Ekstraliga 2017.

18
923

Już w piątek 5 maja rozpocznie się kolejna edycji Ekstraligi szachowej. W tym roku – zresztą zgodnie ze zwyczajem – drużyny spotkają się w miejscowościach trójki zeszłorocznych zwycięzców – Gorzowie Wielkopolski(5-7 maja), Wrocławiu(29 września-1października) oraz Katowicach(20-22 października).

Faworytem jest drużyna obrońców tytułu Wasko Hetman GKS Katowice, ale tak inne drużyny na pewno im życia nie ułatwią.

Transmisja

Runda I

Fot. Dawid Czerwoński

Mistrzostwami autostrady „A4” można spokojnie nazwać tegoroczną Ekstraligę. Tylko jedna drużyna – gospodarze I sesji Stilon Gorzów Wielkopolski – nie pochodzi z województwa zlokalizowanego przy tej drodze szybkiego ruchu. Mistrz Polski z Katowic – debiutujący z nowym członem GKS – bez kłopotów uporał się z Dąbrową Górniczą 5,5:0,5, ale bliski remisu z Wojtaszkiem był Dziuba. Równie pewnie, ale z niższym wynikiem 4,5:1,5 wygrała wrocławska Polonia, której nie oparł się Racibórz. Pozostałe mecze zakończyły się minimalnymi zwycięstwami 3,5:2,5. Dwóch panów „K” – Kanarek i Kryvoruchko, przy porażce Wiśniowskiej – dali wygraną Gorzowowi nad Częstochową. Wygrane Markowskiego i Warakomskiego pozwoliły cieszyć się ze zwycięstwa Gliwicom nad Krakowem, natomiast Kriebel i Grela powiedli do Legnicę wygranej nad wrocławskim Kopernikiem. Tak więc Ekstraliga wystartowała bez większych niespodzianek, ale co się odwlecze, to zapewne nie uciecze…

Runda II

Fot. Dawid Czerwoński

Dwa ważne mecze rozegrano w sobotę i obydwa zakończyły się wysokimi zwycięstwami faworytów. Katowice zmierzyli się z Gorzowem i był to mecz do jednej bramki. Gajewski i małżeństwo Soćko wygrali i przy remisach na pozostałych trzech szachownicach mecz zakończył się wygraną mistrzów Polski 4,5:1,5. Jeszcze wyżej, bo 5:1, Wrocław(Polonia) pokona Gliwice, a wygrywali Bartel, Wieczorek, Sadzikowski i Zawadzka. Także 5:1 wygrał wrocławski Kopernik, który nie pozostawił złudzeń Dąbrowie Górniczej. Drugą wygraną 4,5:1,5 odniosła Legnica nad Raciborzem, a w meczu, który mógł zadecydować o pozostaniu w Ekstralidze Kraków wygrał 3,5:2,5 z Częstochową. Komplet punktów mają trzy drużyny, a w niedzielę ze sobą się jeszcze nie spotkają.

Runda III

Liderzy nie spuszczają z tonu. Katowice zwyciężyły Kraków 4:2, jednak to właśnie w tym meczu padła największa – do tej pory – niespodzianka tego turnieju, czyli zwycięstwo Matuszewskiego nad Areshchenko. Także 4:2 Wrocławska Polonia pokonała Częstochowę, a zwyciężali na dwóch najniższych szachownicach Zawadzka oraz Nowak. Trzeci z liderów – Legnica – w minimalnym stosunku 3,5:2,5 okazała się lepsza od Dąbrowy Górniczej. O zwycięstwie w meczu zadecydowały wygrane na trzech pierwszych szachownicach. Gospodarze z Gorzowa pokonali Kopernika 4:2, a Gliwice rozgromiły 5:1 Racibórz. W tabeli po pierwszej sesji na czele trójka z kompletem punktów – Katowice, Wrocław(Polonia) oraz Legnica.

Runda IV

Sesja we Wrocławiu zaczęła się od najważniejszego pojedynku tej Ekstraligi, czyli meczu KatowiceWrocław. O zwycięstwie 3,5:2,5 obrońców tytułu przesądziła wygrana Bartosza Soćko nad Oskarem Wieczorkiem, gdyż pozostałe partie zakończyły się remisami. W meczu Legnicy z Gliwicami, zakończonym wygraną tych pierwszych 4,5:1,5, punktowali Simacek, Grela i Śliwicka. Gorzów pokonał 5:1 Dąbrowę tracąc niespodziewanie punkt poi porażce Kanarka z Tymrakiewiczem. Racibórz pokonał 4:2 Częstochowę, a jedyny remis 3;3 padł w rywalizacji wrocławskiego Kopernika z Krakowem.

Runda V

W derbach Wrocławia Polonia okazała się lepsza od Kopernika w stosunku 4:2. Przy porażce Bartla wygrywali Sadzikowski, Wieczorek i Zawadzka. Prowadzące Katowice wygrały również 4:2 z Raciborzem, dzięki zwycięstwom Wojtaszka i Navary.  W meczu prawdopodobnie o brąz Gorzów pokonał 4,5:1,5 Legnicę, Gliwice wygrały z Częstochową 3,5:2,5, a Kraków pokonał Dąbrowę również 3,5:2,5.

Runda VI

Prowadzące Katowice rozgromiły 5,5:0,5 sąsiadów z Gliwic remisując tylko na czwartej szachownicy. Wrocławska Polonia okazała się lepsza 4,5:1,5 od Dąbrowy, Gorzów pokonał 4:2 Kraków, Legnica wygrała 5:1 z Częstochową, natomiast pojedynek Kopernika z Raciborzem zakończył się wygraną tych pierwszych 5:1. Po sześciu rundach liderem jest zespół z Katowic, który do siebie zaprosił rywali na ostatnią sesję w listopadzie.

Tabela po II sesji.

Szczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.

18 KOMENTARZE

 1. „Wrocławska Polonia pokonała Częstochowa”

  Kto kogo pokonał? Zdanie w stylu „Psy zjadły wilki”, choć wynika to z błędu ortograficznego/fleksyjnego.

 2. Jezus, Maria !!! Kto pisze te sprawozdania? Przecież niespodzianki nie padają.
  Drugą wygraną nad Raciborzem odniosła Legnica. To oni ze sobą grali już dwa razy?
  Mnóstwo błędów logicznych i gramatycznych, zupełnie tak jakby to pisał obcokrajowiec, który jest w trakcie uczenia się naszego języka.

 3. No i wystartowali do czwartej rundy Ekstraligi: bez Świercza, Dudy i Draguna, których także nie widziano na Wyspie Man. Nie mogli – nie chcieli, wystąpić w najsilniejszym „openie” szachowym ?! Kompletnie nie rozumiem polityki PZSZach, a może decyzji naszych młodych szachistów – to bardzo duży błąd.
  P.S. W tak zwanym międzyczasie zakończyło się kilka międzynarodowych turniejów i mistrzowskich zmagań kadetów i juniorów. Milczenie ChessBrains jest bardzo wymowne

 4. 150 głosów w ankiecie dotyczącej składu polskiej drużyny szachowej na DME 2017 świadczy o zainteresowaniu naszych internautów problematyką szachową, a przynajmniej niedosytem informacji dotyczących tej szlachetnej dyscypliny sportowej. Niestety, portal ChessBrains.pl cierpi z powodu – oby uleczalnej – choroby przejawiającej się prawie całkowitym brakiem aktywności. Nie chciałbym wytaczać ciężkich dział i sugerować, że jest to wyrazem lekceważenia w stosunku do fanów szachów. Tym niemniej ChessBrains.pl jest (był dotąd ?) najlepszą polską stroną internetową omawiającą bieżące wydarzenia szachowe. Brakowało informacji odnoszących się do mniej liczących się turniejów – nawet takich, w których występowali nasi reprezentanci, brak było pogłębionych komentarzy, artykułów dyskusyjnych, coraz rzadziej uaktywniał się Pan Jopek…. ale jednak portal egzystował ! Brak jakiejkolwiek informacji o turnieju w Isle of Man, mistrzostw kadetów i juniorów, a teraz Klubowego Pucharu Europy skłania do wniosku, aby: Sztandar ChessBrains, wyprowadzić ! Czyżby wpadka Pana Gajewskiego podczas ostatniego turnieju w Norwegii (strata ponad 20 punktów rankingowych) była asumptem do zamilknięcia redaktorów w sieci ? Nie wierzę i oczekuję na mocne postanowienie poprawy.

  • Nieporównanie lepsze są strony typowo szachowe jak TWIC, tylko fuszerzy szachowi uważają, że portal chessbrains.pl jest lepszy od TWIC, nie wspominając znakomitych rosyjskich stron szachowych.

   • Ależ oczywiście, Szanowny Panie Jerzy ! Ale w TWIC nie znajdzie Pan materiałów o których wspomniałem. Nie dowiem się, kiedy i gdzie zagra JKD, co się przydarzyło Gajewskiemu, jak zagrali polscy juniorzy. Ot, takie informacje ciekawe dla szachowego fuszera i dyletanta.

   • Cienizna dusi fuszerów na szachowemózgi.pl, każdy lepszy gracz z łatwością znajdzie wyniki polskich graczy na zagranicznych sajtach. Tutaj panuje fuszerka i nienawiść w stosunku do polskich graczy. Jak onegdaj napisał Kamil M. na wschodzie króluje pozytywne nastawienie dla graczy, tak u nas panuje czysta nienawiść. I nie chodzi o podstawki dla Siergieja K. w zdobyciu „tytułów” tylko o nastawienie życiowe do innych.

  • JKD ma zagrać dopiero na DME, które rozpoczynają się 28 października. Klubowy Puchar Europy to kolejna duża impreza całkowicie przemilczana na tym portalu. Jest to tym bardziej dziwne, że grali tam dwaj nasi reprezentanci. Wojtaszek zagrał solidnie i zyskał kolejnych kilka punktów do rankingu. Bartel zagrał słabo, choć na plus trzeba mu zaliczyć remis z Niepomniaszczim. Gajewski w Oslo grał żałośnie słabo. Ten portal reklamuje się , że jest interaktywny. Inter to on może jest , ale na pewno , nie jest aktywny.

 5. Dzisiaj otwarcie DME, pierwsza runda jutro. Nasi w składzie : Wojtaszek, Duda, Piorun, Bartel i Jacek Tomczak. Z pierwszej dziesiątki według rankingu brakuje : Krasenkowa, Świercza , Draguna i Gajewskiego.. Szczególnie dziwi brak Draguna. Bartel wygrał niedawno turniej otwarty w Biel, a Tomczak to medalista IMP, ale obecnie zajmuje dopiero 15 miejsce w naszym kraju. Wystawianie Gajewskiego po żenująco słabym występie w Oslo to zbyt duże ryzyko. Doskonale grający w tym roku Michał Krasenkow 2651 zajmuje 3 miejsce, ale jest zajęty trenowaniem Turków. Dlatego można powiedzieć, że skład jest prawie optymalny. Jednak o sukces będzie znacznie trudniej niż na DMŚ. Jednak przy systemie szwajcarskim rozgrywek , przy odrobienie szczęścia i pełnej mobilizacji w dwóch ostatnich rundach możliwe jest zajęcie wysokiego miejsca.

 6. Nie dość , że nie chce im się pisać, to jeszcze zaczęli bawić się w cenzurę. Spora część postów zniknęła. To już jest prawdziwy pogrzeb tego portalu.

Comments are closed.