Darek Świercz wciągnął Kariakina w analizę, jednak po ciekawej grze padł remis! Reszta Polaków bardzo słabo w rundzie szóstej turnieju w Katarze!

0
428

Robi się niefajnie. Radek Wojtaszek, przegrywając dzisiejszą partię z Sananem Sjugirowem bardzo skomplikował sobie sytuację przed decydującymi rundami katarskiego turnieju. Coś jest nie tak. Przecież ten szachista znany jest od dawna z tego, że relatywnie rzadko przegrywa, a teraz sumując to, co się zdarzyło w Reykjaviku i w Doha, otrzymujemy niebezpiecznie wysoką liczbę porażek. Fakt, wygrał dwie partie na Bundeslidze, tutaj w pierwszych dwóch meczach też zapunktował, jednak są też dwie porażki. Średnio to się przedstawia, nie widzi mi się to.

 Mateusz Bartel swoim „tasiemcem” chyba zdążył zirytować całą stawkę rywali, którzy chcieli szybko ujrzeć kojarzenia. Partia była bardzo ciekawa, dramatyczna, warto sobie obejrzeć ją od początku do końca. Zremisował Janek Duda, przegrał Piorun i takim graniem wiele w Katarze się nie zwojuje. A propos pięknej gry, pełnej widocznej i ukrytej dramaturgii: polecam dotrzeć do partii Morozewicza z Bukawiszynem, zobaczcie co tam się działo!! Partia zjawisko! Według mnie totalny estetyczny i sportowy odjazd! Ale to partia z całkiem innego turnieju. Zwracam wam uwagę, bo takich pereł nie przepuszcza się, zresztą o tym pojedynku na pewno zrobi się jeszcze głośniej, to będzie przeanalizowane do samego dna, jest to partia skazana na sukces i sławę.

Foto – Katerina Savina ze strony: http://www.qatarmastersopen.com/
Moją radością jest Darek Świercz, który gra w Dosze kapitalne szachy. Dziś Kariakin, musiał się nieźle nagłowić, naszukać przy szachownicy tego, o czym już z góry wiedział Darek. Niestety, tak wygląda gra z szachistami elity – można zagrać piękną analizę i partii nie wygrać. Nieźle mi się patrzyło zarówno na pozycję – Darek nie był w tej partii nawet przez moment zagrożony, jak i na czas – w pewnym momencie nasz arcymistrz miał pełny czas na zegarze, a Rosjanin połowę z tego. Pierwszym posunięciem, nad którym polski szachista dłużej pomyślał, by ruch 22. Wxd4 – to są szachy z najwyższej półki.
Jak to dalej szło? Przypomnę sobie, czy nie przypomnę tą kontynuację?? – Foto K. Savina ze str.:http://www.qatarmastersopen.com/ 

 Polakom idzie coraz gorzej. Pozostały tylko trzy rundy i jeśli nasi chcą dobrze wypaść, nie mogą już się więcej potknąć. W tym turnieju po prostu nie wolno przegrywać! Jedynie Darek Świercz dosładza mi coraz gorzej smakującą potrawę, dlatego cała moja nadzieja na nim spoczywa, a jutro Harikriszna. Darek ma czarne – jak się tak gra, to i takich przeciwników się będzie dostawać, wysoka, lub najwyższa półka. Mat Bartel powalczy z Wei Yi, no ciekawe, ciekawe, co się w tej partii stanie.

Prowadzi Magnus, ale nieznacznie, trochę się oderwał, ale tylko tak troszeczkę, tam niżej zaś aż się gotuje, aż kipi. Jutro mistrz świata dostanie Giriego, jeśli zremisuje, a ktoś z 4.5 pkt. wygra, zrobi się fantastyczna końcówka turnieju, zresztą już jest. To wspaniały turniej, bawię się w jego trakcie doskonale!