Indywidualne Mistrzostwa Europy 2016.

5
1113

IME 2016 logo

Djakivica w Kosowie zadebiutuje jako gospodarz XVII Indywidualnych Mistrzostw Europy w szachach. Zawody rozegrane zostaną w dniach 12-23 maja 2016 na dystansie 11 rund. Weźmie w nich udział 263 zawodników w tym 5 reprezentantów Polski.

IME 2016 logo2

Najwyżej rozstawionym zawodnikiem jest reprezentant Czech David Navara(2735), ale już z drugim numerem mamy naszego Radka Wojtaszka(2722). Reprezentantami klubu „2700+” są jeszcze Nikita Vitiugov(2721), Ruslan Ponomariov(2715) oraz Francisco Vallejo Pons(2700). Ranking powyżej 2600 ma 57 zawodników. Kacper Piorun(2681) ma 16 numer startowy, Jan-Krzysztof Duda(2666) jest 22, Darek Świercz(2656) jest 28, a z numer 29 mamy Mateusza Bartla(2653).

Czołówka listy startowej

IME 2016 lista startowa

Niewątpliwie liczymy na walkę Polaków o czołowe miejsca, ale też i awans do Pucharu Świata, który rozegrany zostanie za rok w Gruzji. A że kwalifikuje się aż 23 uczestników tego turnieju, to po raz pierwszy chyba w historii wszyscy nasi reprezentanci mają realne szanse być w tej grupie. Szczególnie, że jest to bardzo prawdopodobna piątka na najbliższą Olimpiadę, która zostanie rozegrana w Baku. I choć wydaje się, że skład jest oczywisty, to już „rozkład na deskach” nie jest taki prosty. I być może właśnie te zawody o tym zadecydują.

Fundusz nagród wynosi 120.000 Euro, z czego zwycięzca otrzyma 20.000 Euro, a zdobywca 22 miejsca może liczyć na 1.000 Euro.

Sędzią głównym jest Prezes Polskiego Związku Szachowego IA Tomasz Delega.

Transmisja

Runda I

IME 2016 R1cFot. Organizatorzy

Nie bez trudności, ale z kompletem wygranych, przebrnęli Polacy przez inauguracyjną rundę. Pierwszy skończył Duda, który nie wykonał nawet jednego posunięcia, gdyż jego lokalny rywal Abedin Ibrizaj(2243) nie stawił się na rundę. Podobną przygodę miało jeszcze kilku innych zawodników, którzy zmierzyli się z reprezentantami gospodarzy. Bardzo szybko zwycięstwem zakończył pojedynek z innym Kosowianinem Mahmutem Xheladinim(2199) Bartel po partii, która na pewno nie przejdzie do historii. Przeciwnik Wojtaszka, reprezentujący Turcję, Ogulcan Kanmazalp(2442) uzyskał nawet niezłą pozycję, jednak kosztowała go ona zbyt wiele czasu i zaczął popełniać błędy, które lider reprezentacji Polski skrzętnie wykorzystał. Piorun już po debiucie przejął inicjatywę w pojedynku z Niemcem Shpetimem Nazarko(2292) i mimo że grał długo, to pewnie zwiększał przewagę doprowadzając do wygranej, kończąc partię ładną serią posunięć prowadzącą do mata. Najdłużej grał Świercz z innym gospodarzem Dritonem Mehajem(2204). Mimo niewielkiej przewagi Polaka sytuacja na szachownicy długo była bliska remisu, jednak pod sam koniec partii rywal popełnił błąd wypuszczając króla Darka ze skrzydła królewskiego, co spowodowało, że końcówka wieżowa okazałą się zwycięska. Większość zawodników z czołówki wygrała swoje partie, ale padły też niespodziewane remisy, które odebrały połówki punktów Kryvoruchko, Sargissianowi, czy Howellowi.

Runda II

IME 2016 R2Fot. Organizatorzy

No i już w drugiej rundzie zaczęły się schody. Co prawda po bardzo ładnej kombinacji Wojtaszek pokonał Ante Saricia(2594), jednak było to jedyne zwycięstwo odniesione w piątek przez Polaka. W pojedynku dwóch 18-latków grający białymi reprezentant Niemiec Alexander Donchenko(2569) nie wykazał chęci na aktywną grę i jego pojedynek z Duda zakończył się już w 26 posunięciu remisem. Jeszcze krócej, bo 24 ruchy, trwał pojedynek Danyyla Dvirnego(2552) z Bartlem i tu padł dokładnie taki sam wynik. Piorun białym kolorem nie uzyskał przewagi nad Merabem Gagunashvili(2569), a w końcówce stanął nawet mniej aktywnie, jednak przeciwnik pozwolił na trzykrotne powtórzenie pozycji i zawodnicy podzielili punkt. Najdłużej grał Świercz, który w okolicach 30 posunięcia miał naprawdę obiecującą pozycję, jednak w drugiej połowie pojedynku z Zurabem Sturua(2548) oddał inicjatywę, a potem materiał i całą partię. Za największą do tej pory niespodziankę należy uznać porażkę Cheparinova(2685) z niżej notowanym Brkicem(2584). Z kompletem punktów jest ciągle 30 zawodników, a wśród nich nasz Wojtaszek.

Runda III

IME 2016 R3Fot. Organizatorzy

Niestety po raz kolejny zobaczyliśmy polską krew na szachownicy. Tym razem swoją partię przegrał Piorun, który wpadł w wariant Daniele Vocaturo(2574). Niedokładna gra po fazie debiutowej niestety została wykorzystana przez rywala, który pewnie zwyciężył. Połówkę stracił, a może szczęśliwie zyskał, Bartel, który rozegrał nienajlepsza partię z Emre Canem(2557). Jak się okazało oddanie pionka na b2 nie było najlepszym pomysłem, jednak rywal z Turcji nie miał pomysłu na końcówkę i nasz arcymistrz uratował remis. Wojtaszek pokazał, że nie jest łatwo grać z nim obronę sycylijską i po bardzo dobrej partii pokonał Constantina Lupulescu(2620). Decydujące okazało się pasywne odejście gońca po biciu na b7, a potem oglądaliśmy już koncert Radka. Także Duda pokazał Sabino Brunello(2573), że niedokładne posunięcia się mszczą i zgodził się na wymianę hetmanów, co dało mu pozycję z serii tych, które uwielbia, czyli zero ryzyka, a spore szanse na wygraną. I tak też się stało. Wygrał też Świercz z Janem-Olovem Lindem(2240), ale nic o tej partii nie wiemy więcej, niż to, że Polak zainkasował punkt. Komplet punktów ma jeszcze 9 zawodników, a wśród nich znajduje się Radek Wojtaszek, a pół punktu mniej ma Janek Duda.

Runda IV

IME 2016 R4Fot. Organizatorzy

Pojedynek z Aleksandrem Ipatovem(2648) był dla Wojtaszka najtrudniejszym zadaniem, jakie do tej pory postawili mu przeciwnicy. Były Mistrz Świata do lat 20 długo bronił się w strategicznie gorszej pozycji i wydawało się, że będzie miał szanse na utrzymanie partii, jednak Radek znany jest z dokładności i w niedoczasie znalazł sposób na pokonanie rywala. Bartel dziś specjalnie sobie nie pograł, gdyż już w 22 posunięciu zakończył zwycięsko swój pojedynek z Eylonem Nakarem(2498) rozgrywając typową dla siebie dynamiczną partię, w której liczył lepiej od rywala. Kolejne szczęśliwe zwycięstwo odniósł Świercz, któremu – w remisowej końcówce – „podstawił sięBogdan-Daniel Daec(2501). Czwartym wygranym dziś był Piorun, który pokonał Noela Studera(2463). Remisem zakończyła się rywalizacja Dudy z innym reprezentantem Turcji Mustafą Yilmazem(2603).

Komplet punktów ma – oprócz Wojtaszka – jeszcze dwóch zawodników – Jobava oraz Inarkiew. Duda, Bartel i Świercz mają po 3 punkty, a Piorun ma 2,5 pkt.

Runda V

IME 2016 R5Fot. Organizatorzy

Tym razem cztery remisy i jedna wygrana pojawiły się na koncie naszych reprezentantów. Wojtaszek zmierzył się po raz kolejny na I szachownicy, a jego rywalem był jeden z trójki zawodników z kompletem punktów Ernesto Inarkiev(2686) z Rosji. Partia była wyrównana i zakończyła się pokojowo. Bliski pokonania Aleksandra Zubova(2612) był Bartel, jednak w 31 posunięciu rozpoczął serię posunięć, które nie dały mu nic więcej niż remis. Dudzie nie udało się pomścić Darka Świercza i jego pojedynek z Zurabem Sturua(2548) również zakończył się podziałem punktu. Świercz szukał pomysłu na przebicie Hannesa Stefanssona(2581), jednak wyciągnięcie króla rywala na środek szachownicy poskutkowało tylko powtórzeniem pozycji i remisem. Jedynym zwycięzcą został Piorun, wdzierając się skoczkiem na pole d3, co kosztowało rywala materiał, a potem cała partię. W ten sposób Sabino Brunello(2573) został po raz drugi pokonany przez Polaka.

Trzeci z zawodników z kompletem punktów Jobava również zremisował, co przy wygranych Navary oraz Saricia spowodowało, ze liderów mamy pięciu, a wśród nich oczywiście jest Wojtaszek. Pozostali Polacy mają zgodnie 3,5 pkt.

Runda VI

IME 2016 R6Fot. Organizatorzy

Po raz kolejny polała się polska krew na szachownicy. Tym razem Duda rozegrał porywającą, ale niestety przegraną, partię z Antonem Demchenko(2589), gdzie nie bał się poświęcić jakości za skomplikowaną grę, jednak w obustronnym niedoczasie nie był w stanie wykonać właściwych posunięć i po opadnięciu „kurzu”  w 40 posunięciu, okazało się, że Janek przegrywa. W derbach Hetmana Katowice padł tym razem remis. Grający białymi Wojtaszek nic w partii z Davidem Navarą(2735) nie uzyskał i po 24 posunięciach partia zakończyła się pokojowo. Jeszcze krócej, bo tylko 12 posunięć grał Piorun z Zavenem Andrasianem(2602). Jaki był powód tak szybkiego remisu Polaka? To wie tylko on. Świercz miał swoją szansę na pokonanie Mikhaila Antipova(2576), jednak nie znalazł wygrywającego chyba 27.Sxd6 i chwilę potem zremisował. Jedyne zwycięstwo w polskim obozie odniósł Bartel, który ładną ofiarą skoczka w pojedynku z Ante Sariciem(2594) doprowadził do wygrywającej pozycji, co skutecznie zrealizował. Za to wygrał inny – lepszy – Saric(Ivan – 2650) i został samodzielnym liderem z 5,5 pkt. Wojtaszek jest w grupie 5 zawodników z 5 pkt. Bartel ma 4,5 pkt, Piorun i Świercz po 4, a Duda 3,5 pkt. W środę zawodnicy mają dzień wolny, a potem rozegrane zostaną pozostałe 5 rund.

Runda VII

IME 2016 R7Fot. Organizatorzy

Wojtaszek po raz kolejny zremisował, choć wydawało się, że jednak dopada Igora Kovalenkę(2644). Jak się okazało niewielka przewaga nie wystarczyła jednak do wygranie tego pojedynku i trzeci raz z rzędu Polak zremisował. Za to kolejne zwycięstwo odniósł Bartel pokonując tym razem Tamira Nabatego(2619). Okazało się, że wieża z gońcem jest lepsza od wieży ze skoczkiem, a to satysfakcjonowało Polaka. Drugim zwycięzcą dzisiejszego dnia był Piorun, który pokonał czarnym kolorem Vitalija Kunina(2595). Remisem zakończył swój pojedynek Duda nie dając rady czarnymi przebić młodszego kolegi z Rumunii Bogdana-Daniela Deaca(2501). Niestety znowu byliśmy świadkami porażki Świercza, a tym razem lepszym zawodnikiem okazał się Mladen Palac(2577). W tabeli na czele mamy dwóch zawodników – Navarę i Inarkieva, którzy wygrali swoje partie. Pół punktu mniej mają Wojtaszek i Bartel. Piorun ma 5 pkt, a Duda i Świercz po 4 pkt.

Runda VIII

Wojtaszek przełamał passę trzech remisów i pokonał Samuela Ter-Sahakiana(2601). Przez całą partię miał niewielką przewagę, jednak dopiero końcówka, w której pokazał siłę swojego skoczka, pozwoliła mu pokonać Ormianina. Niestety przegrał Bartel, który dostał gorszą końcówkę z Alekseyem Goganovem(2600) i niestety nie grał jej najlepiej, co wykorzystał rywal. Piorun pokazał, że goniec, wolny pion i przewaga przestrzeni wystarczą do pokonania MirceaEmiliana Parligrasa(2599). Duda tak bardzo chciał pokonać Eylona Nakara(2498), że w pewnym momencie przeszarżował, jednak rywal nie znalazł właściwej kontynuacji i za chwilę już było po partii. Także zwycięstwem nad Michele Godeną(2493) zakończyła się partia Świercza. W pojedynku liderów lepszy okazał się Inarkiev bezwzględnie wykorzystując podstawkę Navary. W ten sposób Rosjanin samodzielnie prowadzi, a za nim jest trójka zawodników z naszym Wojtaszkiem.

Runda IX

IME 2016 R9Fot. Organizatorzy

Wojtaszek i Piorun postanowili dziś zrobić sobie dzień wolny i odpowiednio zremisowali szybko z Alekejem Goganovem(2600) i Davidem Navarą(2735). Radek grał czarnymi i zapewne przełożył ciężar walki o medal na partię grana białymi, a dla Kacpra remis z najwyżej notowanym zawodnikiem w tym turnieju jest dobrym osiągnięciem przybliżającym go do Pucharu Świata. Bartel bronił się długo w pojedynku z Samuelem Ter-Sahakyanem(2601), ale w końcówce partii rywal oddał pole i nawet Polak miał szansę na walkę o zwycięstwo, jednak przeoczył ważne posunięcie w sumie partia zakończyła się remisem. Prestiżowy pojedynek mistrza(Mikhaila Antipova(2576)) i wicemistrza świata(Dudy) do lat 20 zakończył się podziałem punktów, co stawia Janka pod ścianą, gdyż musi wygrać obydwie pozostałe partie, aby myśleć o awansie do Pucharu Świata. Jedyne zwycięstwo odniósł Świercz, który w ostrej partii wykorzystał błędy Dymitra Svetushkina(2575). Prowadzący Inarkiev pokonał Kovalenkę i ma już punkt przewagi nad Wojtaszkiem i Goganovem. Wszyscy Polacy są w grze o Puchar Świata, jednak o wyniku zadecydują dwie ostatnie rundy.

Runda X

IME 2016 R10Fot. Organizatorzy

Piorun wydaje się, że już uznał turniej za zakończony i tym razem szybko zremisował z Robertem Hovhannisyanem(2632). Niewiele dłużej trwała partia Wojtaszka z Francisco Vallejo Ponsem(2700), co tylko oznacza, że Radek postanowił nie walczyć o złoto. Jednak, czy jutro powalczy czarnymi o medal, do którego jest jeszcze kilku kandydatów?  Bartel niestety już po debiucie stanął słabo, co zostało bezwzględnie wykorzystane przez młodego reprezentanta Niemiec  Aleksandra Donchenko(2569). W trzeciej z rzędu partii z reprezentantem Polski niestety wygrał Samuel Ter-Sahakyan(2601). Świercz na raz zaatakował na obydwu skrzydłach i został za to skarcony. Jedyne zwycięstwo odniósł Duda, który w pojedynku z Estończykiem Kaido Kulaotsem(2566) znowu pokazała ułańska fantazję i w bardzo ostrej pozycji zachował silne nerwy wygrywając pozycję, w której nie było łatwo mu grać. Na większości pierwszych szachownic padły remisy, co oznacza, że mistrza Europy raczej mamy, a o pozostałe medale jeszcze trzeba walczyć. Wojtaszek zajmuje drugie miejsce z Goganovem i Kovalenko, który jako jedyny z czołówki dziś wygrał. Piorun z 7 punktami musi jutro zremisować, aby zakwalifikować się do Pucharu Świata. Tylko wygrana daje takie szanse Dudzie mającemu pół punktu mniej, natomiast Bartel i Świercz zagrają „o honor„, gdyż nawet wygrane nie dadzą im szansy na bycie wśród 23 zawodników, którzy pojadą do Batumi.

Runda XI

IME 2016 R11Fot. Organizatorzy

Niestety Wojtaszek chyba już na zawsze pozostanie „klientemBaadura Jobavy(2661) i jako ostatni zostawił polską krew w Kosowie. Dziś po przeciętnej partii praktycznie oddał punkt bez gry i pojawia się pytanie, czy było to spowodowane rozprężeniem po dwóch szybkich remisach w IX i X rundach? Piorun zmierzył się z nowym Mistrzem Europy Ernesto Inarkievem(2686) i zdobył upragniony remis, który dał mu przepustkę do Pucharu Świata, gdzie za rok zadebiutuje. Duda niestety nie przełamał Marco Codenottiego(2428) i niestety nie dostał się do czołowej 23. A szkoda, bo wygrana mu to umożliwiała. Wygrał Świercz z silnym reprezentantem Izraela Tamirem Nabatym(2619), jednak nic poza lepszym miejscem i zmniejszeniem strat rankingowych mu to nie dało. A co się stało z Bartlem, to pewnie on sam musi sobie odpowiedzieć, gdyż rozegrał kolejną słabą partię i Grigorij Oparin(2575) mógł się cieszyć ze zwycięstwa.

Wyniki końcowe(czołówka)

 IME 2016 wyniki

Mimo bardzo dobrego startu, to jednak postawa w końcówce turnieju decyduje o końcowym sukcesie. Nasi reprezentanci w ostatnich trzech rundach nie popisali się. Wojtaszek odpuścił i został za to ukarany. Bartel zapomniał, jak się gra. Piorun chyba mógł pokusić się o większą bojowości walkę o medale, choć siódme miejsce, to w jego przypadku bardzo dobry wynik, natomiast Duda i Świercz wyraźnie nie trafili z formą. Jaki to daje prognostyk przez Olimpiadą? Że jest jeszcze sporo do zrobienia.

IME 2016 polacy

Ewidentnie też formuła tego turnieju powinna być zmieniona, gdyż zamiast grać zawodnicy ze środka czołówki remisują, aby dostać się do Pucharu Świata. Może po rundach turniej powinien się zakończyć dając Mistrza Europy, a potem pierwszych 46 zawodników powinno zagrać dwupartiowe mecze o awans do PŚ? ECU ma o czym myśleć, bo takiego podejścia do gry raczej nie chcemy widzieć w końcowych rundach.

A my przenosimy się do Rumunii, gdzie walkę o medale zaczną nasze panie. A za kilka dni rusza liga francuska, gdzie Polacy rok temu brylowali.

Szczegółowe wyniki

Oficjalna strona zawodów.

5 KOMENTARZE

 1. Czy w tej rundzie transmisja w ogóle nie działa? Chyba europejska federacja szachowa powinna się z tego gęsto tłumaczyć, skoro kibice nie mogą śledzić zawodów..

 2. Ciekawy wpis. Popieram postulaty.
  Jednak… nawoływanie do brania przykładu ze Świercza odbieram jako ironię. Pamiętam jego występ w pucharze świata, bodajże w roku 2013 i szybkie remisy, kunktatorstwo. Zniechęciłem się wtedy do jego strategi turniejowej.
  Może się zmienił, będę obserwował, liczę na pozytywne rozczarowanie.

  • Dzisiejszy pogrom Świercza świadczy, że ten zawodnik – jak wielu naszych reprezentantów w ostatnich latach – zatrzymał się w rozwoju. Jeden z komentatorów partii w portalu ChessBomb napisał, nieco złośliwie, że Wojtaszek winien zmienić nazwisko na Drawosław Drawtaszek. Niestety, nasz najlepszy zawodnik nie jest przykładem szachisty, którego zaprasza się na turnieje licząc na emocjonujące partie. Mateusz Bartel – jaki jest, każdy widzi: rozgrywa wspaniałe partie, aby poddać się bez walki w następnych, Wielka szkoda !
   Nie wiem, jak ciśnienie ostatniej rundy wytrzyma mój cichy faworyt – Kacper, the Thunder, Piorun. Liczę na jego wspaniałą intuicję szachową, nabytą w okresie solwingowej (a nie: solvingowej) aktywności Kacpra.

   • Wojtaszek zepsuł ostatnimi partiami całe dobre wrażenie, jakie robił na początku turnieju. Wyraźnie widać było kunktatorstwo. Wyliczył był sobie, że remisując ostatnie partie ma prawie pewny medal. Dobrze wyliczył, ale… do remisu trzeba dwojga. Jak to mówią w piłce, najlepszą metodą na remis jest strzelanie goli. Czyli te 50% na finiszu trzeba było sobie zapewnić choćby jedną wygraną, a więc siłą, siłą nie nazwiskiem.
    Co do Świercza, to dzisiejszy pogrom, jaki urządził przeciwnikowi świadczy, że ten zawodnik… O niczym nie świadczy. Absolutnie! Pojedyncza partia nie może świadczyć o całych „ostatnich latach”. Niechby ktoś pokusił się o rzetelną analizę jego rozwoju.
    Brawo Kacper Piorun. Jaki on jest, każdy widzi.
    Duda nie martw się, świat przed tobą – jeżeli stoisz skierowany w odpowiednią stronę.

 3. Witam, nie rozumiem tego jęku zawodu. Młodzi : Duda i Piorun gonią „starego” Wojtaszka i bardzo dobrze. Czy Darek Świercz zatrzymał się w rozwoju ? Nie sądzę, nadal gra bardzo dobre szachy, a nadal jest bardzo młody. Oczywiście przegrane na finiszu w „szwajcarze” bolą najmocniej. Stąd pewnie te jęki zawodu, ale Radka Wojtaszka i Matiego Bartla stać na pewno na więcej, choć style gry mają diametralnie różne 🙂

Comments are closed.