Lake Sevan 2015

11
746

Lake Sevan 2015 logo

12 lipca rozpocznie się kolejna edycja kołówki „Lake Sevan” rozgrywanej w Martuni(Armenia). W dziesięcioosobowym turnieju zobaczymy też reprezentanta Polski – arcymistrza Jana Krzysztofa Dudę.

Lotto JK Duda

Oprócz naszego najlepszego juniora będziemy mogli zobaczyć jeszcze dwóch najwybitniejszych obecnie zawodników najmłodszego pokolenia, czyli rówieśnika Janka Vladimira Artemieva, który właśnie zakwalifikował się do finału Mistrzostw Rosji oraz największy talent szachów amerykańskich 15-letniego Samuela Seviana, który z pochodzenia jest ormianinem. Z grona czwórki najmłodszych gwiazd szachowych brakuje tylko najwyżej notowanego chińczyka Yi Wei, który obecnie gra w swoim rodzinnym kraju w innej – silniejszej – kołowce Nongxin Cup.

Uczestnicy

N Imię, Nazwisko Tytuł Federacja Rtg. Data ur.
1 Vladislav Artemiev GM RUS 2660 1998
2 Vidit Santosh Gujrathi GM IND 2643 1994
3 Jan Krzysztof Duda GM POL 2632 1998
4 Tigran L. Petrosian GM ARM 2630 1984
5 David Anton Guijarro GM ESP 2626 1995
6 Salem A.R. Saleh GM UAE 2615 1993
7 Robert Hovhannisyan GM ARM 2611 1991
8 Samvel Ter-Sahakyan GM ARM 2593 1993
9 Hovhannes Gabuzyan GM ARM 2589 1995
10 Samuel Sevian GM USA 2578 2000

Dwa lata temu mieliśmy okazję oglądać grającego w tym turnieju arc. Darka Świercza, który zdobył 4 punkty i zajął 7 miejsce.

Turniej ma średni ranking 2617 pkt ELO, co daje mu XV kategorię FIDE. Rundy rozgrywane będą codziennie w dniach 12-20 lipca o godzinie 15 czasu ormiańskiego.

Transmisja

Runda I

Lake Sevan 2015 R1Fot. Organizatorzy

Od pojedynku z najmłodszym obecnie arcymistrzem na świecie – 15-letnim Amerykaninem Samuelem Sevianem rozpoczął swój start Janek Duda. Całą partię, graną białym kolorem, to nasz zawodnik miał przewagę, w której bardzo ważną rolę odgrywała aktywna wieża wspierana przez nie mniej aktywną parę gońców. Nacisk Polaka wzmagał się z posunięcia na posunięcie i mimo niedokładnego 52.Gf3 nasz zawodnik doprowadził do do zwycięskiego końca. W ten sposób pojedynek Duda – amerykańscy „prodigy2:0. Choć ta partia nie była tak efektowna, jak zwycięstwo nad Kaydenem Troffem w ubiegłorocznej edycji Wijk Aan Zee.

Lake Sevan 2015 R1AG.PNG

Równie pewnie zwycięstwo odniósł główny faworyt tego turnieju Artemiev, który „ustawił” w beznadziejnej pozycji Ter-Sahakyana, a potem nawet nie musiał go „wykończyć„, bo przeciwnik sam się poddał. Trzecie zwycięstwo w niedzielne popołudnie przypadło Hiszpanowi Guijarro, który po bardzo nierównej partii pokonał Petrosyana. Pojedynki Gabuzyana z Hovhannisyanem oraz Salema z Viditem zakończyły się remisami.

Runda II

Lake Sevan 2015 R2.PNG

Szachy juniorskie są bezwzględne. I dlatego warto je oglądać. W grze młodzieży nie widać kunktatorstwa, a partie są ostre i grane do „ostatniej kropli krwi„. Janek dziś „dostał” pierwszego z reprezentantów gospodarzy – Hovhannisyana, z którym grał czarnym kolorem. Kiedy wydawało się, że to rywal otrzymał lekko aktywniejszą pozycję, nastąpił „snake attack” w wykonaniu Polaka i w sposób praktycznie niezauważalny Janek dostał nagłego „wiatru w żagle„.Otworzył pozycję i mimo, że Ormianin wstawił skoczka na d6, to nasz junior był w ofensywie. W 39 posunięciu obaj zawodnicy byli w dużym niedoczasie i Janek przeoczył kończące posunięcie 39…Wd1+ z dalszym matem lub zdobyciem hetmana, ale pozycja była już na tyle dobra, że po 116 posunięciach zainkasował cały punkt. Było to pierwsze – i, ja na razie, jedyne – zwycięstwo czarnych w tym turnieju. Także drugi punkt zdobył dziś Guijarro, który skutecznie przypuścił matowy atak na króla Salema. W pojedynku dwóch najwyżej rozstawionych zawodników tego turnieju Viditpostawił do kątaArtemieva. Torturował go do 45 posunięcia, a potem przyjął rezygnację na dwa posunięcia od mata po pięknej ofierze hetmana za pionka na polu g6.

Lake Sevan 2015 R2 Vidit - Artemiev

Ciężko gra się najmłodszemu w stawce Sevianowi, który nie doliczył w partii z Petrosyanem i przegrał drugi pojedynek. Piąta partia również zakończyła się zwycięstwem białych. Ter-Sahakyan poświęcił pionka na e4 za atak na skrzydle hetmańskim, który dał mu w sumie jakość więcej z Gabuzyanem. I tak na czele mamy z kompletem punktów duet polsko-hiszpański.

Runda III

Lake Sevan 2015 R3.PNG

 W partii z Ter-Sahakayanem Janek postanowił zaskoczyć przeciwnika i rozpoczął pojedynek przesunięciem o dwa pola pionka sprzed hetmana. Na pewno zaskoczyło to rywala, jednak ten w środkowej części partii znalazł bardzo ciekawy plan wstawienia hetmana na tyły obozu Janka, a potem znalazł wyśmienite posunięcie 22…e5, na której Polak nie znalazł właściwej odpowiedzi. W ten sposób nasz reprezentant zaliczył pierwszą porażkę, ale ciągle jest w czubie turnieju i przed nim sześć na pewno ciekawych rund. Kolejne zwycięstwo odniósł Vidit, który nie dał się rozkręcić Gabuzyanowi i wykorzystał wirtualną przewagę gońca, który u Ormianina zamienił się w pionka. Pierwsze zwycięstwa w tych zawodach odnieśli Salem nad Petrosyanem oraz Sevian, który po bardzo ładnej serii posunięć od 52 ruchu postawił studyjną pozycję Hovhannisyanovi. Jedyny dziś remis padł w pojedynku Artemieva z Guijarro, gdyż końcówka W+G vs. W jest remisowa. W tabeli na czele mamy dwójkę zawodników Vidita oraz Guijarro z 2,5 pkt, Janek dzieli trzecią pozycję mając pół punktu mniej.

Runda IV

Lake Sevan 2015 R4

Na szczęście Janek szybko podniósł się po porażce i dziś pokonał jednego z faworytów – wyżej notowanego – Vidita. Partia bardzo długo była równa, jednak kondycyjnie lepiej ją wytrzymał Polak i w końcówce wykorzystał nie najlepszą grę Hindusa. Wygrał również Artemiev, który szybko przejął inicjatywę w partii z Salemem i łatwo zrealizował osiągniętą przewagę. W pojedynku dwóch lokalnych zawodników Hovhannisyan okazał się lepszy od Petrosyana również dzięki przejęciu inicjatywy po debiucie.Remisem zakończyła się rywalizacja Ter-Sahakyana z Sevianem, mimo że Ormianin miał dwa pionki więcej, ale przy różnopolowych gońcach na nic to się nie zdało.. Prowadzący w tabeli Guijarro zremisował z Gabuzyanem, więc Polak jest w dwójce prowadzącej w zawodach.

Runda V

Lake Sevan R5

Zapewne nie o taki przebieg partii z Guijarro chodziło Jankowi, kiedy przygotowywał się do pojedynku liderów. Jednak drobna niedokładność w debiucie spowodowała, że to Polak musiał się bronić, co zrobił zresztą skutecznie i partia zakończyła się remisem. Ostatni w tabeli Petrosyan pokazał Artemievowi, że to nic nie znaczy i wypunktował bez najmniejszych problemów najzdolniejszego rosyjskiego juniora. Salem przechodzi ciężki czas w tym turnieju i tym razem nie dał rady Hovhannesovi. Vidit na pewno bardzo niezadowolony wroCił do swojego pokoju, gdyż w pojedynku z Sevianem dostał pozycję, którą ciężko było nie wygrać. Ale on to zrobił. Także remisem zakończyła się rywalizacja Hovhannisyana z Ter-Sahakyanem. Na czele ciągle Duda z Guijarro, którzy mają po 3,5 pkt.

Runda VI

Lake Sevan 2015 R6

Pojedynek z najlepszym młodym szachistą arabskim był rewanżem za wygraną przez Dudę partię z Mistrzostw Świata Juniorów do lat 20 z 2013 roku. Wtedy Polak grał białymi i gładko pokonał Saleha, więc ten miał dziś motywację do rewanżu. Jednak po dwóch przegranych pod rząd nie było mu łatwo stanąć przeciw liderowi, co nasz reprezentant sprawnie wykorzystał komplikując partię przez oddanie hetmana za dwie wieże, wierząc, że reprezentant Emiratów nie będzie w stanie swoich wież skoordynować. I tak rzeczywiście się stało, bo zaczął on bronić pozycji zamiast szukać aktywności. Janek uwielbia takie pozycje i raczej skutecznie egzekwuje swoje, co stało się i tym razem. Guijarro przez cała partię z Sevianem miał przewagę, jednak młody Amerykanin sprytnie się bronił i mimo pionka mniej doprowadził do remisu. Niecodzienną sytuację mieliśmy w pojedynku Vidita z Hohvannisyanem, gdzie młody Hindus podstawił mata w jednym posunięciu mając partię już prawie wygraną.

Lake Sevan 2015 R6V

Artemiev przed pierwszą część partii z Gabuzyanem zwiększał przewagę, jednak wszystko wypuścił przed kontrolą czasu podstawiając skoczka, którego nie można było bić i potem musiał bronić pozycji, co mu się zresztą udało. Bliski zwycięstwa nad Petrosyanem był Ter-Sahakyan, jednak jego rywal doprowadził do pozycji, w której zdobył hetmana za wieżę i dzięki temu pozycja stała się remisowa. Na trzy rundy przed końcem zawodów Janek prowadzi samodzielnie z 4,5 pkt, a za nim jest Guijarro z 4 pkt. Jutro partia z Artemievem, która może zdecydować o końcowym układzie tabeli.

Runda VII

Lake Sevan 2015 R7

Pojedynek Janka z posiadającym najwyższy ranking w turnieju Artemievem zapowiadał się szlagierowo. Jednak obydwaj zawodnicy podeszli do siebie z respektem i postanowili wybrać wariant, który zakończył się trzykrotnym powtórzeniem posunięć. Wykorzystał to Guijarro, który pokonując Hovhannisyana zrównał się z Jankiem punktami. Po wczorajszej podstawce pozbierał się Vidit i gładko rozprawił się z Ter-Sahakyanem. W pojedynku dwóch „outsiderów” lepszy okazał się Saleh, choć Sevian przeważał w pierwszej fazie partii. Pojedynek dwóch reprezentantów Armenii, z którymi zagra Duda w dwóch ostatnich rundach, Gabuzyana z Petrosyanem zakończył się wygraną tego pierwszego. Na dwie rundy przed końcem prowadzą Duda i Guijarro, którzy prawdopodobnie w wyścigu „korespondencyjnym” rozstrzygną o tym, który z nich zwycięży w tych zawodach.

Runda VIII

Lake Sevan 2015 R8b.PNG

Zgodnie z przewidywaniami pojedynek z Gabuzyanem do łatwych nie należał. Janek czarnymi ustawił się do ataku na białego króla, a jego przeciwnik próbował szykować kontrę na skrzydle hetmańskim. Jednak po ciekawej partii powstała pozycja, w której Janek musiał zgodzić się na powtórzenie pozycji i partia zakończyła się remisem. Guijarrowypuścił” dziś w końcówce wieżowej Ter-Sahakyana i tym samym jutro Polak i Hiszpan będą walczyć o zwycięstwo w turnieju, ale o tym zadecydują nie tylko wyniki na ich deskach, ale też to, co zrobią ich poprzedni przeciwnicy. Na trzecią pozycję wskoczył Artemiev, który „wypunktował” najmłodszego w stawce Seviana. Vidit ma w tym turnieju problemy z liczeniem wariantów i dziś – mimo dobrej pozycji – znowu nie doliczył i został za to ukarany przez Petrosyana. Także niedokładnie grał Saleh, a tym razem wykorzystał to Hovhannisyan. Runda IX rozpocznie się 4 godziny wcześniej, czyli o 9 polskiego czasu.

Runda IX

Lake Sevan 2015 R9

Ostatnia runda rządzi się swoimi prawami i tak też było w poniedziałkowy ranek. Janek postanowił zagrać „po swojemu„, czyli skomplikował partię z Petrosyanem poprzez ofiarę dwóch figur za wieżę i dwa pionki, które nawet chwilowo zwiększyły się do czterech. Jednak widząc, że Guijarro nie wytrzymał psychicznie i bez gry „oddał” partię Viditiowi, postanowił nie męczyć rywala i zakończył pojedynek wynikiem remisowym. Hiszpan, który do tej pory był niepokonany, zagrał najgorszą partię turnieju i tym samym pożegnał się z szansami na wygraną, na którą zasłużył nie mniej niż Janek. Ale w tej grze trzeba grać do końca, co pokazał nasz reprezentant. A Hindus wskoczył na trzecią pozycję. Równie gładko wygrał Ter-Sahakian, który „dobił” najsłabszego w tych zawodach Saleha. Artemiev chciał walczyć o trzecie miejsce, ale to Hovhannasian otrzymał korzystniejszą pozycję, którą próbował realizować. Jednak Rosjanin powstrzymał go i partia zakończyła się remisem. Sevian ładnie grał z Gabuzyanem, ale nie dał rady zrealizować niewielkiej przewagi i również ci zawodnicy podzielili się punktem. Tak więc zawody wygrywa samodzielnie Duda przed Guijarro oraz Viditem.

Lake Sevan 2015 wyniki

Podsumowanie

Lake Sevan 2015 R9b

Tryptyk(TOP12, Capablanca, Lake Sevan) Janka Dudy zakończył się sukcesem naszego juniora. Zwycięstwo na II szachownicy i poprowadzenie do medalu swojego nowego francuskiego klubu, podzielone 2 miejsce w Hawanie oraz zwycięstwo w Armenii pokazały, że zawodnik rozwija się prawidłowo i jego pozycja wśród najwybitniejszych juniorów świata nie jest przypadkowa. Mimo że ma odrobinę niższy ranking od Yi Wei, czy Artemieva, to imponuje skutecznością wygrywania zawodów, co zresztą daje mu przyrost ok. 35 punktów w dwa miesiące. Dodatkowo widać, że mamy już do czynienia z zawodnikiem, który cechuje się dużą wytrzymałością, co np. w tym turnieju – rozgrywanym na wysokości prawie 2.000 metrów, miało przeogromne znaczenie. Turniej w Martuni miał też swój „smaczek„, gdyż mieliśmy okazję zobaczyć w grze młodych, grających bezkompromisowo zawodników, którzy przez najbliższe lata będą zapewne wielokrotnie się razem potykali, tak ze sobą, jak i ze starszymi kolegami. I Janek pokazał, gdzie jest jego miejsce w szeregu. Bardzo blisko początku kolejki. A oglądał go cały świat, gdyż był to najciekawszy turniej młodzieżowy rozgrywany w tym roku.

Wreszcie odważył się zagrać 1.d4 i mimo porażki, która wynikła akurat nie z powodu wyboru tego posunięcia, pokazał, że pracuje nad swoim rozwojem i zamierza wprowadzać do swojego repertuaru debiutowego kolejne rozwiązania. A gdzie ma to robić, jeżeli nie w takich turniejach?

Ponieważ padło pytanie o koszulkę, to rzeczywiście Janek grał od IV rundy w niebieskiej koszulce, a zmiana nastąpiła po przegranej trzeciej partii i okazała się skutecznym talizmanem.

A inni młodzi zdolni? Artemiev był wyraźnie zmęczony po wygraniu eliminacji do Superfinału Rosji. Młody Sevian nie dał rady wschodnioeuropejskiej szkole szachów, ale przypomnijmy sobie Janka dwa lata temu i możemy być pewni, że z tego zawodnika coś będzie, jeśli zacznie więcej grać w Europie.

My cieszymy się ze świetnej gry Janka, gratulujemy zwycięstwa, a od dziś zaczynamy kibicować Radkowi Wojtaszkowi w Biel, gdzie liczymy na walkę w pierwszym po zmianie stanu cywilnego turnieju. A przed Jankiem upragniony odpoczynek, bo wakacje w tym roku ma krótkie. Jednak nie będą one za długie, gdyż już na początku września będzie walczył o tytuł Mistrza Świata do lat 20, a to jest bardzo trudny i wyczerpujący turniej.

Lake Sevan 2015 wynikicross

Szczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.

11 KOMENTARZE

 1. Moja uwaga nie jest związana z szachami lecz z estetyką – czy Janek ma tylko dwie koszulki? najpierw przez 3 dni występował w reprezentacyjnej a teraz przez 5 kolejnych w tej niebieskiej. twarz mi się jakoś sama wykręca w niesmaku jak pomyślę że ktoś może nosić przez 5 dni z rzędu jedną i tą samą koszulkę. daj Boże żeby to było po prostu 5 identycznych. wydaje się to jednak mało prawdopodobne gdyż firma nike robi mnóstwo najprzeróżniejszych koszulek i nie byłoby paawdj potrzeby kupowania pięciu takich samych…

  • Może i Mat jest głupi, ale trzeba przyznać, że bardzo spostrzegawczy. Faktycznie tak to wygląda jak się sprawdzi te zdjęcia. Mnie się wydaje, że Janek po prostu ma parę takich samych koszulek i tyle.

   A swoją drogą właśnie przed chwilą się dowiedziałem, że Jan-Krzysztof Duda WYGRAŁ turniej. Wielka sprawa i wspaniałe osiągnięcie polskiego szachisty.
   Mam nadzieję, że przed nim już tylko droga do ścisłej światowej czołówki!!!

   Gratulacje dla Janka! Oby nie przytrafiło się jemu to co paru świetnie zapowiadającym się polskim zawodnikom jak Robert Kempiński, Bartłomiej Macieja, Kamil Mitoń czy ostanio Dariusz Świercz, który pomimo zdobycia tytułu MŚ juniorów raczej niczym specjalnie się nie wykazuje.

   A tak poza tym to fajna stronka. Znalazłem ją przypadkowo i na pewno będę ją odwiedzał. Pozdrawiam serdecznie.

   • Aby utrzymać progres z okresu juniorskiego musi się posiadać światowej klasy trenera ! A kogo z naszej kadry trenerskiej można do tej klasy zaliczyć ?

   • Przede wszystkim liczy się talent i samodzielna praca, a wydawanie kasy na zagranicznego trenera, licząc że sprawi cuda nie sprawdziło się w np. w przypadku Radwańskiej. Navratilova bardziej namieszała niż pomogła. Narzekanie, że polscy juniorzy nie są w seniorskiej czołówce nic nie zmieni. Organizacja silnych turniejów w Polsce to najlepsza droga do podniesienia poziomu seniorów. Obecnie takich turniejów nie ma oprócz Memoriału Najdorfa, a to stanowczo za mało. Polscy juniorzy nie mają się od kogo uczyć.

 2. Witam , nie wiem jak liczba koszulek Janka ma się do jego talentu i faktu , że wygrał te zawody w pieknym stylu.
  Wiem natomiast , że właśnie Janek jako zwycięzca tego turnieju przeszedł do historii , dając mi dużo emocji , radości i wzruszenia. Trzymam kciuki za nastepne występy.
  P.S. Czy my Polacy potrafimy się cieszyć z wygranych naszych rodaków , bo temat o koszulkach to po prostu żenada i wstyd.

  • słodki, myślę, że każdy będzie się cieszył z tego sukcesu – oczywiście każdy, kto interesuje się szachami, bo wątpię, aby w jakichkolwiek mediach było o tym głośno.
   A z koszulkami wyluzuj. Mnie to rozśmieszyło. Trzeba pogratulować komuś takiej spostrzegawczości i tyle.

 3. Wstyd to jest chodzić przez 5-6 dni z rzędu w jednej koszulce, zapewne dobrze już przepoconej, a nie zwrócić na to uwagę (gdyby to było pięć różnych koszulek to upadłby motyw talizmanu). I nijak nie umniejsza to sportowego sukcesu Janka. za wynik w turnieju należą mu się ogromne gratulacje! Natomiast jeśli ktoś potrafi tylko skomentować takie spostrzeżenie krótkim określeniem „głupi” to zapewne sam musi chodzić przez tydzień w jednych gaciach 😛

 4. Bardzo się cieszę. Oglądałem turniej od początku. Siedząc na plaży nad Morzem Bałtyckim odpalałem tylko apkę chess24 i heja. Janek zagrał znakomity turniej. W zasadzie tylko jedna partia słabsza i dosłownie kilka przeoczonych posunięć, które tak naprawdę widać w większości kiedy siedzi się przy Stockfishu, a nie siedząc na krześle i mając 10 minut na 15 posunięć. Super.

Comments are closed.