Debiut Birda cz.1

6
3001

Witam wszystkich, jak pewnie wszyscy zauważyli nie ma zbyt wiele blogów szachowych, a jeśli są, są one przeważnie zaśmiecone lub nieczytelne (z paroma wyjątkami oczywiście). Chciałbym, żeby, o ile to możliwe, w Polsce także rozpoczęła się moda na dzielenie się swoimi analizami z innymi, więc skoro lawinę musi coś poprzedzać, to spróbuje być jednym z tych kamyczków, które ją spowodują.

A teraz do tematu. Dziś chciałbym omówić system Birda, ponieważ uważam ten debiut za niedoceniany, choć całkowicie poprawny. Chociaż nie jestem żadnym mistrzem szachowym, to warianty, które tutaj zaprezentuje i analizy partii będą całkowicie poprawne (przynajmniej na ten czas, gdyż teoria debiutowa często ulega drobnym zmianom).

Pozdrawiam i życzę miłej lektury.

 

Debiut Birda – otwarcie szachowe charakteryzujące się ruchem 1.f4. Białe dążą do uzyskania pozycji z obrony holenderskiej z tempem więcej (np. po 1…d5).

 

Popularność – niska popularność tego debiutu jest tym, co jednym przeszkadza, a dla innych jest tylko kolejnym argumentem za graniem tego systemu. Niska popularność wynika głównie z tego, że ruch 1.f4 osłabia pozycje króla (dobrym przykładem jest tutaj gambit Froma, w którym czarne poświęcają pionka za gigantyczą inicjatywę), innym powodem może być fakt, że 1.f4 nie jest najaktywniejszym ruchem, co powoduje, że białe muszą zadowolić się czesto wyrównaną pozycją.

Stereotypy – grając ten debiut często możecie się spotkać z opinią, że nie jest to dobry wybór, jednak ludzie mający taką opinię często nie spotkali się z nikim grającym ten debiut na dobrym poziomie i kierują się zdaniem autora którejś z książek typu „repertuar szachowy na całe życie”, nie wiedząc jak dalece teoria tego debiutu poszła na przód od czasu wydania tej książki.

Warianty i ich charakterystyka:

Cóż ciężko jest wymienić wszystkie… Jednak postaram się nie zawieść, licząc że jeśli będą jakieś braki, nieliczni czytelnicy tego artykułu dadzą mi o tym znać.

Więc głównym wariantem tego systemu musi być:

1.f4 d5

Czyli obrona Holenderska z tempem więcej, jednak tempo więcej wcale nie oznacza przewagi dla białych, co nanajwyżej taką drobną psychologiczną, ponieważ białe mając do dyspozycji tempo więcej mogą pozwolić sobie na wykonanie wielu wariantów obrony holenderskiej, które nie były zbyt efektowne, a z tempem więcej nabierają nowego znaczenia.

Bez wątpliwośći jednak najlepszym ruchem, jaki białe mają do dyspozycji jest 2.Sf3. Skoczek kontroluje pole e5 i d4 oraz nie pozwala czarnym na szachowanie króla poprzez Hh4. Poza tym ruch ten pełni też funkję „czekającą” : umacnia pozycję i czeka na reakcję przeciwnika, dzięki czemu jesteśmy bardziej elastyczni. Inne ruchy takie jak: 2.g3, 2.b3 czy 2.e3 nie są już takie dogodne. Na 2.g3 silne jest 2… h5!? – widzimy, że tempo więcej nie zawsze daje profity (ruch ten spotykamy także w wariancie Leningradzkim obrony holenderskiej po np: 1.d4 f5 2.g3 Sf6 3.Gg2 g6 4.h4, jednak jak widzimy białe wykonału już pewną ilość posunięc i czarne miały czas na Sf6 przez co białe muszą przeważnie poświęcić trochę materiału, jednak w naszym wypadku czarne otrzymują duże szanse ataku na szkrzydle królewskim. 2.e3 i 2.b3 nie są złymi posunięciami jednak trzeba się liczyć z tym, że to białe przy najlepszej grze czarnych mogą liczyć co najwyżej na równą grę. (W poradniku dla czarnych dostępne będą moje rekomendacje dla czarnych, sprawdzone w kilku partiach)

1.f4 d5 2.Sf3 – główny wariant debiutu birda.

Niestety czarne mają tu do dyspozycji wiele możliwości, prawie wszystkie legalne ruchy są grane i mają swoje plusy:

2…g6 – bardzo solidna opcja, praktycznie niweluje możliwośći b3

2…Sf6 – głównie prowadzi do póżniejszego g6, skoczek ten jest częst potężną siłą, jeśli białe spróbują kamiennej ściany (struktury pionowej charakteryzującej się ruchami c3, d4, e3, f4 (lub c6, d6… u czarnych) )

2… f6 – b. słaby ruch, czarne blokują sobie skoczka oraz osłabiają skrzydło królewskie, liczac na e5, które nie ma przyszłości, białe powinny szukać rozwiązania w kamiennej ścianie (3.d3 nie wygląda za dobrze ze względu na to, że oddajemy czarnym czas na naprawienie swojej pozycji)

2…f5 – kolejny niezbyt korzystny dla czarnych ruch. Białe często zyskują przewagę po 3.b3 ze względu na to, że czarne grając f5 liczyły na symetryczną pozycję, zostawiając przy tym jednak kilka słabości w swojej pozycji. Należy zapamiętać ruch b3, gdyż w symetrycznych pozycjach jest on często ruchem kluczem.

2…e6 – czarne blokują sobie biaopolowego gońca i często, tak jak w obronie francuskiej goniec będzie niewygodny. Białe mają tu wiele możliwości do wyboru, dlatego nie jest to najmądrzejszy ruch czarnych, choć w 100% poprawny.

2…d4 – ruch bez wątpienia słaby, jedyne co czarne zskują to trochę przestrzeni i atak na e3, myślę, że c3 oraz b3 są niezwykle silnymi ruchami w tej pozycji. Jeśli czarne po c3 zbiją piona, wtedy mamy często przewagę ze względu na zdobyte centrum i drobną przewagę w rozwoju.

2…c6 – bardzo solidny ruch, 3.e3 nie jest zbyt ambitne, dlatego polecam 3.d3 i przejście do sytemu leningradzkiego, jest tu możliwa pewna pułapka (postaram się umieścić w następnym artykule)

2…c5 – dobry ruch, dość elastyczny dla obu stron.

2…b6 – ze statystyk wynika, że jest to skuteczna broń, jednak, sam nigdy się nie spotkałe z tym posunięciem, dlatego nie jestem pewien co jest najlepszym posunięciem w tej pozycji, jednak 3.g3 ponownie wygląda całkowicie O.K.

2…b5?! – wątpliwy ruch, białe mogą co najmniej zagrać 3.e3, atakując piona, przez co czarne będą musiały go bronić (poprzez np.a6) dając białym czas na ustawienie dogodnej pozycji.

2…Sc6 – jest to ruch, który niepotrzebnie daje białym możliwość grania 3.e3 ze wzlędu na to, że biały goniec ma co atakować, a wymiana na c6 często zdwaja piony czarnych lub przynajmniej zabiera tempo.

2…Gg4 – dość taktyczny ruch, ma na celu zbicie skoczka i osłabienie kontroli na polem e5, o tym jak sobie z nim radzić dowiecie się zapewne w późniejszych artykułach.

Inne posunięcia jak h6 czy a6 nie są silne, gdyż nie rozwijają figur, nie zdobywają centrum, więc są stratą tempa, a nawet jeśli 1 tempo jest w większościach wypadków nie istotne, to 2 tempa często decydują o grze.

 

Poza przedstawionym wariantem jest jeszcze wiele innych możliwośći, transpozycji. Czarne mogę grać w pierwszym ruchu zamist d5 rózne inne warianty. Jednak jedynymi ważnymi wariantami są:

1…c4 – białe mają możliwość przejścia do ataku Grand Prix po 2.e4. Jednak dobrym rozwiązaniem jest proste 2.Sf3 ze względu na możliwość powrotu do jednego z wariantów debiutu Birda. Jednak często warto zagrać któryś z wariantów obrony sycylijskiej, chociaż nie jest to wymagane.

1…b6 – białe mają dwie możliwośći do wyboru: zdobycie centrum przez 2.e4 i póżniejsze d3 lub pozostanie w jednym z klasycznych wariantów Birda z  2.Sf3 i póżniejszym e3.

1…f5 – czarne dążą do symetrycznej struktury, co prowadzi do pasywnej gry. Ciekawym wariantem jest 2.e4 co prowadzi do gambitu froma z tempem więcej (jednak tempo to często utrudnie gre, gdyż pionek na f4 nie jest zbyt pożądany), dlatego lepiej zagrać 2.Sf3 i czekać na odpowiedni moment do zmiany struktury gry.

1…e5 – gambit froma jeden z agresywniejszych systemów dla czarnych. Poświęconie piona jest poprawne i czarne otrzymują częstą dużą inicjatywę, dlatego dobrze jest zagrać gambit królewski przez 2.e4 lub po wzięciu piona zagrać Sf3 i e4 z jednym z wariantów gambitu królewskiego.

1…d6 – czarne chcą w natępnym posunięciu zagrać e5, dlatego należy zagrać 2.Sf3 i po e5 zbić, co prowadzi do tego samego wariantu, co gambit froma.

1…g5 – czarne poświęcają piona za chęć rozwoju, jednak gambit nie wygląda na poprawny, gdyż po 2.fxg5 h6 3.d4 Dzięki czemu czarne nie zyskują tempa na rozwój.

 

Myślę, że trzeba znać wszystkie warianty debiutu Birda, żeby grać go na dobrym poziomie, dlatego uieszczę artykuły o wszystkich wariantach (klasycznym,leningradzkim, Antoshin itp.)

Jeśli chodziło o słowo wstępu to tyle, z każdym kolejnym artykuem będę umieszczał odnośniki do danych posunięć, więc mam nadzieję, że wszystko będzie jasne i czytelne.

 

licznik odwiedzin stron

6 KOMENTARZE

  • 1…g5 nadaj eise tylko i wyłącznie do szybkich parti 🙂
   Spotkałem się z nim tylko raz i nie widze problemu z wzięciem piona.
   Mamy tutaj dużą różnicę pomiędzy gambitem froma, gdyż czarne nie dostają za pionka takiego rozwoju, jaki należy otrzymać, aby ofiara była grywalna.
   Jednak za racji tego, że nie jest to rzadko grany wariant, zapomniałem o nim napisać, co już poprawiam 🙂

 1. szybkich nie szybkich:), mój trener ŚP. Jacek Bednarski pokazywał mi kiedyś swoją partię (szachy klasyczne) z jakimś mistrzem międzynarodowym gdzie czarnymi zmasakrował białe. Może gdzieś odkopię tę partię. No ale było to jeszcze w erze przed komputerowej:)

 2. Jeśli znajdziesz zapis partii, to bardzo proszę o przesłanie na maila: toua@o2.pl
  Będzie to dobry materiał do przedstawienia wariantu 🙂

 3. Ja także uważam, iż debiut Birda jest dziś niedoceniany, choć na turniejach może być świetną bronią. Jeśli będziesz dalej tak ciekawie pisał, to może czasem kogoś zaskoczę. 😉 Liczę na jeszcze więcej wariantów. 😉

 4. Jestem fanem debiutu Birda a zwłaszcza gambitu Froma imam pare ciekawych parti 1.f4 e5 2.fe d6 3.ed Gd6 4.Sf3 g6 5.c3 !!!? cyo myslicie o tym posunięciu prosze o opinie
  pozdrawiam. Trus

Comments are closed.