MOKATE Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet – IX Runda

0
2523
Zawadzka podczas IMPK
Rzutem na taśmę Jola Zawadzka wskoczyła na najniższy stopień podium /fot. Marek Skrzypczak

Patrząc na kojarzenia można było przyjąć, że złoto przypadnie Iwecie, a srebro Monice, ale brązowy medal był wielkim znakiem zapytania. Po zawodniczkach widać było stres i to doświadczenie miało tu największe znaczenie.

Katarzyna Dwilewicz – Karina Szczepkowska 0-1

Debiutantka szybko pozwoliła narzucić sobie styl gry przeciwniczki. Mimo że po stracie pionka komputer oceniał pozycję na około równą to było wiadome, iż czarne zaczynają już budować sobie przewagę. Karina grała dokładnie całą partię i nie wypuściła inicjatywy do samego końca.

Dwilewicz-Szczepkowska IMPK
Czarne szybko zdobyły centralnego piona i zyskały inicjatywę

Anna Kubicka – Monika Soćko 0-1

Monika szybko poświęciła pionka i na pierwszy rzut oka ciężko było dostrzec konkretną rekompensatę. Idea była jednak bardziej złożona niż to wyglądało i po kilku ruchach Ania była zmuszona poddać partię wobec nieuchronnej straty figury.

Kubicka-Soćko IMPK
Choć z pozoru tego nie widać, to inicjatywa czarnych jest bardzo groźna

Joanna Majdan – Alicja Śliwicka 1/2-1/2

Mimo białego koloru Asia pozwoliła się szybko zdominować. Młodsza z zawodniczek nie wykorzystała jednak pełni potencjału, ponieważ jej zwycięstwo przez dłuższy czas wisiało w powietrzu. Lepsza końcówka była już trudna do realizacji, przez co pojedynek przeszedł do elementarnej pionkówki i zakończył się podziałem punktu.

Majdan-Śliwicka IMPK
Białe figury są całkowicie zdominowane

Iweta Rajlich – Klaudia Kulon 1-0

Liderka turnieju udowodniła, że tytuł zdobywa nieprzypadkowo. Naturalnymi, „zdrowymi” posunięciami wypracowała sobie przyjemniejszą pozycję, którą stopniowo polepszała i przełożyła na cały punkt. Nie dała złudzeń Klaudii, która skończyła turniej na ostatnim miejscu, czyli zdecydowanie poniżej oczekiwań jej i kibiców.

Rajlich-Kulon IMPK
Białe figury są o wiele lepiej skoordynowane, co w późniejszej fazie dało im wygraną

Jolanta Zawadzka – Anna Warakomska 1-0

Trzecie zwycięstwo z rzędu w końcówce, trzecie w przekonywującym stylu. Tym razem ofiarą Joli została Ania, która od początku partii została pozbawiona złudzeń o medalu. W stłamszonej pozycji zagrała na uwolnienie, ale to prowadziło tylko do strat materialnych i nie dawało żadnych korzyści.

Zawadzka-Warakomska IMPK
Czarne nie wytrzymały presji i zagrały f7-f5, co bezpośrednio prowadzi do niemal przegranej pozycji

Emocjonujące Mistrzostwa Polski Kobiet dobiegły końca. Poniżej zamieszczamy tabelę końcową, a po więcej materiałów i relacji odsyłamy do artykułu głównego.

Wyniki po IX rundach IMPK
Wyniki końcowe IMPK /źródło: ChessManager

KK