Kołówka w Lublinie – Stupak zwycieża.

0
421

W 2013 roku szachowi kibice nie mają prawa narzekać na brak emocji. Mamy dopiero czerwiec, a za sobą kilka naprawdę interesujących wydarzeń z udziałem naszych reprezentantów.

Już w sobotę – 15 czerwca – rozpoczyna się tradycyjny – piąty już – Europejski Festiwal Szachowy w Lublinie. Co roku zawody te składają się z imprez „dla każdego„, a perełką są zawody z naszymi najlepszymi zawodnikami. W tym roku organizatorzy postanowili zaprezentować nam, to co mamy najlepsze w szachach kobiecych i juniorskich i zorganizowali wyjątkowy turniej kołowy z udziałem trójki najlepszych obecnie szachistów młodego pokolenia – nazywanych „panami D” – czyli Dudą, Dragunem oraz Drozdowskim uzupełnionych Sadzikowskim oraz dwóch najlepszych pań z Budimex Mistrzostw Polski Soćko i Zawadzkiej.

Jak zakończy się ta konfrontacja uzupełniona o trójkę arcymistrzów Romanishina, Stupaka oraz Sulypę i szwedzkiego mistrza międzynarodowego Semcesena – zobaczymy za tydzień.

Jak zwykle główną rolę przy organizacji tych zawodów pełnili działacze z Lublina – Zbigniew Pyda oraz Tadeusz Sobieszek wspierani przez władze Lublina z Prezydentem Lublina Krzysztofa Żuka. Drugą stroną współorganizującą turniej był Polski Związek Szachowy i osobiście Dyrektor Biura Piotr Murdzia. Patronat nad zawodami objęła Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha.

Średni ranking w tych zawodach wynosi 2475, co powoduje, że na normę arcymistrzowską wystarczy zrobić „+3„.

 

 

Rundy odbywać się będą codziennie w dniach 15-23 czerwca, a start każdej z nich nastąpi o godzinie 15:00. Wyjątkiem będzie ostatnia – IX runda – która rozpocznie się o godzinie 10.00 w niedzielę 23 czerwca. Miejscem gry jest lubelski Trybunał Koronny.

Szczegóły można przeczytać na stronie zawodów.