Magistral Ciutat de Barcelona 2016.

2
645

barcelona-2016-logo

Już od soboty 22 października będziemy mieć okazje oglądać w grze Janka Dudę, ktory wystąpi w kołówce „Magistral Ciutat de Barcelona” rozgrywanej w stolicy hiszpańskiej Katalonii. W ośmiosobowym turnieju Polak rozstawiony jest z dwójką, a wyższy od niego ranking ma reprezentant Azerbejdżanu Arkadij Najditsch(2684).

Keres Janek Duda

Tylko odrobinę niższy ranking ma rosjanin Vadim Zwiaginsev(2673), a najlepszym z Hiszpanów jest David Anton Guijarro(2628). Aż z Argentyny przejchał Fernando Peralta(2577), a skład uzupełniają reprezentanci gospodarzy Josep Manuel Lopez(2547), Asis Hipolito(2499) oraz Miguel Munoz(2471). Zawody potrwają do 28 października.

barcelona-2016-tabela

Transmisja

Runda I

Od zwycięstwa czwórki faworytów rozpoczął się turniej główny.  Janek Duda zmierzył się z  Lopezem Martinezem(2547) i przez długi czas wydawało się, że „zamęczy” rywala, który bardzo wolno grał. W niedoczasie katalończyka to Polak popełnił błąd i sytuacja się wyrównała, a może nawet pojawiła się odrobina inicjatywy u rywala. Jednak ten dalej nie dawał sobie rady z zegarem i w sumie szybko wpadł w kolejne kłopoty, co zaowocowało ostatecznym błędem w nieciekawej z perspektywy gry o zwycięstwo dla Janka pozycji. Trzy pozostałe partie wygrali Najditsch, Anton Guijarro oraz Zvjaginsev.

Runda II

barca9Fot. Kamil Mitoń

Dzis zobaczyliśmy Janka, który zafundował Miguelowi Munozowi(2471) męczarnie, jakie często zdarza mu się serwować niżej notowanym rywalom. Z debiutu wyszedł strategicznie lepiej, potem został z parą gońców i otwarta pozycją na obydwu skrzydłach, a na koniec wyrobił sobie „wolniaka„.  Mimo że komputery nie pokazują łatwej wygranej, to umysł ludzki jeszcze długo będzie więcej wiedział o takich pozycjach. Na pożegnanie pokazał nam, jak hetman wygrywa ze skoczkiem i dwoma połączonymi pionkami. W tej rundzie spotkali się pierwsi faworyci. Guijarro stanął delikatnie lepiej  wpojedynku ze Zvjagintsevem, dzięki odrobine lepszemu gońcowi i aktywniejszym wieżom, jednak za chwilę gńnce się wymieniły, a wieżówka okazała się remsiowa. Najditsch czarnymi dostał bardziej dynamiczną partię z Gargatagii, jednak przejściowa ofiara figury nie pomogła wygrać i ta partia równiez zakończyła się remisem. Wczorajszy rywal Janka Lopez Martinez odegrał sie na Peralcie okazując się lepszym w skomplikowanej wieżówce. Tak więc samodzielnym liderem jest Duda z kompletem punktów, ale jutro już czaka na niego poważniejszy przeciwnik i pierwsza partia czarnym kolorem.

Runda III

barca8

Fot. Kamil Mitoń

Do największej, jak do tej pory, niespodzianki doszło w pojedynku Guijarro z Naiditschem, gdzie ten pierwszy czarnym kolorem szybko przejął inicjatywę, a potem przeprowadził skuteczny atak na otoczeniekróla rywala. Duda bez większych problemów zremisował ze Zvjagintsevem, grając czarnymi jeden ze swoich koronnych debiutów – partię włoską. Rywalizację pomiedzy dwomam poprzednimi przeciwnikami Janka wygrał Lopez Martinez, zbierając pionka za pionkiem Munoza. Pierwszą połowkę zdobył Perlata, który zmierzył się z Gargatalim.

Na czele tabeli dwa młode wilki – Duda oraz Guijarro z 2,5 pkt.

Runda IV

barca5Fot. Kamil Mitoń

Niemiły prezent na 31 urodziny sprawił Najditschowi w dzisiejszej partii Janek Duda. Dodatky smaczek dodaje fakt, że wspiera go Kamil Mitoń, który z Naiditschem pracował w jego szczycie kariery, kiedy to awansował do turnieju Masters Wijk Aan Zee. Sama partia nie miala historii, gdyż reprezentant Azerbejdżanu popełnił błąd w 10 posunięciu, a Janek wiedział, jak go zrealizować. Pozotałe trzy partie zakonczyły się remisami, choć Guijarro musiał torchę się napocić, aby uzyskać ten wynik w pojedynku z Peraltą.

barcelona-r4t

Liderem więc jest samodzielnie Duda, który ma 3,5 pkt i o połówkę wyprzedza Guijarro.

Runda V

Pojedynek Dudy z Peralta wyglądał podobnie, jak wiele tego typu rywalizacji. Grający białymi Argentyńczyk nie zamierzał ryzykować i prowadził grę w stronę remisowej przystani, co ograniczyło możliwości przejmowania inicjatywy czarnym. A ponieważ nie popełnił żadnego błędu, to i takim rezultatem pojedynek się zakończył. Będący na drugiej pozycji Guijarro dość niespodziewanie przegrał z Gargataglim i został wyprzedzony przez Zvjaginseva, który wygrał z Lopezem Martinezem. Remisem zakończył się pojedynek Najditscha z Munozem, co oznacza, że Janek dalej samodzielnie prowadzi z 4 pkt.

Runda VI

barcelona-r6

Fot. Kamil Mitoń

Jak profesor rozegrał Duda swoją partię z Gargataglim. Widząc, że rywal nie jest w stanie nic w pozycji wymyśleć i tylko stoi w miejscu, czekał aż nadarzy się okazji delikatnie wmacniając swoje ustawienie. A cios kończący był szybki. Przejściowa ofiara figury i za chwilę poddanie się rywala. Tak kiedyś grano z Jankiem, a teraz to on wyczekuje na bład rywala. Widać, że dojrzał. Najciekawszym pojedynkiem była rywalizacja Zvjagintseva z Najditschem, która zakończyła się remisem po partii, w której przeważał reprezentant Azerbejdżanu. Wygraną „wycisnąłGuijarro, z którym o zwycięstwo w turnieju jutro zagra Janek. Peralta za to pokonał Munoza. Duda do wygrania turnieju potrzebuje remisu, o który powalczy czarnymi.

Runda VII

Jedna niedokłądność w debiucie kosztowała Dudę zwycięstwo w turnieju. Guijarro miał rachunki do wyrównania z naszym reprezentantem, gdyż w Lake Sevan to Polak okazał się lepszy, grając białym kolorem. Tym razem Janek wpadł w wariant rywala i tylko przedłużał agonię, choć był moment, że wydwawało się, że uratuje partię. Jednak opiektywnie patrząc nie mial na to szans. W ten sposób oddał Katalończykowi zwycięstwo na jego własnym terenie, samemu zajmując drugą pozycję. Jednak w sumie turniej należy zaliczyć do udanych. Kolejne kilka oczek do rankingu, w sumie dojrzała gra i 1.200 Euro w portfelu. Choć szkoda, szkoda dzisiejszej partii… trzecie miejsce zajłą Zvjagintsev, który nie zrealizował przewagi w partii z Peraltą.

Szczegółowe wyniki na stronie organizatora lub w serwisie chess-results.com.

Oficjalna strona zawodów.

2 KOMENTARZE

  1. Komentarz meczowy nie jest całkiem trafiony. Co prawda, JKD nie miał łatwej pozycji, ale przeciwnik nie realizował przewagi perfekcyjnie. Odpowiedź Dudy 36…Gd7, ze względu na brak białopolowego gońca u Guijjaro mogła przysporzyć przeciwnikowi wiele kłopotów w rezultatywnym zakończeniu partii. Szkoda, chociaż Pan (teraz już wypada pisać – Pan) Janek gra coraz pewniej i wiele sukcesów przed nim !

Comments are closed.