął w miejscu i zakończył zawody z wynikiem 11,5 pkt. Janek Duda zaczął od remisu z Mamedyarovem, ale potem było już słabiej, choć wygrana z Leko też ma swoje znaczenie. W sumie zdobył 11 pkt i nie zaspokoiło to jego ambicji. Mateuszowi Bartlowi drugi dzień zupełnie nie wyszedł, ale mimo dużej liczby porażek i zdobycia 9,5 pkt rankingowo tak źle nie wyszedł. Kacper Piorun zdobył 11 pkt, Klaudia Kulon 8,5 pkt i w jej przypadku  był to bardzo dobry wynik, a Wojtek Przybylski 8 pkt. W sumie start nie najgorszy, choć w pewnym momencie naprawdę Polacy grali koncertowo.

MS 2015 blitz D2

Zawody wygrał Grischuk, który zaczął dzień od porażki z Radjabovem, ale potem stracił tylko dwie połówki ogrywając m.in. CarlsenaKarjakina i MVL-a. Srebro przypadło MVL-owi, którego „pogrążyły” dwie porażki z rzędu z Vovkiem i Ivanchukiem. Brąz zawisł na szyi Kramnika, głownie dzięki temu, że w środę nie przegrywał. Carlsen zakończył zawody dopiero na VI pozycji przegrywając 3 partie.

MS 2015 blitz D2bFot. Gregor Anthes

Podsumowując te zawody można powiedzieć, że to jest ten typ rozgrywek, który generuje wiele emocji. Dużo więcej niż szachy klasyczne. Partie są szybkie, zmienne i bardzo interesujące dla kibiców. A że przyjechała większość zawodników ze ścisłej światowej czołówki, to było co oglądać, a zawodnicy tacy jak nasi mięli okazję spotkać z normalnie niedostępnymi rywalami.

Nasi kadrowicze mięli świetna okazję na sprawdzenie się przed DME i „poczucia” siły gry Carlsena, Ananda, Kramnika i innych „topowych” graczy. I nie zawsze stali na straconej pozycji, co można uznać za dobry prognostyk na przyszłość.

Wyniki Polaków

MS 2015 blitz wyniki polaków

Czołówka po XXI rundach

MS 2015 blitz tabela

Szczegółowe wyniki turnieju szachów błyskawicznych.

Oficjalna strona zawodów.

Galeria na Instagramie.

6 KOMENTARZE

  1. Pod nieobecność czołowych szachistów chińskich, reprezentantów USA, Anglików i jeszcze kilku szachistów z klubu 2700+ absolutnie dominują przedstawiciele radzieckiej szkoły szachowej: Rosjanie, Ukraińcy, Ormianie, Kubańczyk. itp., z jedynym Wielkim wyjątkiem ! Na tym tle mizerniutko prezentują się nasi szachiści, a nawet Radek Wojtaszek (znacznie lepszy w normalnym przedziale czasowym) nie błyszczy. W pełnej obsadzie turnieju miejsca Polaków byłyby jeszcze o 15 -20 pozycji niższe. Twardą szkołę życia otrzymał Janek Duda, sprowadzony na tym turnieju do właściwej pozycji w świecie szachowym. Trochę szkoda !

  2. No cóż, szklanka w 1/2 pusta, jest jednocześnie w połowie pełna. Uzyskane rankingi – choć nie dla wszystkich – są pewną obiektywną oceną występów. Suma sumarum ekipa Polaków wyszła na plus. Zyskane przez Wojtaszka 15 punktów nie wypadło sroce spod ogona. Świercz wraca z tarczą, a Soćko wręcz zadziwił. Duda zyskał najwięcej i nic to, że startował z niższego pułapu rankingowego. Jeżeli dalej w takim tempie będzie pędził do przodu, to „strach” pomysleć, gdzie się zatrzyma.

Comments are closed.