LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski – IX runda

0
3316
Gajewski podczas IMP
Jedyne zwycięstwo w ostatniej rundzie odniósł Grzegorz Gajewski /fot. Marek Skrzypczak

Ostatnia runda przyniosła wiele emocji, ale brak zmian w tabeli. Mimo ostrych pozycji na szachownicach pojedynki zakończyły się w większości podziałem punktów.

Mateusz Bartel – Kacper Piorun 1/2-1/2

Najważniejsza partia decydującej rundy zakończyła się remisem. O wygraną musiał walczyć Mateusz i mało brakowało, a wywróciłby tabelę do góry nogami. Całą partię miał inicjatywę, a w krytycznym momencie (diagram) miał jeden ruch prowadzący do wygranej, którego niestety nie zauważył i zamiast drugiego zajął pechowe czwarte miejsce.

Bartel-Piorun IMP
Białe zbiły Kxh3 i nadziały się na wiecznego szacha. Jaki ruch wygrywa?

Bartłomiej Heberla – Grzegorz Gajewski 0-1

Jedyna rezultatywna partia dnia, w której outsider turnieju uległ naporowi czarnych. Mimo przejściowego pionka więcej pozycja białych nie była łatwa, a niedokładności popełnione w końcówce doprowadziły do porażki. Dzięki temu zwycięstwu Grzegorz miał matematyczne szanse na medal, ale wyniki na innych szachownicach przeszkodziły mu w osiągnięciu celu.

Heberla-Gajewski IMP
Mimo niewielkiej przewagi w postaci lepszej struktury pionowej czarnym udało się wygrać

Igor Janik – Bartosz Soćko 1/2-1/2

Partia pełna taktyki, której dodatkowego smaczku dodawał fakt, iż w razie porażki Bartosz mógłby stracić miejsce na podium. W skomplikowanej pozycji Igor stanął trochę lepiej, ale ciężko było w niej robić 100% optymalnych posunięć – stąd utrata inicjatywy i powtarzanie ruchów.

Janik-Soćko IMP
Powstała pozycja jest niejasna i zawodnicy rozegrali interesującą końcówkę zakończoną powtórzeniem posunięć

Daniel Sadzikowski – Kamil Dragun 1/2-1/2

Grę Kamila cały turniej oglądało się z przyjemnością, ponieważ jego partie charakteryzowały się lekkością – wyrównanie czarnymi przychodziło mu naturalnie. W ostatnim pojedynku Mistrzostw nie było inaczej, Daniel nie mógł wiele zrobić i zawodnicy szybko podpisali remis, który jak się okazało wystarczył Kamilowi do zdobycia tytułu.

Sadzikowski-Dragun IMP
Pozycja czarnych nie ma żadnych słabości, lider pewnie zmierzał po upragniony remis

Jacek Tomczak – Szymon Gumularz 1/2-1/2

Gdy wydawało się, że partia ma zamknięty charakter i raczej wiele nie może się już wydarzyć, Szymon poświęcił figurę za dwa pionki i wprowadził wiele dynamiki do gry. Pojedynek nabrał tempa, ale poprzez poświęcenie zwrotne Jacka sytuacja wróciła do normalności i zawodnicy zgodzili się na podział punktów.

Poświęcenie figury czarnych wniosło wiele ciekawego do partii

Mistrzostwa Polski Mężczyzn dobiegły końca. Do podsumowania turnieju i relacji z poprzednich rund odsyłamy do artykułu głównego. Poniżej przedstawiamy wyniki końcowe:

Wyniki po IX rundzie IMP
Wyniki końcowe IMP /źródło: ChessManager

KK