Indywidualne Mistrzostwa Polski Mężczyzn i Kobiet 2019 [AKTUALIZACJA]

0
4633
Uczestnicy IMP i IMPK

Najważniejsza impreza na krajowym podwórku właśnie się rozpoczęła. Tradycyjnie już zmagania będą odbywać się w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W przeddzień pierwszej rundy miało miejsce uroczyste otwarcie imprezy.

Gala Hetmanów to plebiscyt, podczas którego nagradzane są osoby ze środowiska szachowego w wielu kategoriach. W tym roku uświetnił ceremonię rozpoczęcia Mistrzostw, a z wyróżnień mogli się cieszyć:

Jan-Krzysztof Duda – zawodnik roku
Karina Szczepkowska – zawodniczka roku
Bartosz Soćko – trener roku
Tomasz Delega – sędzia roku
MOKATE – sponsor roku
Fundacja im. Adolfa Anderssena – organizator roku
Wieża Pęgów – klub roku
Aleksander Roj – dziennikarz roku
Wiesława Walkowska – nauczyciel roku
Reprezentacja wojska polskiego w szachach – nagroda specjalna
Ulrich Jahr – całokształt

Laureci podczas Gali Hetmanów
Gratulujemy wszystkim laureatom! /fot. Marek Skrzypczak

W dniu otwarcia odbył się także turniej będący Nieoficjalnymi Mistrzostwami Polski w szachach superbłyskawicznych. Rywalizacja w takim evencie jest bardzo widowiskowa i nieprzewidywalna, bowiem zawodnicy mają na rozegranie całej partii tylko minutę z dodawaną sekundą za każde posunięcie. Mimo wielu niespodzianek w pojedynczych partiach, najwyższe miejsca zajęli najlepsi arcymistrzowie.

  1. Bartosz Soćko (9 punktów w 11 partiach)
  2. Jan-Krzysztof Duda (8,5 pkt)
  3. Jacek Tomczak (8,5 pkt)

Najlepszą kobietą okazała się Klaudia Kulon, który niezliczony już raz udowadnia, że jest królową szachów błyskawicznych w Polsce. Turniej cieszył się popularnością nie tylko wśród finalistów Mistrzostw, ale także wielu entuzjastów królewskiej gry – grało łącznie 35 szachistów. Poniżej zamieszczamy transmisję prowadzoną na żywo z tego wydarzenia – jest co oglądać! 🙂

 

Oprócz wyżej wymienionych eventów miało miejsce ważne dla zawodników losowanie numerów startowych. Ustala ono kiedy dany szachista zmierzy się z tym lub innym przeciwnikiem. Celowo jest to robione dzień przed rozpoczęciem zmagań, żeby zawodnicy nie przygotowywali się tygodnie przed imprezą.

Opis pierwszego dnia pokazuje, że Mistrzostwa zaczęły się z przytupem. Relacje z poszczególnych dni będziemy tworzyć w osobnych postach, ponieważ obszerność materiałów nie pozwala na trzymanie wszystkiego w jednym poście. W tym miejscu znajdziecie odnośniki do relacji z każdej kolejnej rundy zarówno zmagań Panów, jak i Pań.

Zachęcamy gorąco do kibicowania i aktywnego uczestniczenia w Mistrzostwach! Śledźcie strony organizatorów i liczne portale szachowe, które będą Was zasypywać informacjami o przebiegu turnieju:

ChessBrains + facebookowa strona

Polski Związek Szachowy + FB
InfoSzach + FB
FB – Kocham Szachy
FB – Kamil Plichta
Twitch – Kacper Polok

Indywidualne Mistrzostwa Polski Mężczyzn

Z początkowo nominowanej dziesiątki zrezygnowało pięciu arcymistrzów – byli to Jan-Krzysztof Duda, Radek Wojtaszek, Michał Krasenkow, Dariusz Świercz i Aleksander Miśta. Nieobecnych zastąpili rezerwowi i ostateczna lista finalistów przedstawia się następująco:

GM Kamil Dragun
GM Grzegorz Gajewski
IM Szymon Gumularz
GM Bartosz Soćko
GM Mateusz Bartel
IM Igor Janik
GM Jacek Tomczak
GM Bartłomiej Heberla
GM Daniel Sadzikowski
GM Kacper Piorun

Pod nieobecność Dudy i Wojtaszka (który musieli zrezygnować z udziału w IMP przez kolizję terminów z prestiżowym Grand Prix FIDE) faworytów będzie wielu, a pierwszym wyborem kibiców będzie prawdopodobnie Kacper Piorun. Stawka jest jednak bardzo wyrównana, namieszać mogą także debiutanci – Igor Janik i Szymon Gumularz.

 

Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet

Wśród Pań wszystkie nominowane zawodniczki potwierdziły swój udział w turnieju, więc rywalizacja będzie stała na najwyższym możliwym poziomie. Uczestniczki IMPK to:

GM Monika Soćko
WGM Klaudia Kulon
WIM Anna Warakomska
WIM Alicja Śliwicka
WFM Katarzyna Dwilewicz
WGM Joanna Majdan
WGM Jolanta Zawadzka
IM Iweta Rajlich
WIM Anna Kubicka
IM Karina Szczepkowska

Grono faworytek podczas każdych kolejnych Mistrzostw jest bardzo podobne. Można do nich zaliczyć Monikę Soćko, Jolę Zawadzką czy Karinę Szczepkowską, które wyróżniają się wysoką formą. Poprzednie lata pokazały jednak, że niespodzianki są codziennością i liczymy na takie historie jak zeszłoroczne srebro Anny Warakomskiej. Debiutantką w stawce jest Kasia Dwilewicz.

 

Relacje z poszczególnych rund:

I runda IMP
I runda IMPK
____________________

II runda IMP
II runda IMPK
____________________

III runda IMP
III runda IMPK
____________________

IV runda IMP
IV runda IMPK
____________________

V runda IMP
V runda IMPK
____________________

VI runda IMP
VI runda IMPK
____________________

VII runda IMP
VII runda IMPK
____________________

VIII runda IMP
VIII runda IMPK
____________________

IX runda IMP
IX runda IMPK
____________________

Podsumowanie:

Tegoroczne Mistrzostwa nie zawiodły jeśli chodzi o ilość dostarczonych emocji. Choć nie zanotowaliśmy spektakularnej niespodzianki i ostatecznie na podium zobaczyliśmy faworytów, to w poszczególnych partiach nie zabrakło zaskakujących wyników, licznych błędów i zwrotów akcji.

fot. PS Fotografia

IMP Mężczyzn

Najwięcej niespodziewanych wyników i zaskoczeń doświadczyliśmy na początku turnieju. To wtedy kreowała się czołówka turnieju, która w drugiej połowie rywalizacji nie pozwoliła się doścignąć. Trio Dragun-Piorun-Soćko przewijało się na podium nieprzerwanie i właśnie w takiej kolejności zawodnicy ustawili się na końcu. Bartosz stracił szanse na tytuł przez porażkę w szóstej rundzie z Gumularzem.

Wywiad ze świeżo upieczonym Mistrzem Polski przeprowadziła ekipa Infoszach:

 

Do czołówki, szczególnie na końcu, pukał Mateusz Bartel, ale w krytycznych momentach dwóch ostatnich partii, z Soćkiem i Piorunem, nie znalazł wygranej i musiał obejść się bez medalu. Za jego plecami znaleźli się Gajewski i Tomczak, którzy grali ze zmiennym szczęściem i miejsca w środku tabeli chyba odzwierciedlają ich dyspozycję – choć jak wiadomo jedna partia mogła zmienić bardzo wiele.

Na wyróżnienie zasługują także debiutanci, Igor i Szymon, którzy walczyli bez kompleksów i sporo namieszali w tabeli. Wyprzedzili Daniela Sadzikowskiego, który miał swoje przebłyski, a także Bartłomieja Heberlę, który chciałby raczej zapomnieć o swoim występie. Przyczyny można doszukiwać się w fakcie, że do turnieju awansował tydzień przed startem Mistrzostw w miejsce rezygnującego Michała Krasenkowa i nie miał zbyt wiele czasu na przygotowania.

Kamil Dragun Mistrzem Polski
Kamil Dragun – Mistrz Polski 2019 /grafika: FB IMP w szachach

IMP Kobiet

Rywalizacja wśród Pań przebiegła pod znakiem dominacji Iwety Rajlich. Do połowy turnieju tempa dotrzymywała jej Monika Soćko, która jednak zaliczyła dwie porażki w rundach szóstej i siódmej i straciła szanse na złoto – Iweta nie pozwoliła sobie na żadną porażkę, a jej gra emanowała spokojem i determinacją. Po bardzo burzliwych przygodach podium uzupełniła obrończyni tytułu, Jola Zawadzka.

Tuż za podium znalazły się Asia Majdan, Karina Szczepkowska i Ania Warakomska – wszystkie trzy zawodniczki liczyły się w walce o brąz do samego końca. Największą szansę straciła ta pierwsza, ponieważ w ostatnich dwóch rundach zdobyła tylko pół punktu i czwarte miejsce to wszystko co mogła osiągnąć z taką końcówką.

W dolnej połowie tabeli znalazła się mieszanka młodości. Kubicka i Śliwicka zdobyły po 3,5 punktu, a Dwilewicz i Kulon skończyły z wynikiem 2,5/9. Szczególnie rozczarowana może być Klaudia, która ma wielu fanów liczących na niespodziankę w formie medalu, a nie ostatniego miejsca. Tak czy inaczej, te Mistrzostwa zapewne szybko pójdą u niej w zapomnienie, a dla trójki juniorek okazały się cenną lekcją.

Iweta Rajlich Mistrzynią Polski
Iweta Rajlich – Mistrzyni Polski 2019 /grafika: FB IMP w szachach

Po więcej szczegółów, zdjęć, materiałów odsyłamy na stronę Mistrzostw: klik oraz fanpejdż na Facebook’u: klik.

Komfort gry zawodników w Giełdzie Papierów Wartościowych jest nieoceniony i jako Kibice możemy się cieszyć, że najważniejszą imprezę polskich szachów od lat oglądamy w ścisłym centrum stolicy. Życzymy sobie większej ilości osób oglądających transmisję na żywo i czytających relacje w przyszłym roku, a Wam, Czytelnikom, co najmniej dwa razy tyle emocji podczas kibicowania! 🙂

KK