Djokovic kontra Becker

0
535

Jak podaje portal www.ChessDom.com słynny tenisista Novak Djokovic, zajmujący obecnie druga pozycję na światowej liście rankingowej, wdrożył przygotowanie szachowe przed finałowym meczem z Rafaelem Nadalem w turnieju Rolland Garros rozgrywanym w Paryżu.

Fot. Novak Djokovic

Jego partnerem jest całkiem niezły szachista, choć na pewno dużo lepszy tenisista sprzed lat – Boris Becker, który traktował szachy, jako element treningu, uważając szachy i tenis za bardzo podobne gry od strony strategii. Można go było spotkać podczas turnieju London Chess Classic w 2011 roku.

W jednym z wywiadów Becker powiedział:

Jedną z rzeczy, o jakich ludzi mogę nie wiedzieć jest moja miłość do szachów. Gram w szachy od dzieciństwa i pomaga mi to przygotować się mentalnie do meczów tenisowych. Tak, jak w tenisie, w szachach strategia jest bardzo ważna. W pojedynkach jeden-na-jednego bycie o jedno posunięcie do przodu jest bardzo ważne. Przed pojedynkami gram w szachy, aby przygotować się mentalnie i być całkowicie skoncentrowanym podczas rywalizacji na korcie.

Moim zdaniem Roger Federer byłby świetnym szachistą, ponieważ zawsze myśli o krok do przodu i potrafi być skoncentrowany na strategii i taktyce. Także Rafael Nadal mógłby być niezłym szachistą, gdyż myśli bardzo strategicznie i jest skoncentrowany na korcie, jednak Federer byłby lepszy. Wielu z dawnych mistrzów regularnie grywało w szachy, choć teraz nie jest to chyba popularny sposób na przygotowanie mentalne do zawodów.

W szachach występuje takie same podejście do psychiki zawodnika, jak w tenisie, dlatego wielu zawodników poprawiłoby swoje wyniki wprowadzając szachy do swojego treningu, w celu pracy nad koncentracją jeszcze zanim wyjdą na kort.