Kowalenko wygrywa Memoriał Keresa. Duda piąty, Mitoń dwunasty.

0
352

Keres 2016 logo2

Już w drugi weekend stycznia 2016 całkiem spora grupa silnych szachistów spotka się w stolicy Estonii Tallinie, gdzie rozegrany zostanie Memoriał Paula Keresa, który rozpocznie międzynarodowy rok tego wybitnego szachisty.

Paul Keres

Paul Keres urodził się w 1916 roku, a w 1938 roku zwyciężył w turnieju AVRO w Holandii i nabył prawo do meczu o Mistrzostwo Świata z Alechinem. Niestety wybuch II wojny światowej spowodował, że nigdy się on nie odbył. Po wojnie i śmierci Alechina Keres jeszcze kilkakrotnie starał się dotrzeć do tej fazy walki o tytuł najlepszego szachisty globu, jednak bezskutecznie. 7-krotnie uczestniczył w Olimpiadzie szachowej, jako reprezentant ZSRR oraz raz jako Estończyk. Powszechnie uznawany jest jako zawodnik grający „fair play”. Estońska Federacja Szachowa wspólnie z ACP zorganizowała 25 edycję memoriału tego wybitnego zawodnika, a zawody odbędą się w dniach 7-10 stycznia 2016.

Keres 2016 logo4

Do zawodów zgłosiło się ponad 170 uczestników, a wśród nich jest zaproszony przez ACP Jan-Krzysztof Duda sklasyfikowany na liście rankingowej z 6 numerem startowym. Z pierwszym zobaczymy Rosyjskiego arcymistrza Iana Nepomniachtchiego. Turniej rozegrany zostanie tempem szachów szybkich.

Keres 2016 logo

Czołówka listy startowej.

Keres 2015 lista startowa

Szczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.

Informacja FIDE o roku Paula Keresa.