Hetmany 2012 rozdane

1
791

13 kwietnia podczas otwarcia Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet oraz Enea Indywidualnych Mistrzostw Polski odbyła się gala Hetmanów, podczas której wręczone zostały statuetki za najwybitniejsze osiągnięcia 2012 roku.

W kategorii Zawodniczka Roku zwyciężyła Jolanta Zawadzka, która wspaniałą grą w reprezentacji olimpijskiej zdobyła medal za wynik indywidualny. Jak podkreślił Adam Dzwonkowski, umiejętność mobilizacji i świetnej gry na najważniejszej imprezie roku, gdy walczy się nie dla siebie, lecz dla drużyny narodowej, jest niezwykle cenną umiejętnością i wyraził nadzieję, że z następnej Olimpiady Jola przywiezie medal nie tylko indywidualny, ale też drużynowy.

 W kategorii Zawodnik Roku uhonorowany został Bartosz Soćko za spektakularne i niespodziewane zwycięstwo w Pucharze Rosji.

 W obydwu tych kategoriach konkurencja była silna, gdyż 2012 roku obfitował w sukcesy, takie jak zwycięstwo Moniki Soćko nad Yifan Hou w mistrzostwach świata kobiet, wygrana Mateusza Bartla w Aeroflot Open, czy medale olimpijskie Radosława Wojtaszka i Bartłomieja Maciei za rewelacyjne wyniki indywidualne.

W kategorii Klub Roku wygrała KSz Polonia Wrocław – wszechstronny i prężnie działający klub, który powinien być wzorem dla innych klubów szachowych w Polsce, gdyż jako jedyny ma kompletną reprezentację, czyli drużynę seniorów, juniorów i kobiet, nieustająco szkoli nowe talenty i buduje zaplecze sportowe. KSz Polonia Wrocław jest także organizatorem rozgrywek i animatorem życia szachowego na Dolnym Śląsku. Jak powiedział Mateusz Bartel, odbierający statuetkę dla klubu, dwaj reprezentanci wrocławskiej Polonii zdobyli w zeszłym roku najwyższe miejsca na podium w indywidualnych mistrzostwach Polski.Zaprosił też wszystkich do Legnicy na organizowane przez KSz Polonia Wrocław Indywidualne Mistrzostwa Europy.

W kategorii Organizator Roku zwyciężył Andrzej Dassuj, który od zera zbudował w Trzciance jeden z najsilniej obsadzonych turniejów szachów szybkich w Polsce. Udowodnił, że w niewielkiej miejscowości można stworzyć rozgrywki, które rozsławią ją na całą Europę, przyciągając zawodników z krajowej i zagranicznej czołówki.

W kategorii Trener Roku laureatem Hetmana został Leszek Ostrowski – znakomity szkoleniowiec, pracujący m.in. z odnoszącym sukces za sukcesem Janem-Krzysztofem Dudą.

W kategorii Sponsor Roku uhonorowana została firma Budimex S.A., która od 2010 roku wspiera polskie szachy kobiece, m.in. jako sponsor generalny Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet, dzięki któremu nasze czołowe zawodniczki mogą walczyć o wysokie nagrody.

 W kategorii Dziennikarz Roku zwyciężył Jerzy Ziemacki – autor publikacji szachowych, które ukazywały się w ogólnopolskich czasopismach, budząc zainteresowanie królewską grą i przybliżając czytelnikom sylwetki czołowych polskich i światowych szachistów.

Hetman w kategorii Fair Play został przyznany Marioli Woźniak, za wzorową sportową postawę w partii z Ewą Harazińską na Mistrzostwach Świata Juniorów w 2012 roku. Ewa Harazińska podczas partii zareklamowała trzykrotne powtórzenie pozycji, jednak sędzia błędnie nie uznał tej reklamacji i partia potoczyła się dalej. Za kilka ruchów, gdy szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Marioli Woźniak, zorientowała się ona, że reklamacja przeciwniczki była prawidłowa i pozycja rzeczywiście trzy razy pojawiła się na szachownicy, a sędzia popełnił błąd. W tej sytuacji uznała, że należy zaproponować remis, na który przeciwniczka oczywiście się zgodziła. Jak podkreślił zarząd, przyznając Hetmana Marioli Woźniak, taka wzorowa postawa u młodej zawodniczki cieszy szczególnie.

 Za Całokształt Działalności uhonorowany został Wojciech Zawadzki – działacz, organizator, dziennikarz, wydawca, sponsor, fotograf, a także ojciec trojga znanych polskich szachistów, w tym naszej olimpijki Jolanty Zawadzkiej. Wieloletni wkład Wojciecha Zawadzkiego w rozwój polskich szachów jest nie do przecenienia – powiedział prowadzący galę Adam Dzwonkowski.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.