Kiedy najlepiej zacząć grać w szachy?

0
1460

 

Niejednokrotnie pada to pytanie z ust rodziców. Czy, aby nie za wcześnie na naukę gry w szachy lub czy przypadkiem dziecko nie jest już za stare?. Wszystko zależy od determinacji i od tego czy gra w szachy miałaby tylko jedynie walor edukacyjny czy sportowy. Generalnie odpowiedź na to pytanie jest, im wcześniej tym lepiej.

Bariera wiekowa, którą ja bym osobiście ustawił to 4 lata. Dzieci w takim wieku są już na tyle komunikatywne, że można je powoli wprowadzać w świat szachowej krainy. Im dziecko młodsze, tym częściej trzeba powtarzać materiał. Dlatego dużą rolę w pracy z dziećmi czteroletnimi będzie miał rodzic. Dzięki niemu dziecko może w domu mieć częstszy kontakt z szachami, a co za tym idzie nie zapomni całego materiału. Z dziećmi 3-4 letnimi trzeba mieć na uwadze następujące fakty:

  • mają problemy jeszcze z artykułowaniem słów,
  • często zapominają, rzeczy które nawet były mówione przed kilkoma minutami,
  • częste potrzeby fizjologiczne częste wizyty w toalecie)
  • pragną się bawić, dlatego zajęcia powinny przyjąć właśnie taką formę,
  • zajęcia powinny być dla nich bardzo krótkie, ale intensywne np.: 15-20 minut

Starsze dzieci 5-6 letnie chłoną szybciej materiał, wymagają mniejszej ilości powtórzeń. Im starsze dzieci tym praca łatwiejsza (co raz jest mniej wtedy około szachowych rozpraszaczy, a to dziecku spodoba się maskotka, a to Zosia źle się spojrzała, a to ktoś coś powiedział). Nie mniej jednak im młodsze dziecko zacznie grać w szachy tym większa szansa na osiągnięcie przez niego wysokiego wyniku sportowego. Nauczyć się reguł i zabawy szachowej jest dość łatwo, dla 4 latków zajmie to kilka miesięcy (4-6 miesiące). Starsze dzieci już po 2-3 miesiącach powinny umieć rozgrywać pierwsze partie. Droga do szachowego mistrzostwa jednak nie opiera się tylko na podstawach, później jeszcze wiele miesięcy nauki w klubie szachowym, najlepiej pod okiem doświadczonego trenera szachowego. Dlatego warto zacząć grę nawet w wieku 4 lat, zawsze pozostaje możliwość zrobienia przerwy gdyby było widać, że dziecko na razie się do szachów nie garnie. Można wrócić z nauką w wieku 5 lat, w umyśle dziecka zostaną pewne informacje z wcześniej przyswojonego materiału.

W każdej dziedzinie sportu największy podziw mają super utalentowani młodzi mistrzowie. Wirtuozi muzyki, piłki nożnej czy szachów nie zaczęli grać genialnie w wieku 12 lat. Po prostu rozpoczęli swoją przygodę stosunkowo wcześnie w wieku 4-5 lat, dlatego w wieku 12 lat mają już przepracowane około 7 lat treningów. To dużo, więcej niż ich połowa życia specjalizacji w jednej tylko dyscyplinie. Inaczej będzie jak się zacznie w późniejszym wieku. Rozpoczynając karierę szachową w wieku 15 lat, szansa na rywalizacje z rówieśnikami, którzy trenują już od kilku lat jest niewielka. Można jednak przy własnej determinacji nadrobić swoje zaległości i też osiągnąć sukces. Pod względem sportowym …:

„… szachowe mistrzostwo zdobywa się w myśl „reguły dekady”, dopiero po 10 latach czynnego uczestnictwa w zawodach i treningach szachowych” (P.Ross, Umysł mistrza, Świat nauki, wrzesień 2006.)

Jeżeli szachy traktować jako walor edukacyjny to szachami można się bawić bez względu na wiek. W końcu nie wszystkie dzieci mają chęć do rywalizacji. Szachy dla dzieci to przede wszystkim dobra zabawa i rozrywka. Dla rodzica istotne będzie na pewno fakt, że szachy kształtują wiele pozytywnych cech młodych osób. I tak pod ukryciem szachowej krainy, czyli magii króla, dalekosiężnego hetmana czy skaczącego skoczka, w umyśle dziecka cały czas podejmowane są samodzielne decyzje. Wpływają one na trwałą i dobrą pamięć oraz wyobraźnie przestrzenną. Po przegranych partiach owszem pojawi się niejednokrotnie płacz, ale dziecko poprzez niepowodzenia wyciągnie też wnioski. Dzięki grze z zegarem przy okazji nauczy się dysponować czasem. Nauka zegara to tylko chwila, dzięki temu dzieci stają się cierpliwsze i bardziej opanowane. Szachy na pewno pośrednio wpływają na wyniki ucznia w szkole, dzieci grające w szachy uczą się po prostu lepiej od swoich rówieśników. Ich mózg, który jak gąbka chłonął w czasach przedszkolnych szachowy materiał, spokojnie poradzi sobie ze szkolnymi informacjami.

Nigdy nie wiadomo w czym drzemie talent Twojego dziecka. Pamiętaj im szybciej dziecko nauczy się grać w szachy tym więcej będzie mogło osiągnąć w przyszłości. Dziwie się rodzicom, którzy nawet nie spróbują dać szansy swoim dzieciom poprzez naukę gry w szachy. Zabawę swojego dziecka drewnianymi ludzikami w „królewską grę” możesz zacząć nawet w domu, na przykład przydatny będzie Szachowego samouczka – poradnika szachowego autorstwa Macieja Sroczyńskiego ebook pobierz – kliknij prawym i zapisz element docelowy

Znany hokeista Wayne Gretzky kiedyś powiedział: „“You miss 100% of the shots you never take.” Co można przetłumaczyć: „pudłujesz każde uderzenie (szansę), które nawet nie spróbowałeś uderzyć”. Lepiej spróbować, niż żałować że się nie spróbowało.