Kto jedzie do Tromso?

0
499

Zarząd Polskiego Związku Szachowego powołał reprezentację Polski na Olimpiadę Szachową, która odbędzie się w dniach 1-15 sierpnia 2014 roku w norweskim Tromso.

Przez ostatnie kilka miesięcy środowisko szachowe spekulowało, czy w reprezentacji znajdzie się 16-letni Jan Krzysztof Duda? Oczekiwanie było, że tak, jednak regulamin jest nieubłagany i Janek mógłby być powołany tylko w przypadku konsensusu pomiędzy Trenerem Kadry Narodowej Michałem Krasenkowem oraz wiceprezesem ds. sportowych Włodzimierzem Schmidtem. Przypomnijmy, że przepis dający „furtkę” do wprowadzenia do reprezentacji Polski „nominowanego” zawodnika pojawił się niedawno i skorzystał z niego już Darek Świercz.

W kadrze męskiej mieliśmy tak naprawdę trzech pewniaków, którzy spokojnie mogli czekać na powołanie. Byli to:

a) Mistrz Polski oraz jedyny nasz reprezentant z rankingiem powyżej 2700, czyli Radek Wojtaszek(2724);

b) Wicemistrz Polski Grzegorz Gajewski(2641);

c) Posiadający drugi ranking w kraju Mateusz Bartel(2648).

O pozostałe miejsca rywalizowali: Bartosz Soćko, Darek Świercz, Bartłomiej Macieja oraz Kamil Mitoń i Jan Krzysztof Duda, który to liczył na wykorzystanie punktu 6.1.2.4 regulaminu, który pozwala na powołanie zawodnika z niższym rankingiem.

Rywalizacja pomiędzy tymi zawodnikami trwała do samego końca, gdyż Soćko, Mitoń i Świercz grali w Sygnity Ekstralidze, natomiast Maciejaatakował” zza oceanu grając w Chicago.

Po tych zawodach pewne było, że czwarte miejsce otrzyma

d) Bartosz Soćko(2621), który zajął drugie z miejsc „rankingowych„.

Natomiast o obsadzie piątego miejsca zadecydował Zarząd na wniosek Trenera Kadry Narodowej Michała Krasenkowa oraz wiceprezesa ds. sportowych Włodzimierza Schmidta.

A miejsce to jednogłośnie zostało przyznane

e) Janowi Krzysztofowi Dudzie(2587), który tym samym w wieku 16 lat zadebiutuje na najważniejszej imprezie szachowej.

Na funkcje Kapitana Reprezentacji Polski nominowano – także debiutanta – Bartosza Soćko, którego wspierał będzie – w roli konsultanta merytorycznego – Kamil Mitoń, znany ze współpracy m.in. z Arkadijem Najditschem podczas zwycięskiego turnieju „B„” w Wijk Aan Zee w 2013 roku, a także współpracującego z JK Dudą.

Niestety tym razem nie zobaczymy w grze Darka Świercza, który jest – na pewno przejściowo – w słabszej formie związanej zapewne z rozpoczęciem studiów.

W przypadku reprezentacji kobiet, która ostatnio walczyła o medale, sytuacja była bardziej skomplikowana, ze względu na fakt, że tak Iweta Rajlich, jak i Joanna Majdan-Gajewska urodziły po drugim dziecku i zajęte są swoimi pociechami. W związku z tym Zarząd PZSzach powołał na Olimpiadę:

a) Mistrzynię Polski oraz najwyżej notowaną zawodniczkę Monikę Soćko(2460);

b) wicemistrzynię Polski Jolantę Zawadzką(2404);

c) z rankingu Karinę Szczepkowską-Horowską(2377);

Po rezygnacji z gry Iwety oraz Joasi czwarte miejsce przypadło bardzo dobrze ostatnio grającej

d) z rankingu Klaudii Kulon(2347)

a piątą nominację otrzymała:

e) Marta Bartel(2330)

W ten sposób zobaczymy skład odbiegający od „standardu” ostatnich lat, jednak tak Klaudia, jak i Marta nie raz pokazały, że są groźne dla każdej przeciwniczki i na pewno zagwarantują nam nie mniej emocji, niż doświadczaliśmy tego przez ostatnie lata. Na funkcję Kapitana Zespołu nominowany został Marek Matlak.