Janek Duda i Kamil Mitoń rozpoczęli turniej kołowy na Kubie!

0
436

I zegary już ruszyły. Mecze, w których wystąpią Janek i Kamil, z uwagi na różnicę czasu będą się odbywać o godzinie 21.00. I już dobyłem partię źródłową, leżącą u podstaw debiutowego starcia pomiędzy Jankiem, a jego przeciwnikiem z Kuby, mającym jako jedyny, wyższy ranking od naszego zawodnika. Wedle mojej bazy, analogiczną partię rozegrał słynny Ljubomir Ljobojević z Bozidarem Ivanoviciem w 1977 roku, tam jednak na posunięcie 10.”Se2″ Ivanović zareagował 10… h5. Janek zagrał 10… Sde5, nastapiło 11. b3 i trwa debiutowa dyskusja.

Kuba – maleńka wysepka, położona na Morzu Karaibskim, jest krajem, który ma bardzo silnych szachistów i wielkie tradycje związane z naszym sportem. Kubańczycy uwielbiają grać w szachy – właśnie tutaj, raz za razem bite były rekordy ilości ludzi grających w symultanie. Na Kubie jednocześnie do gry w szachy usiadło ponad 11 tysięcy ludzi. W szachy grał Fidel Castro, pasjonatem szachów był Ernesto Guevara, to ten niewielki skrawek wyrwany wielkiemu morzu wydał wielkiego Jose Raula Capablankę. To o ustroju politycznym Kuby opowiadałem mojemu egzaminatorowi od nauk politycznych. Pamiętam – po długiej rozmowie wskazał palcem na swoje pióro i zapytał mnie co to jest. Odparłem, że w innych okolicznościach nazwałbym to urządzenie piórem, ale w tym momencie dla mnie to insygnia władzy. W takim razie padło kolejne pytanie „Jaką ocenę wystawiłby pan sobie za tę rozmowę o Kubie, jej ustroju oraz konflikcie w Zatoce Świń?”. Poszedłem na całość, pomyślałem szybko: „A niech stracę, najwyżej mnie wygoni i każe jeszcze raz przyjść!”. Odparłem, że piątkę. I taką też ocenę otrzymałem ;).

 Jak widzicie, Kuba nie może mi się źle kojarzyć. Gdyby Janek Duda wygrał te zawody, a ma wszelkie dane ku temu, kojarzyć mi się będzie jeszcze sympatyczniej.

Zobaczymy więc, czy Janek nie stracił „powera”, który pozwolił mu we Francji zagrać świetne zawody.