Drużynowe Mistrzostwa Świata, Astana 2019

0
3174

Fot. Organizatorzy

Drużynowe Mistrzostwa Świata są jedną z najważniejszych imprez w szachowym świecie, od której wyżej stawiana jest jedynie Olimpiada. Ostatnia edycja DMŚ odbyła się dwa lata temu w Rosji, gdzie polska reprezentacja mężczyzn zdobyła brązowy medal, ulegając tylko Chinom i gospodarzom turnieju. Był to początek pasma sukcesów Polaków, jakie w ostatnim czasie mamy zaszczyt obserwować.

Niestety, w Kazachstanie nie zobaczymy naszych rodaków, bowiem Polski Związek Szachowy zadecydował o zrezygnowaniu ze startu w tej imprezie. Decyzja budziła i wciąż budzi wiele kontrowersji, ale klamka zapadła już miesiąc temu, o czym pisaliśmy tutaj. Relację ze zmagań w Astanie, które będą trwały od 4 do 14 marca, będziemy prowadzić codziennie, ponieważ mimo braku Polaków rywalizacja zapowiada się emocjonująco.

Logo Drużynowych Mistrzostw Świata 2019

Logo Drużynowych Mistrzostw Świata 2019

Turnieje mężczyzn i kobiet będą liczyły 10 drużyn i będą rozgrywane systemem każdy z każdym. Czeka nas zatem 9 rund szachowych zmagań, podczas których obejrzymy 360 partii na najwyższym poziomie. Do kibicowania zachęcamy już od wczesnych godzin porannych, ponieważ uczestnicy będą rozpoczynać grę o 10:00 czasu polskiego, a ostatnią rundę o 7 rano. Dzień wolny przypada po rozegraniu pierwszych pięciu rund, czyli w niedzielę 10 marca. Codzienna relacja będzie pojawiać się w osobnych postach, a tutaj znajdą się krótkie notki i podsumowania.

 

DMŚ Mężczyzn

Faworytami turnieju będą obrońcy tytułu sprzed dwóch lat, czyli Chińczycy, a także Rosjanie. Te dwie nacje od wielu lat dostarczają najwyższy poziom rozgrywek. Niestety, reprezentacja Stanów Zjednoczonych przyjedzie bez swoich najwiękzych gwiazd, przez co prawdopodobnie nie zagrożą wcześniej wymienionej dwójce. Jak dobrze wiemy, Polaków nie będzie nam dane oglądać, ale w drużynie USA mamy polski akcent. Dariusz Świercz, od kilku lat mieszkający za oceanem, w zeszłym roku zdecydował się na zmianę barw narodowych i będzie reprezentować Amerykanów.

Jako że są to drużynowe rozgrywki, zaskakujące wyniki w poszczególnych meczach nikogo nie powinny dziwić. W tym roku największych niespodzianek oczekuje się od reprezentacji Iranu, debiutującej na tej imprezie. Składa się z bardzo młodych i ambitnych arcymistrzów, robiących ostatnio furorę w największych turniejach. Najwięcej atutów w swoich rękach będą mieć jeszcze reprezentacje Azerbejdżanu i Anglii, które mają wyrównane składy i liderów z rankingami 2700+.

Miejsce gier podczas Drużynowych Mistrzostw Świata w szachach w Astanie 2019

źródło: fide.com

 

DMŚ Kobiet

Wśród Pan także w walce o złoto będą liczyć się reprezentacje Chin i Rosji. Tutaj jednak przewaga tych drużyn nad resztą nie jest tak widoczna. Nawet o najwyższy stopień podium mogą powalczyć Ukraina, Indie, Gruzja czy Kazachstan, w barwach którego zobaczymy utalentowane zawodniczki, którym może pomóc gra u siebie. Niestety, tak jak w przypadku mężczyzn, kobieca reprezentacja USA nie przyjechała najsilniejszym składem i nie będę się liczyć w walce o najwyższe cele.

Kobieca reprezentacja Kazachstanu

Kobieca reprezentacja Kazachstanu /Fot. fide.com

 

Ceremonia rozpoczęcia

Turniej w Astanie rozpoczął się wystawną galą, podczas których obok wystąpień merytorycznych odnośnie szachów mieliśmy także wystąpienia artystyczne. 

Występ podczas ceremonii rozpoczęcia DMŚ 2019

Fot. David Llada

Przemowy wygłosiły m. in. dyrektor turnieju Zhandos Abishev, mówiący o wsparciu wielu organizacji, które pomogły w przygotowaniu imprezy oraz minister kazachskiego sportu Serik Sapiyev, którzy cieszy się na myśl, iż te mistrzostwa przyczynią się do dalszego rozwoju szachów w Kazachstanie. Konferencję prasową swoją obecnością uświetnili także Sergey Karjakin, który ciepło wypowiadał się o wspomnieniach szachowych w Astanie oraz młodziutka reprezentantka gospodarzy Zhansaya Abdumalik, wyraźnie dając do zrozumienia, że kobieca reprezentacja Kazachstanu przyjechała walczyć o najwyższe cele. Oprawa rozpoczęcia i konferencji stała na wysokim poziomie, co jest dobrym prognostykiem przed prawdziwym graniem.

 

Runda I

 • Mężczyźni

Pierwsza runda nie obfitowała w niespodzianki, ale w emocje już tak. Najciekawiej zapowiadający się mecz pomiędzy nieobliczalnym Iranem a Rosją zakończył się nieznacznym zwycięstwem tych drugich w stosunku 1,5-2,5. O losach rywalizacji zadecydowała partia Artemiev-Firouzja, w której bardziej doświadczony arcymistrz pokonał swojego młodszego kolegę. W pozostałych meczach Indie uporały się ze Szwecją, USA z Egiptem, a Chiny przejechały się po Azerbejdżanie. Meczem „na styku” był pojedynek gospodarzy z Anglią, w którym nieznacznie lepsi byli zawodnicy z Półwyspu Brytyjskiego.

 • Kobiety

U Pań nie wszystkie mecze zakończyły się rezultatywnymi wynikami. Ukraina nie przebiła się przez osłabioną drużynę Stanów Zjednoczonych, a remis padł też w meczu Gruzja-Indie. Oprócz wymienionych pojedynków nie było tak wiele emocji, bowiem swoje przeciwniczki rozbijały kolejno Ormianki, Rosjanki oraz Chinki. Dwie pierwsze reprezentacje spotkają się w już kolejnej rundzie, co może zwiastować duże emocje.

Po więcej informacji zapraszamy do szczegółowej relacji.

Reprezentacja Rosjanek podczas DMŚ 2019

Reprezentacja Rosjanek /Fot. David Llada

Runda II

 • Mężczyźni

Działo się, oj działo. Mamy pierwszą niespodziankę w turnieju, jaką jest porażka Chińczyków z reprezentacją USA, która przyjechała bez swoich liderów. Z pewnością podrażni to ambicje Azjatów, którzy w jutrzejszym meczu z Rosją będą chcieli udowodnić, że to tylko wypadek przy pracy. Wywołani do tablicy Rosjanie wygrali dziś z Egiptem w stosunku 3-1, tak samo jak Kazachstan ze Szwecją. W dwóch wyrównanych pojedynkach nad Azerami górowali Anglicy, a Irańczycy podzielili się punktami z Hindusami.

 • Kobiety

Nie rozczarowały mecze na szczycie wśród Pań. W wyrównanym starciu Chinek z Gruzinkami nieznacznie lepsze okazały się te pierwsze dzięki zwycięstwu Tan. Inny mecz faworytek Rosja-Armenia skończył się pogromem 3,5-0,5. Amerykanki ponownie zdobyły cenne punkty, wygrywając z Węgierkami dzięki zwycięstwom na trzeciej i czwartej szachownicy. Ukraina rozbiła 4-0 Egipt, który zdecydowanie odstaje siłą gry od reszty stawki. Jedyny remisowy mecz obserwowaliśmy w pojedynku Kazachstan-Indie.

Więcej szczegółów oczywiście w relacji.

Rinat Jumabayev w wygranym pojedynku z Michaelem Adamsem

Rinat Jumabayev /Fot. David Llada

Runda III

 • Mężczyźni

Reprezentacja Chin przegrała drugi mecz z rzędu, tym razem z równie silnymi Rosjanami. Tym samym obrońcy tytułu już na starcie rywalizacji znaleźli się pod ścianą i presja na poprawę wyników jest bardzo duża. Bezbarwny remis padł w innym ważnym pojedynku USA-Anglia, a takim samym wynikiem, ale już większymi emocjami uraczyli nas zawodnicy z Kazachstanu i Azerbejdżanu. Solidną lekcję szachów udzielili Irańczycy Szwedom oraz Hindusi Egipcjanom, wygrywając swoje mecze po 3,5-0,5.

 • Kobiety

Dobrze dotychczas grające Amerykanki zostały brutalnie sprowadzone na ziemię przez Gruzinki, przegrywając aż 0,5-3,5. Jeszcze wyżej przegrały Egipcjanki z Rosjankami, ale ten wynik raczej nie powinien dziwić. Z zapasem punktowym zwyciężyły także Ukrainki z Węgierkami. Więcej działo się w meczach Chiny-Kazachstan oraz Armenia-Indie. W tym pierwszym gospodynie nie dały rady ugrać choćby remisu z faworytkami turnieju mimo zwycięstwa Saduakassovej, a w drugim Hinduski wygrały dzięki odblokowaniu się Padmini.

Więcej informacji przeczytacie w szczegółowej relacji.

Vladislav Artemiev podczas DMŚ

Vladislav Artemiev /Fot. David Llada

Runda IV

 • Mężczyźni

Niespodzianką największego kalibru jest zwycięstwo 3:1 Szwecji na Azerbejdżanem, który – obok Chin – zapewne już przestał marzyć o medalu. Chińczycy nie dali rady przebić Indii i zajmują miejsce, którego się zapewne nie spodziewali. O medal walczy drugi garnitur USA z Darkiem Świerczem na czele, Anglicy urywając punkt Rosji oraz młodziutka drużyna Iranu. Czy pójdą śladami Polaków sprzed dwóch lat?

 • Kobiety

Łeb w łeb” idą reprezentacje Rosji i Chin wygrywając swoje pojedynki. Zapewne walka o złoto rozegra się w bezpośrednim meczu. Jednak „z gry” wydaje się, że Rosjanki mają odrobinę przewagi psychologicznej i ich zwycięstwa wyglądają pewniej. Ale może to tylko strategia meczowa Chin. Po remisie z Gruzją wydaje się, że po trzecie miejsce zmierza Ukraina. Młoda reprezentacja Kazachstanu jednak nie jest na straconej pozycji, bo widać, że stać ją na wiele. 

Więcej informacji przeczytacie w szczegółowej relacji.

Fot. Organizatorzy

Runda V

 • Mężczyźni

Rosjanie dość pewnie zmierzają po złoty medal tym razem wygrywając 3:1 z Kazachstanem. Jednak rysa pojawiła się na pierwszej szachownicy, gdzie niedawna gwiazda Sergeja Kariakina została mocno przygaszona przez Jumbajewa. Bardzo ważny pojedynek Anglii z Indiami zakończył się remisem 2:2, co powoduje, że nie wiemy, która z tych drużyn ma większe szanse na medal srebrny. Za to szanse medalowe trochę się oddaliły od USA, które przegrały 1:3 z Azerbejdżanem, a Darek Świercz musiał uznać wyższość Najditscha. W bardzo ciekawym pojedynku Chin z młodziutkim Iranem lepsi w stosunku 2,5:1,5 okazali się Ci pierwsi. Irańczycy wygrali na czwartej szachownicy i zremisowali na pierwszej. Mecz Egiptu ze Szwecja zakończył się minimalną wygraną 2,5:1,5 reprezentacji Grandeliusa, choć on sam przegrał z pierwszym w historii afrykańskim superarcymistrzem Aminem.

1 Russia 7 10
2 India 6 11
3 United States of America 6
4 England 6 9
5 Iran 5 10
6 Kazakhstan 4
7 China 3
8 Sweden 2 5
9 Azerbaijan 1 5
10 Egypt 0
 • Kobiety

Czy losy złotego medalu dziś się rozstrzygnęły się w dniu dzisiejszym? Kluczowy pojedynek ChinyRosja zakończył się wygraną Azjatek 2,5:1,5, a o jego losach zadecydowały dwie panie Tan i Lei wygrywając odpowiednio z Lagno i Guniną. Ukraina nie dała rady przebić na żadnej szachownicy młodych zawodniczek z Kazachstanu, a że same też nie dały się pokonać, więc padł wynik 2:2. Gruzinki wygrał 3:1 z Węgierkami i tym samym wynikiem zakończył się pojedynek USA z Armenią. 4:0 wygrały z Egiptem szachistki z Indii.

1 China 10 13½
2 Russia 8 15½
3 Ukraine 7 13
4 Georgia 6 12
5 India 6 11
6 United States of America 5 10
7 Kazakhstan 4 9
8 Armenia 2
9 Hungary 2 6
10 Egypt 0

Więcej informacji przeczytacie w szczegółowej relacji.

 

Runda VI

 • Mężczyźni

Dzień przerwy często zwiastuje nieoczekiwane wydarzenia podczas następnej rundy. Nie inaczej było teraz, bowiem Rosjanie tylko zremisowali z Azerbejdżanem. Zawiódł Karjakin, który przegrał z dobrze dziś grającym Naiditschem, a jego porażkę nadrobił Nepomniachtchi. Problemy miał także Grischuk w starciu z Safarlim, ale Azer nie chciał walczyć o wygraną w końcówce W+S vs W. Jeszcze większą niespodzianką był remis reprezentacji Chin z Egiptem. Azjaci zdecydowanie nie grają swojego najlepszego turnieju i dziś stracili punkty z najgorszą drużyną turnieju. Dla Egiptu punktowali Amin, Fawzy (remisy) oraz Adly (wygrana).

Zdecydowanie mnie emocji było w pojedynkach Szwecja-USA oraz Kazachstan-Indie, w których padły wyniki 0,5-3,5. Przegrane drużyny były w stanie zremisować tylko na pierwszej szachownicy. Nieco więcej działo się w meczu Iran-Anglia. Wszystkie partie skończyły się wynikiem rezultatywnym, a honor gospodarzy meczu uratował grający na ostatniej szachownicy Firouzja. Nie był to jednak mecz do jednej bramki, bo Maghsoodloo i Idani postawili trudne warunki Anglikom i dopiero błędy w końcówkach zadecydowały o losach meczu.

Azerbejdżan-Rosja podczas szóstej rundy DMŚ Mężczyzn

Fot. Organizatorzy

 • Kobiety

Żaden mecz nie zakończył się pokojowo, a wszystkie oprócz Gruzja-Egipt obfitowały w emocje. Chinki męczyły się z Hinduskami, a końcowe zwycięstwo zapewniła im Lei. W meczu Rosja-USA faworytki musiały przebić solidny mur i udało się to Goryachkinie, która szybkim i konkretnym atakiem zdobyła cały punkt, co dało komfort gry jej rodaczkom.

O meczu Armenia-Ukraina także zadecydowała jedna partia i był to pojedynek Muzychuk-Mkrtchian, w którym Ukrainka pokonała po dobrej partii doświadczoną rywalkę. Ostatni mecz najbardziej emocjonujący, a porażkę liderki Kazachstanu, Abdumalik, zrekompensowały Assaubayeva i Nakhbayeva, co pozwoliło zwyciężyć z Węgierkami. Gospodynie po raz kolejny pokazują wolę walki i aspiracji do górnej części tabeli.

USA-Rosja podczas szóstej rundy DMŚ Kobiet

Fot. Organizatorzy

Runda VII

 • Mężczyźni

Dzisiejsze mecze były bardzo wyrównane, choć na papierze w większości tak nie wyglądały. Jedyny podział punktów zobaczyliśmy u Hindusów, którzy zremisowali na wszystkich szachownicach z Azerami. Na brak emocji nie można jednak narzekać, bo powstałe końcówki były bardzo pouczające. Wszystkie pozostałe gry zakończyły się wynikami 2,5-1,5. Wygrywali kolejno Rosjanie z Amerykanami, Irańczycy z Kazachami, Chińczycy ze Szwedami oraz Anglicy z Egipcjanami.

Ciekawym faktem jest, że o losach powyższych meczów decydowały partie na ostatnich szachownicach, bowiem na pierwszych trzech padały remisy. Jedynym wyjątkiem jest mecz Anglia-Egipt, gdzie najsłabsza drużyna w stawce miała ochotę sprawić kolejną niespodziankę. Tak się jednak nie stało, bo na zwycięstwo Amina odpowiedzieli Howell i Jones, a przy okazji dobrą grą obronną popisał się McShane

Czuć, że turniej wchodzi w decydującą fazę, bowiem emocji, błędów i niespodziewanych wyników mamy coraz więcej. Jak skończą się Mistrzostwa?

Rosja-USA podczas siódmej rundy DMŚ Mężczyzn

Fot. Organizatorzy

 • Kobiety

Siódma runda była rundą bezkompromisowej walki. Zobaczyliśmy tylko 3 remisy z 20 możliwych. Na tym poziomie to wynik po prostu niespotykany. Najbardziej wyrównany był emocjonujący pojedynek Rosja-Ukraina, w którym remis Rosjankom zapewniła Kosteniuk. Swoim zwycięstwem zatuszowała błąd Lagno, która podstawiła partię z młodszą z sióstr Muzychuk. Poza tym zremisowały Ushenina-Goryachkina i Girya-Gaponenko. Ostatni remis tej rundy padł w meczu Gruzja-Kazachstan, gdzie Saduakassova uratowała swojej drużynie jedyną zdobytą przez nie połówkę.

Pogrom zafundowały także zgodnie z planem Chinki Egipcjankom oraz niespodziewanie Hinduski Amerykankom. Takiego wyniku nie spodziewał się chyba żaden kibic, bo w tabeli te dwie drużyny są niedaleko siebie. O zwycięstwo dla swoich reprezentacji dzielnie walczyły Ormianki i Węgierki, ale na wygrane na dwóch ostatnich szachownicach Gevorgyan i Ghukasyan rywalki odpowiedziały tym samym na dwóch pierwszych deskach.

Siódma runda DMŚ Kobiet

Fot. Organizatorzy

Runda VIII

 • Mężczyźni

Dziś nie zawiedli Rosjanie, którzy pokonali Szwedów. Tym samym już rundę przed końcem zapewnili sobie zwycięstwo w turnieju. O pozostałe miejsca na podium trwać jednak będzie ciekawa walka. Chińczycy w bardzo ważnym pojedynku byli górą nad Anglikami. Azjaci zagrali w końcu na poziomie, do którego nas niegdyś przyzwyczaili. Czarnymi osiągnęli raczej łatwe remisy, a białymi zdobyli całe punkty dzięki dobrej grze w końcówkach. Architektami sukcesu byli Ding i Wei. Największą dzisiejszą niespodzianką było zwycięstwo Egipcjan z Kazachami. Gospodarze turnieju zdecydowanie obniżyli loty, co wykorzystała drużyna przeciwników z Aminem na czele, który po tragicznym początku zdobył 3,5 punktu w ostatnich czterech partiach.

Mecze Indie-USA oraz Azerbejdżan-Iran zakończyły się remisami. Amerykanie zmarnowali swoje szanse, a najlepsze miał Dariusz Świercz z Adhibanem. Hindus wykazał się jednak ogromną wolą walki i wybronił końcówkę bez figury. Tym samym zapewnił swojej reprezentacji grę o medale w ostatnim arcyważnym pojedynku z Rosją.

Ding Liren podczas ósmej rundy DMŚ Mężczyzn

Ding Liren /Fot. Organizatorzy

 • Kobiety

Chinki kroczące pewnie od zwycięstwa do zwycięstwa już dziś zapewniły sobie złoto, podobnie jak Rosjanie wśród panów. Dziś pokonały Amerykanki w stosunku 3-1, dzięki wygranym Tan i Lei. Po drugie miejsce pewnie zmierzają Rosjanki, które pokonały dziś Węgierki na każdej szachownicy. Walka o brąz zapowiada się bardziej emocjonująco, bowiem Gruzja tylko zremisowała dziś z Armenią, a Ukrainki pokonały Hinduski. Jutro drużyny walczące o podium zmierzą się kolejno z Rosją i Chinami, więc będą miały ciężkie przeprawy.

W meczu mało istotnym dla układów tabeli, czyli Kazachstan-Egipt, faworytki pozwoliły przeciwniczkom ugrać tylko jeden remis. Wynik na pewno nie dziwi, bo Egipcjankom ciężko jest uciec od przegranych w stosunku 0,5-3,5 lub 0-4.

Anastasia Sorokina, sędzina główna

Fot. Organizatorzy

Runda IX

 • Mężczyźni

Rosjanie pokonali Hindusów w najciekawszym meczu ostatniej rundy i oprócz potwierdzenia swojej dominacji zepchnęli też rywalów na czwarte miejsce. Po przebiegu meczu można było się spodziewać lepszego wyniku, ale Ganguly nie wygrał bardzo interesującej partii z Nepomniachtchim, a Sethuraman nie utrzymał pozycji bez pionka w końcówce z różnopolowymi gońcami w starciu z Grischukiem. Skorzystali na tym Chińczycy, którzy dzięki zwycięstwu nad drużyną Kazachstanu wskoczyli na najniższy stopień podium. 

Drugiego miejsca nie dali sobie wyrwać Anglicy, którzy postawili dziś kropkę nad „i” i rozbili dziś Szwedów 3,5-0,5. Rozbici zostali też Irańczycy w meczu z Amerykanami, a ich honor ponownie uratował na ostatniej szachownicy Firouzja. Meczem najbliższym remisowi był pojedynek Azerbejdżan-Egipt, ale Guseinov zapewnił zwycięstwo tym pierwszym. 

Ian Nepomniachtchi podczas ostatniej rundy DMŚ Mężczyzn

Ian Nepomniachtchi /Fot. Organizatorzy

 • Kobiety

Wow, co to była za runda! Ukrainki zostały zmiażdżone przez triumfatorki turnieju aż 3,5-0,5. Chinki pokazały ogromną siłę i regularność podczas turnieju, a ich ostatnie ofiary straciły przez to miejsce na podium. Na porażce Ukrainek skorzystały bowiem Gruzinki, które dzięki zremisowanym meczu z Rosją wyprzedziły rywalki punktacją pomocniczą. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Khotenashvili, która wybroniła przegraną końcówkę ratując tym samym punkt meczowy swojej reprezentacji.

Nie takiego zakończenia turnieju oczekiwały Amerykanki, które ledwo wygrały z Egipcjankami. Carissa Yip straciła całkowicie formę i nie przypominała już szalejącej na początku zawodniczki. Wygrały także Kazachstan z Armenią po bezkompromisowym meczu, w którym szczególnie nie popisała się Danielian podstawiając wieżę w równej pozycji. Zremisowały za to Węgry z Indiami, gdzie Kulkarni odrobiła porażkę Soumyi.

Armenia-Kazachstan podczas ostatniej rundy DMŚ Kobiet

Fot. Organizatorzy

PODSUMOWANIE

Organizatorzy DMŚ stanęli na wysokości zadania. Oprócz zapewnienia komfortu gry zawodnikom, stworzyli także dobre warunki kibicom, którzy mogli swobodnie trzymać kciuki za swoich faworytów. Liczne foto- i wideorelacje bezbłędnie uatrakcyjniały imprezę. Po więcej materiałów odsyłamy na stronę Mistrzostw i przechodzimy do podsumowań zmagań.

 

Wśród Mężczyzn emocjonować mogliśmy się walką maksymalnie o drugie miejsce. Rosjanie mieli wraz z Chinami tworzyć niezniszczalny duet walczący o zwycięstwo. Tak się jednak nie stało, bo obrońcy tytułu przegrali szybko dwa mecze i odpadli z walki o mistrzostwo. Zajęli przez to trzecie miejsce, bo srebro zdobyli równo grający Anglicy. Widać było u nich „team spirit”, co w rozgrywkach drużynowych jest niezwykle ważne. 

Indie i USA zdobyły tylko o punkt mniej niż brązowi medaliście, ale ciężko byłoby im poprawić te wyniki. Zapewnili wiele emocji w turnieju, ale na medal będą musieli trochę poczekać. Trochę poniżej oczekiwań zagrały reprezentacje Iranu i Azerbejdżanu, które powinny powalczyć chociaż o top 5, a skończyły z dużą stratą do górnej części tabeli. Na końcu stawki skończyli Kazachowie, Szwedzi i Egipcjanie. Najbardziej rozczarowani są z pewnością gospodarze imprezy, którzy walczyli na początku turnieju bardzo dzielnie, ale potem coś się zacięło.

Wyniki DMŚ Mężczyzn
źródło: organizatorzy

Warto wspomnieć także o wynikach na poszczególnych szachownicach. Najlepsi byli kolejno Adhiban (Indie) na I szachownicy, McShane (Anglia) z Nepomniachtchim (Rosja) na II, Ganguly (Indie) na III oraz Firouzja (Iran) na IV.

 

Wśród Kobiet dominacja była jeszcze bardziej widoczna. Chinki wygrały wszystkie swoje mecze nie dając złudzeń rywalkom. Drugie miejsce zajęły inne faworytki, czyli Rosjanki, a podium uzupełniły Gruzinki. Wyprzedziły tym samym Ukrainki dzięki większej ilości zdobytych małych punktów, co świadczy o równiejszej grze przez cały turniej.

Więcej radości kibicom gospodarzy sprawiły damska reprezentacja. Zawodniczki Kazachstanu zajęły dobre piąte miejsce, wyprzedzając silne Hinduski. Po dobrym starcie Amerykanki straciły animusz i bez swoich liderem zajęły dopiero siódme miejsce. Zawiodły zdecydowanie Ormianki i Węgierki, które mogły zdecydowanie powalczyć o wyższe lokaty. Czerwoną latarnią były Egipcjanki, zdecydowanie za słabe, aby móc rywalizować w imprezie tej rangi.

Wyniki DMŚ Kobiet
źródło: organizatorzy

Rywalizację na szachowniach zdominowały zawodniczki dwóch najlepszych drużyn: Tan (Chiny) na I, Kosteniuk (Rosja) na II, Huang (Chiny) na III i w końcu Goryachkina (Rosja) na IV.

KK