Finał w Senacie za nami

0
556

5 kwietnia 2013 roku odbyło się trzecie spotkanie Parlamentarzystów z szachistami w ramach corocznej akcji „Szachiści grają dla Polonii„.

 Fot. Senat RP

Jak co roku w swoich gościnnych progach młodych szachistów gościł Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Reprezentanci 18 miast, w których w końcówce zeszłego roku rywalizowało ponad 1000 zawodników, w ramach tzw. „Turniejów Mikołajkowych” spotkali się z reprezentacją Parlamentarzystów.

Spotkanie z szachami w Parlamencie składało się z kilku punktów, których zwieńczeniem był turniej szachowy. Jednak zanim do niego doszło dzieci miały okazję spotkać się z osobami, które na co dzień znają głownie z mediów. Ogromną niespodziankę zrobiła uczestnikom Pani Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która z zaskoczenia pojawiła się na otwarciu i gratulując udanej inicjatywy poczęstowała dzieci słynnymi „sejmowymi krówkami” oraz zaprosiła do odwiedzin swojego gabinetu. Organizatorzy stanęli na wysokości zadanie i szybko przeorganizowali agendę spotkania.

 

Senat reprezentował, były szachista-amator, Wicemarszałek Stanisław Karczewski, który nie dość, że ucieszył się z tak ciekawej imprezy, to jeszcze zaprosił na rozmowy indywidualne gości specjalnych zawodów – arcymistrzynię Monikę Soćko raz Mistrza Europy do lat 14 Jana Krzysztofa Dudę.

W imieniu parlamentarzystów głos zabrała znana i lubiana poseł Małgorzata Adamczak, która w imieniu całego Parlamentarnego Zespołu Szachowego przywitała gości. Prezes Tomasz Sielicki podziękował szacownym gościom za przybycie i sam zadeklarował wystartowanie w zawodach. Zawodom kibicował też przedstawiciel sponsora finału firmy PKP Cargo Logistics – dyr. Ryszard Wnukowski.

Fot. Dorota Rzepecka

W zawodach ze strony Parlamentarzystów wzięli udział Senator Marek Borowski oraz Posłowie – Małgorzata Adamczak, Andrzej Dera i Łukasz Gibała. Kibicował im Poseł Grzegorz Matusiak.  A pierwsze posunięcie w turnieju wykonał Marszałek Karczewski.

W trakcie turnieju odbyło się prestiżowe spotkanie Moniki Soćko i Jana Krzysztofa Dudy z Marszałkiem Karczewskim. Zawodnicy przybliżyli osiągnięcia naszych szachistów w ostatnich latach, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem Marszałka. Szczególne zainteresowanie wyraził tematyką programu „Edukacja przez szachy w szkole„. Pogratulował też polskim szachistom sukcesów i życzył udanych startów w najważniejszych imprezach 2013 roku.

Po trzech rundach sędzia Michał Bartel zarządził przerwę i grupa udała się na spotkanie z Panią Marszałek Kopacz. Pani Marszałek po raz kolejny zaskoczyła dzieci, gdyż nie tylko pokazał im swój gabinet, ale także przygotowała drobne upominki oraz poczęstowała słodyczami. Nie stroniła też od zdjęć z uczestnikami.

Po powrocie zawodnicy kontynuowali grę, która zakończyła się zwycięstwem Igora Janika w kategorii OPEN oraz Andrzeja Dery w kategorii Parlamentarzystów. I w tym momencie wkroczył do gry Jan Krzysztof Duda, który wyzwał na pojedynki w partiach superbłyskawicznych obydwu zwycięzców.

Szczególnie zacięty był jego pojedynek z Posłem Derą, który bardzo długo utrzymywał równą pozycję a partię przegrał przez „opadnięcie chorągiewki” sygnalizującej koniec czasu. Dodatkowo Jan Krzysztof Duda ufundował nagrody dla najmłodszych uczestników, które otrzymali Miłosz Smołka oraz Karolina Więcek. Także Marszałek Senatu ufundował dla tej dwójki drobne upominki.

Na zakończeniu, jak zwykle, anegdotami sypał Senator Borowski, który ciągle miał w pamięci m.in. słynny już pojedynek z  6-letnim Jonaszem Baumem z pierwszego turnieju w Senacie.

Szczegółowe wyniki turnieju. Informacja na stronie Senatu.

To nie był jednak koniec dzisiejszego dnia. Po ciężkiej rywalizacji dzieci udały się na zasłużony obiad do słynnej restauracji „Hawełka” w Domu Poselskim. Po odzyskaniu sił cała grupa udała się na zwiedzanie Sejmu i Senatu.

I tak zakończył się pełen wrażeń dzień. Jak co roku dzieci wykazały się wysoka kulturą osobistą i nie zanotowano nawet najdrobniejszego incydentu. Organizację na najwyższym poziomie zagwarantowały nam Panie z Kancelarii Senatu oraz Natoliński Ośrodek Kultury.

I tak możemy być pewni, że dalej szachiści są mile widziani w kręgach parlamentarnych.

Galeria zdjęć na Facebook-u. Sukcesywnie powiększana.