Mistrzostwa Europy Kobiet

1
1141

Już we wtorek 23 lipca rozegrana zostanie w Belgradzie I runda Indywidualnych Mistrzostw Europy kobiet. W najsilniejszym turnieju, jaki odbędzie się w tym roku w Europie, zobaczymy 168 zawodniczek, w tym trzy polki – Monikę Soćko, Jolantę Zawadzką oraz Joannę Majdan-Gajewską. Nie grają Karina Szczepkowska-Horowska oraz Iweta Rajlich, która na początku lipca urodziła drugiego syna. 

Z turniejową „jedynką” wystartuje Anna Muzychuk(2594), a oprócz niej zobaczymy jeszcze 6 zawodniczek z rankingiem powyżej 2500 ELO.

Szczegółowa lista startowa.

Turniej potrwa do 3 sierpnia, kiedy to poznamy nową mistrzynię. Miejmy nadzieję, że nasze trzy „eksportowe” zawodniczki wypadną lepiej niż panowie w Legnicy…

Transmisja na żywo.

Fot. Organizatorzy

Turniej odbywa się głównie dzięki zasłudze arcymistrzyni Alisie Maric, która jest obecnie Ministrem Sportu i Młodzieży w Republice Serbskiej.

 Szczegóły można znaleźć na stronie Mistrzostw. Tytułu broni rosjanka Valentina Gunina. Jedyną polką, która kiedykolwiek zdobyła medal w tych zawodach, jest Monika Soćko, która zajęła trzecie miejsce w w 2010 roku w Rijece.

Fot. Organizatorzy

W I rundzie Monika Soćko pokonała Irinę Baraevą(2171), a Jola Zawadzka Madonę Bokuchavę(2109). Niestety przykrą niespodziankę sprawiła nam Joanna MajdanGajewska, która przegrała z Mają VelickovskiNejkovic(2083).

Fot. Organizatorzy

W II rundzie niestety ani Monika, a ni Jola nie wygrały. Obie zremisowały. Pierwsza z reprezentantką Turcji arcymistrzynią Kubrą Ozturk(2293), a druga z reprezentującą Serbię arcymistrzynią Iriną Chelushkiną(2265). Za to podniosła się po wczorajszej porażce Asia Majdan-Gajewska i pokonała dziś Viktorię Korchaginę(2068). Niespodzianek sporo, jak to w turniejach kobiecych. Padło wiele remisów, a przegrały Kosteniuk i Gunina.

Fot. Organizatorzy

Jola Zawadzka nie dała się Annę Muzychuk(2594) i zremisowała. Identyczny wynik osiągnęła Monika Soćko z Viktoriją Tarasową(2300). Wygrała za to Asia Majdan-Gajewska z Ljilją Drjlevic(2187)i wszystkie panie mają po 2 pkt z 3 rund.

Fot. Organizatorzy

Rozpędzona Asia wygrała trzecią partię z rzędu. Jak widać przegrana w I rundzie podziałała na nią, jak płachta na byka, gdyż dziś WGM Olga Dolzhnikova(2244) nie istniała na szachownicy. Także Monika dziś zamęczyła, a konkretnie zagoniła w siatkę matową, swoją przeciwniczkę WGM Irinę Zakurdjaevą(2291). Natomiast Jola poświęci więcej niż chwilę nad zastanowieniem się, dlaczego nie policzyła wygrywającego wariantu zaczynającego się od 23…Sxf3. To ją kosztowało połówkę punktu w partii z WIM Karoliną Olsarovą. Pieknie gra w tych zawodach 15-letnia Alexandra Goryachkina, która z kompletem punktów prowadzi w tabeli.

Fot. Organizatorzy

Każda seria kiedyś się kończy, jednak wolelibyśmy, aby nie dotyczyło to za szybko naszych zawodniczek. Asia niestety zagrała słabą partię z WGM Natalią Pogoniną(2478) i mimo że w pewnym momencie doprowadziła do sytuacji, że można było pokusić się o remis, to nie wykazała się znajomością końcówek wieżowych i podstawiła pozycję. Monika bardzo dobrze rozegrała pierwszą fazę partii, jednak późniejsze niedokładności spowodowały, że tylko zremisowała z WIM Elizavetą Bronnikovą(2245). Jola, grając znowu niedokładnie, nie wykorzystała szans, jakie dawała jej WGM Petra Papp(2276) i też musiała się zadowolić podziałem punktów. I tak Monika ma 3,5 pkt, a Asia i Jola po 3 pkt. Na czele tabeli mamy trzy zawodniczki – Goryachkinę, Daulyte oraz Khurtsidze po 4,5 pkt.

Fot. Organizatorzy

Monika Soćko dała dziś popis siły gry oraz ogromnej woli walki i zaangażowania w partii z WGM Eleną Cosma(2329). Wydawało się, że z tej partii wiele się nie da wycisnąć, ale nasza ślązaczka znana jest z nieustępliwości i mimo przeoczenia wygranej w 40 posunięciu wymęczyła punkt. Asia Majdan-Gajewska dziś również wygrała. Ewidentnie lepiej zrozumiała pozycję w partii z WIM Nargiz Umudovą(2253) i za pomocą prostych zagrań taktycznych zainkasowała punkt. Jola Zawadzka zaś zremisowała z WGM Kubrą Ozturk(2293) partię, w której raczej szans na wygraną nie było widać. Przegrała dziś Goryachkina z Nino Kurtsidze(2443), co oznacza, że na czele tabeli po VI rundach będzie gruzinka. Monika ma 4,5 pkt, co daje jej dobre postawy do włączenia się do walki o czołowe miejsca. Asia z 4 pkt i swoją wolą walki jeszcze wiele może zwojować, natomiast Jola z 3,5 pkt musi koniecznie włączyć wyższy bieg i zacząć wygrywać.

Fot. Organizatorzy

Monika w partii z WGM Alexandrą Goryachkiną(2401) poszła w wariant z obroną nadwyżkowego pionka i wydawało się, że zrobi to skutecznie. Niestety w pewnym momencie trochę odpuściła i partia zakończyła się remisem. Rollercoster po raz kolejny zafundowała nam Asia i niestety zamiast wygrać oddała punkt WIM Lisie Schut(2277). A wystarczyło dokładniej liczyć… Jola za to zrobiła dziś to, o co ją wczoraj poprosiliśmy i pokonała WIM Borkę Franciskovic(2277). Jak widać gra na I szachownicy boli, bo dziś przegrała wczorajsza zwyciężczyni Khurtsidze. A pokonała ją GM Valentina Gunina(2507). Monika ma 5 pkt, Jola 4,5, a Asia 4 pkt.

Fot. Organizatorzy

O takie dni poprosimy do końca turnieju. Wszystkie panie pokonały dziś gładko swoje przeciwniczki. Monika zwyciężyła z WGM Darią Charochkiną(2326), Jola pokonała WIM Elizavetę Bronnikovą(2245), a Asia WIM Annę Styaznikhinę(2242). Tak więc ciągle nasze reprezentantki mają szansę na walkę o czołowe pozycje. Monika jest w ścisłej czołówce z 6 pkt, Jola ma 5,5 pkt, a Asia 5 pkt. I deska ciągle niefartowna dla poprzednich zwyciężczyń, bo dziś Gunina przegrała z Hoang Thanh Trang.

Fot. Organizatorzy

Jak się nazywa zawodniczka, która pozbawiła tytułu Mistrzyni Świata Hou Yifan, a teraz definitywnie zabrała ten tytuł aktualnej Mistrzyni Europy Guninie(2507)? To oczywiście Monika Soćko, która dziś wykorzystała swoje wielkie doświadczenie i natychmiast, jak tylko nadarzyła się okazja, wykonała wyrok na przeciwniczce. Mistrzyni rollercostera Asia Majdan-Gajewska rozniosła dziś IM Lilit Galojan(2320). Niestety przegrała Jola z inną Lilit – Mktchian(2454). Tak więc Monika z 7 pkt „wjechała” na dzielone drugie miejsce, natomiast Asia ma 6 pkt, a Jola 5,5 i grają raczej o honor niż medale i awans do Pucharu Świata. Ale trzeba grać do końca. Prowadzi samodzielnie z 7,5 pkt Hoang Thanh Trang.

Fot. Organizatorzy

No szkoda. A już było blisko. Monika Soćko miała decydującą przewagę w partii z WGM Natalią Pogoniną(2478). Niestety, jak to w szachach kobiecych, było to za mało. Kilka posunięć i padł remis. Być może była to partia o medal. Jutro zobaczymy. Zremisowała też Asia Majdan-Gajewska z GM Pią Cramling(2523),a niestety przegrała Jola Zawadzka z WGM Carmen Voicu-Jagodzinsky(2296). Szkoda tego dnia. Mogła być wspaniale. Wygrała Hoang Thanh Trang i to ona zmierza pewnie ku tytułowi Mistrzyni Europy. Jutro ostatnia runda, i wszystko się okaże. Monika ciągle ma szansę na medal.

Fot. Organizatorzy

Walka, walka, walka! Monika na pewno dała z siebie wszystko w partii z IM Salome Melią(2428). A była to walka o srebrny medal, bo złoto zapewniła sobie już wczoraj Hoang Thanh Trang z Węgier. Niestety rywalka dziś szukała tylko połówki, która dawała jej upragniony medal. Na pocieszenie został nam awans Moniki do Pucharu Świata. Asia Majdan-Gajewska ciągle niedokładnie liczy warianty, a Antoaneta Stefanova(2497) takich prezentów nie przepuszcza i dziś pokonała naszą reprezentantkę. Za to wygrała Jola Zawadzka z WGM Iriną Zakurdjaevą(2291). I tak Monika kończy turniej z 8 pkt, Jola z Asią z 6,5 pkt i drobnymi stratami na rankingu. Srebro zdobyła dzisiejsza rywalka Moniki, a brąz Lilit Mkrtchian z Armenii. Jola zajęła 43, a Asia 47 miejsce.

Fot. Organizatorzy

Szczegółowe wyniki.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.