Memoriał Capablanki 2015.

3
603

Capablanca 2015 logo2

Kilka dni po francuskiej TOP12 i równolegle do superturnieju „Norway Chess” rozegrana zostanie w Hawanie 50 edycja memoriału szachowego Mistrza Świata Jose Raula Capablanki. Ten jeden z najstarszych turniejów na świecie zorganizowany został na zlecenie Fidela Castro przez innego słynnego rewolucjonistę Ernesto „Che” Guevarę

CapablancaFot. Organizatorzy

Pierwsze zawody rozegrane zostały w 1962 roku w najsłynniejszym hotelu na Kubie – Habana Libre, który po wygraniu „Rewolucji” stał się kwatera główną Castro. Zwycięzcą tych zawodów został Miguel Najdorf, który już wtedy reprezentował barwy Argentyny, ale dla wielu ciągle był jeszcze Polakiem.

Kilkukrotnie zawody nie odbywały się, jednak Kubańczycy pokonywali przeszkody i w 2015 roku po raz kolejny zobaczymy zawody w tym samym hotelu i po raz kolejny zagrają w nim Polacy.

W turnieju głównym „Elite” spotka się sześciu zawodników, którzy zagrają systemem dwukołowym. Zaproszenie do udziału w nim dostał Radek Wojtaszek, jednak termin czerwcowy kolidował z jego innymi planami. Kubańczyków reprezentować będą Leinier Dominguez Perez(2746) oraz Lazaro Bruzon Batista(2677). A pokonać ich spróbują Ian Nepomniachtchi(2720), Dmitry Andreikin(2718), Pavel Eljanov(2718) oraz zwycięzca z Kataru i najlepszy zawodnik Olimpiady w Tromso Yangyi Yu(2715).

Miton - Duda w Sejmie

Tuż obok zobaczymy turniej „Premier„, który rozegrany zostanie w składzie dziesięciosobowym, a w którym zadebiutuje Jan Krzysztof Duda, a obok niego zobaczymy też powracającego po 9 latach Kamila Mitonia.

Z nr. 1 rozstawiony jest reprezentant gospodarzy Yuniesky Quesada Perez(2647), za nim mamy Janka, a oprócz Kamila ranking powyżej 2600 ma jeszcze Peruwiańczyk Emilio Cordova(2609). Z zawodników zagranicznych zobaczymy jeszcze reprezentującego Niemcy Vitalija Kunina(2579). Zawody uzupełnia piątka Kubańczyków – Isan Reynaldo Ortiz Suarez(2572), Yuri Gonzales Vidar(2550), Carlos Antonio Hevia Alejano(2535), Yusnel Bacallao Alonso(2530) oraz Ermez Espinoza Veloz(2504).

Memoriał uzupełniony będzie o turniej otwarty z udziałem 160 zawodników. W dniach 17-19 czerwca odbędzie się dodatkowo konferencja „Jose Raul Capablanca” z udziałem przedstawicieli Polskiego Związku Szachowego. Zawody odwiedzi też Prezydent FIDE Kirsan Ilyumzhinov.

Pierwsza runda rozegrana zostanie 15 czerwca o godzinie 21:00 czasu polskiego, natomiast ostatnia 25 czerwca o tej samej porze. Dzień wolny zaplanowano na 20 czerwca, natomiast zawodnicy w grupie „Premier” mają również wolne 24 czerwca.

Transmisja

Runda I

Capablanca 2015 R1Fot. Fernando Medina

Od pojedynków z dwoma najgroźniejszymi rywalami rozpoczęli swój start na Kubie Janek i Kamil. Jak się okazało „nie takie diabeł groźny” i w spokojnej wydawało się pozycji Kamil nagle przestawił hetmana na h3, a potem Emilio Cordova zagrał jedno nieopaczne posunięcie, po którym nasz arcymistrz postanowił „za darmo” oddać wieżę. Jak się okazało – nie ma nic za darmo i zamiast wieży więcej Peruwiańczyk został bez hetmana. Partia więc szybko się zakończyła zwycięstwem Polaka. Janek czarnym kolorem zagrał z faworytem – nie tylko gospodarzy – Yuniesky Quesada Perezem. Pojedynek długo wyglądał na wyrównany, jednak z posunięcia na posunięcie widać było, że to Polak zaczyna przejmować inicjatywę. Przy pierwszej kontroli czasu ciśnienie było już ogromne i Kubańczyk po prostu stanął w miejscu. Jednak Janek dalej „cisnął” i w końcowym niedoczasie, w bardzo skomplikowanej pozycji,  wykorzystał niedokładne posunięcia rywala inkasując punkt. W pozostałych pojedynkach Vidal przegrał z Bacallao, Veloz z Ortizem, a partia Kunina z Hevią zakończyła się remisem.

Tak, jak w turnieju „Premier” wygrywały czarne, tak w „Elite” dwukrotnie zwyciężyły białe. Eljanov pokonał Nepomniachtchiego, a w najdłuższej partii dnia Yu okazał się lepszy od Andreikina. Pojedynek dwóch przedstawicieli gospodarzy – Domingueza z Bruzonem zakończył się podziałem punktów.

Runda II

Cordova postanowił zaskoczyć Janka w debiucie i zagrał dość niespodziewanie 1..c6, Nasz reprezentant postanowił szybko wymienić hetmany i sprawdzić się w grze bez tych figur. I rzeczywiście okazało się, że lepiej ocenił sytuację na szachownicy i ustawił przeciwnika w bardzo pasywnej pozycji. Realizacja przewagi, a potem zamiana jej na konkretne korzyści materialne nie pozostawiła Peruwiańczykowi złudzeń, że w tej rundzie zdobędzie choć połówkę punktu. Kamil, w lepszej pozycji, nie zauważył małej kombinacji, którą mógł wykonać w 24 posunięciu i tak się tym zdeprymował, że za chwilę przyjął remis z Vidalem. Drugą porażkę poniósł najwyżej rozstawiony Perez, od którego lepszy okazał się Kunin. Także zwycięstwem zakończył pojedynek z Velozem Bacallao. Punktem zaś podzielili się Hevia z Ortizem.

W turnieju „EliteAndreikin pokonał Bruzona, a Dominguez okazał się lepszy od Nepomniachtchiego. Remisem zakończyła się rywalizacja Yu z Eljanovem.

Runda III

Kolejną ciekawą partię rozegrał Janek, a tym razem jego przeciwnikiem był Vidal. Obaj zawodnicy nie bali się gry z otwarta przyłbica, ale mimo ofiary jakości naszego reprezentanta, co spowodowało komplikacje, żaden z zawodników nie znalazł sposobu na wygranie partii i pokojowo zakończyli pojedynek. Kamil bez problemów wyrównał, ale potem nic w partii już się ciekawego nie wydarzyło i również podzielono punkt. Co się zresztą stało we wszystkich trzech pozostałych pojedynkach.

W grupie „EliteYu pokonał Domingueza, a w dwóch pozostałych pojedynkach padły remisy.

Runda IV

Janek dziś niestety podstawił mata grając normalny – wydawało się – ruch wieżą na h1. Niestety trzeba było wracać hetmanem na f3 i godzić się na wariant prowadzący do remisu. Kamil zagrał kolejną partię, w której nie osiągnął przewagi i znowu zremisował. Przegrał też drugi z liderów Bocallao, od którego lepszy okazał się Hevia. Dwa pozostałe pojedynki zakończyły się remisami.

W turnieju „EliteYu pokonał Bruzona, a dwie pozostałe partie zakończyły się podziałem punktu.

Runda V

Janek, grający czarnymi w pojedynku z Ortizem zagrał wariant obrony sycylijskiej, który doprowadził do pozycji, w której żaden z zawodników nie miał szans na poszukiwanie zwycięstwa, co spowodowała podział punktu. Kamil po zmiennym przebiegu gry i długiej walce wytrzymał naciski jednego z liderów – Bacallao – i również zakończył partię wynikiem remsiowym. Za to wygrał Kunin, który w ten sposób został samodzielnym liderem turnieju.

W głównej grupie Yu kontynuuje zwycięską passę pokonując tym razem Napomniachtchiego. Także zwycięstwo odniósł Bruzon, którego rywalem był Eljanov, a partia Domingueza z Andreikinem zakończyła się szybkim remisem.

Runda VI

Jak widać Kubańczycy potrafią nieźle grać w szachy  i przekonał się dziś o tym Janek, który postanowił zagrać odważnie z będącym w bardzo dobej formie Bacallao i niestety „nadział się” na kontrę ze strony rywala. Kamil po raz piaty zremisował, a tym razem jego rywalem był Hevia. Kolejne zwycięstwo odniósł Kunin, który obecnie jest liderem.

W turnieju „Elite” pierwszej porażki doznał Yu ograny przez Andreikina.

Runda VII

No i wreszcie doszło do pojedynku „polskopolskiego„. Żaden wynik nie satysfakcjonował tak obydwu zawodników, jak i kibiców. Tak to już jest w pojedynku derbowym. Zwycięsko wyszedł z niego Janek, który wykorzystał jedyny błąd popełniony przez Kamila. W szachach tyle wystarcza. Drugim wygranym dziś był Cordova, pokonując Veloza. Pozostałe partie zakończyły się remisami, w tym Kunina z Bacallao, co oznacza, że Janek ma jeszcze szansę na walkę o wygraną w tym turnieju, gdyż reprezentant Niemiec ma przed sobą pojedynki z Mitoniem oraz właśnie Dudą – w ostatniej rundzie.

W turnieju „EliteNepomniachtchi pokonał Domingueza, a dwie pozostałe partie zakończyły się remisami.

Runda VIII

Kunin jest jedynym zawodnikiem w tym turnieju, który nie poniósł porażki. Kamil próbował coś na niego wynaleźć, jednak reprezentant Niemiec poradził sobie z tymi próbami i partia zakończyła się remisem. Janek z Hevią rozegrali najdłuższą partię rundy i po ostrej i skomplikowanej partii partia zakończyła się również podziałem punktu. W innych partiach padły korzystne dla Janka wyniki i w ostatniej rundzie zagra on z Kuninem o zwycięstwo w tym turnieju. Ale daje mu je tylko wygrana.

Runda IX turnieju „Elite”

Kiedy zawodnicy w turnieju „Premier” odpoczywali przed ostatnią rundą, to w „Elite” rozegrana została dziewiąta runda. Jedynym zwycięzcą został Dominguez, który pokonał Eljanowa. Dwa pozostałe pojedynki zakończyły się remisami. Zwycięzce już znamy, bo został nim Yu, ale na pewno przed nami jest jeszcze jedna ciekawa runda.

Runda IX

Niestety transmisja z partii Janka z Kuninem zawiodła i nie mięliśmy okazji śledzić na bieżąco pojedynku, który zadecydował o zwycięstwie w tych zawodach. Polak próbował przebić niepokonanego reprezentanta Niemiec, jednak w tym turnieju to on był najlepszy i zdobywając połowę punktu wygrał całe zawody. Kamil również zremisował z Perezem i zajął 5 miejsce, natomiast Janek podzielił 2-4 pozycję.

Capablanca 2015 wynikiP

W turnieju „Elite” padły dwa remisy, a jedyne zwycięstwo odniósł Eljanov na Bruzonem. Yu już wczoraj zapewnił sobie zwycięstwo, a nagrodę wręczał mu Prezydent FIDE Kirsan Ilyumzhinov.

Capablanca 2015 wynikiE

3 KOMENTARZE

  1. Kuba wyspa, jak wulkan gorąca, ole, ole …czyli taki sobie turniej, w którym jedynie czterech zawodników (w tym obaj nasi reprezentanci) mieszczą się w klubie +2600. W Polsce można zebrać silniejszą obsadę, a jeszcze niedawno – chyba nawet na tym forum – czytałem o wielkim zaszczycie, jaki spotkał naszych reprezentantów. Czy naprawdę dla Janka Dudy nie można było załatwić lepszego zaproszenia ?

  2. Ruch Janka, 26. Wh1, był grubym błędem, a przecież prozaiczne Hb3 praktycznie wyrównywało partię ! Janek – realizując swe plany ataku – nie zawsze ogarnia zamysły przeciwnika (to chyba jesczcze choroba juniorska). Interesujący jest fakt, że im dłużej się zastanawia, tym częściej popełnia niedokładności, lub błędy – proszę sprawdzić.

  3. Średnio spisał się arcymistrz Michał Krasenkow w aremńskim Jermuku, w turnieju o memoriał K. Asriana. Mając szósty ranking, zajął dzielone ósme miejsce – tracąc ponad 8 punktów w rankingu FIDE.

Comments are closed.