MEJ – Złoto Laury Czernikowskiej i srebro Marioli Woźniak!

0
723

Na koniec miesiąca pełnego szachów mamy kolejną gratkę dla kibiców szachów juniorskich.  Po zakończonych w czwartek Mistrzostwach Świata juniorów przenosimy się do Czarnogóry, gdzie w Budvie rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy juniorów od lat 8 do 18.

Reprezentacja Polski, jak zwykle licznie będzie uczestniczyła w tych zawodach i, jak co roku, walczyć będzie o medale. W gronie 43 zawodników grających w 12 grupach mamy „starych wyjadaczy„, ale też i debiutantów. Jak potoczą się ich losy okaże się w 8 października, kiedy zakończona zostanie ostatnia 9 runda. Pierwsza rozegrana zostanie już w niedzielę 29 września. Pierwsze 8 rund zacznie się o godzinie 15:00, natomiast ostatnia dwie godziny wcześniej. Dzień wolny zaplanowany jest na 4 października.

Na pewno ciekawi jesteśmy, czy Kacper Drozdowski nawiąże do swojego świetnego występu przed rokiem w Pradze i zawalczy o tytuł Mistrza Europy do lat 18? Jako młodszy rocznikowo ma dwie szanse, a przeciwników ma godnych – wśród nich 4 znanych już arcymistrzów. A mamy sukcesy w tej kategorii największe ze wszystkich krajów – dwukrotnie Mistrzem Europy był arc. Robert Kempiński(94-95), a w latach 2003-05 tylko Polacy przywozili złoto, z czego arc. Mateusz Bartel właśnie z Budvy(’03), a po nim arc. Radek Wojtaszek oraz arc. Paweł Czarnota.

W grupach młodszych największe niadzieje wiążemy z występem Pawła Teclafa, który swoją formę ustabilizował na poziomie mistrzowskim krajowym i teraz na pewno zaliczany jest do faworytów w grupie do lat 10. Wśród młodszych dziewcząt do walki o medale powinny się włączyć Mistrzyni Europy do lat 10 z Albeny Alicja Śliwicka w grupie do lat 12 oraz Mistrzyni Europy w tej samej kategorii z Batumii Oliwia Kiołbasa w grupie do lat 14.

Wśród „starszaków” oprócz Kacpra liczymy na Mariolę Woźniak oraz Ewę Harazińską w grupie dziewcząt do lat 16 oraz Klaudię Wiśniowską w grupie do lat 18.

Oczywiście brakuje w tych zawodach naszego murowanego kandydata do złota w grupie do lat 16 Janka Dudy, który właśnie wrócił z MŚ do lat 20.

A nadzieję na dobry występ dał nam Jakub Mechliński, który – mimo porażki w I rundzie –  w Mistrzostwach Europy w szachach szybkich zdobył złoto w grupie do lat 8. Oby to była zapowiedź sukcesów w szachach klasycznych.

Pełna lista naszych zawodników.

Szczegółowe wyniki zawodów.

Oficjalna strona zawodów.