I liga 2014

0
497

I liga 2014 logo

Wrzesień jest tradycyjnym miesiącem lig szachowych w Polsce. W sobotę 30 sierpnia rozegrana została I runda I ligi, która w tym roku rozgrywana jest w Poroninie

I liga 2014 ASGFot. Organizatorzy

Spośród 10 drużyn niekwestionowanym faworytem jest zespół Akademii Szachowej Gliwice, w której średni ranking wynosi 2490, a grają w niej tacy zawodnicy, jak arcymistrzowie Tomasz Markowski, Jacek Tomczak, czy Marcin Tazbir o drugą, premiowaną awansem do Sygnity Ekstraligi, lokatę natomiast walczyć już będzie więcej drużyn. Tak więc zawody zapowiadają się ciekawie, a potrwają do 7 września.

I liga 2014 drużyny

Transmisja

Po IX rundach dowiedzieliśmy się, że najlepszą drużyną okazała się druga reprezentacja Akademii Szachowej z Gliwic. Jednak zgodnie z regulaminem awansu nie miała ona szans na grę w Sygnity Ekstralidze, dopóki jest tam I drużyna gliwiczan. Dlatego z pierwszej pozycji awansuje Silesia Racibórz. Drugą drużyną, która za rok zagra w Sygnity Ekstralidze jest Chrobry Gniezno, gdyż takie sam przepis nie pozwolił na awans drugiej drużynie Polonii Wrocław.

Z wyników indywidualnych warto zwrócić uwagę na świetną grę Ani Iwanow, ktora – grając na męskiej szachownicy – osiągnęła 6,5 pkt z 9 partii i wynik rankingowy 2445 i wygrała IV szachownicę. Natomiast najlepszym zawodnikiem zawodów został Krzysztof Jakubowski, który z wynikiem 7 z 9 wygrał I szachownicę. Chrobry Gniezno nie awansowałby, gdyby nie wyśmienita gra na I szachownicy Krzysztofa Chojnackiego, który zdobył 6 pkt na I szachownicy oraz Pawła Musiałkiewicza, który na V szachownicy zdobył 7 pkt.  Wśród kobiet – nie licząc Ani Iwanow – najlepsza była Anna Warakomska, która zdobyła 8 pkt.

I liga 2014 wyniki

Szczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.