Comarch Cup na Festiwalu Cracovia’2011

0
328

COMARCH CUP

KRAKÓW, 27.12.2011-4.01.2012

 

Turniej arcymistrzowski ?COMARCH CUP? z udziałem 10 zawodników z Polski, Danii, Białorusi i Czech zostanie rozegrany na przełomie grudnia i stycznia w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Cracovia?2011. Zawody odbędą się w Krakowie, w Hotelu Galaxy, ul. Gęsia 22a, który niedawno gościł działaczy szachowych z całego świata podczas kongresu FIDE ? Międzynarodowej Federacji Szachowej.

W zawodach najmłodszy zawodnik ?Wojtaszek Comarch Team? ? mieszkaniec Wieliczki zaledwie 13-letni wicemistrz Europy do lat 14 Jan-Krzysztof Duda będzie walczył o tytuł arcymistrza szachowego.

Urodzony w 1998 r. zawodnik klubu MKS MOS Wieliczka jest jednym z największych młodych talentów polskich szachów. Każdy rok przynosi medal z najwazniejszych międzynarodowych imprez w koeljnych grupach wiekowych (tytuł mistrza świata do lat 10 w 2008, wicemistrzostwo świata do lat 12 w 2009, brązowy medal mistrzostw świata do lat 12 w 2009, wicemistrzostwo Europy do lat 14 w 2011). Jego sukcesy dostrzegają władze Małopolski, które w 2010 r. uhonorowały go Małopolskim Laurem Sportu.

Jan-Krzysztof Duda objęty jest specjalnym programem Polskiego Związku Szachowego ? ?Wojtaszek Comarch Team?, w ramach którego najmłodsze gwiazdy polskich szachów rozwijają umiejętności pod kierunkiem Radosława Wojtaszka ? członka elitarnego klubu zawodników 2700, zawodnika ścisłej światowej czołówki, aktualnego wicemistrza Europy i lidera polskiej listy rankingowej. W ramach programu ?Wojtaszek Comarch Team? młodzi zawodnicy otrzymują pomoc najlepszych trenerów i analityków szachowych w kraju oraz środki na szkolenie i starty turniejowe. Informacje na temat zespołu ?Wojtaszek Comarch Team? dostepne są na stronie www.WojtaszekComarchTeam.pl .

 

Iweta Rajlich

W turnieju, jako jedyna kobieta, zagra – powracająca po urodzeniu dziecka do zawodowej gry w szachy – arcymistrzyni Iweta Rajlich (KSz Polonia Votum Wrocław) ? nr 2 polskiej kobiecej listy rankingowej, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski kobiet, mistrzostw świata i Europy oraz reprezentantka Polski na Olimpiadach Szachowych i Drużynowych Mistrzostwach Europy.

      Kamil Dragun                                     Marcel Kanarek                                                Kacper Piorun


O normę na tytuł arcymistrza szachowego grać będą także m.in. szesnastoletni Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp) ? mistrz świata do lat 16 z 2010 roku oraz dwudziestoletni Kacper Piorun (również KSz Stilon Gorzów Wlkp)  – aktualny mistrz świata w solvingu. W turnieju zobaczymy także aktualnego wicemistrza Europy juniorów do lat 18 ? Marcela Kanarka(AKSz Hetman Politechnika Koszalińska).

 

Mads Andersen (Dania)

Gościem turnieju także będzie największy talent duńskich szachów 16-letni mistrz międzynarodowy Mads Andersen, który rok w rok rywalizuje z n naszymi zawodnikami w imprezach rangi mistrzostw Europy i Świata juniorów.

Skład uzupełnią zaproszeni z sąsiednich Czech ? arcymistrz Petr Velicka oraz mistrz międzynarodowy Lukas Cernousek, białoruski arcymistrz Sergiej Kasparow oraz reprezentant Krakowa ? arcymistrz Artur Jakubiec (trener Mistrza Świata do lat 20 Dariusza Świercza).

Specjalnym gościem turnieju oraz całego Festiwalu Cracovia?2011 będzie lider ?Wojtaszek Comarch Team? ? arcymistrz Radosław Wojtaszek, który w dniach 28-31 grudnia spotka się z uczestnikami turnieju oraz kibicami.

Turniej arcymistrzowski ?COMARCH CUP? uświetni rozgrywki XXI Międzynarodowego Festiwalu Szachowego ?Cracovia?2011? rozgrywanego pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, w ramach którego kilkuset zawodników z Polski i zagranicy rywalizować będzie w turniejach szachów klasycznych oraz szachów japońskich (shogi). Informacje o Festiwalu dostępne są na stronie Małopolskiego Związku Szachowego www.mzszach.l.pl. Wszystkie rozgrywki odbędą się w krakowskim Hotelu Galaxy.

W dniu 30 grudnia IV runda turnieju arcymistrzowskiego ?Comarch Cup? rozegrana zostanie w restauracji ?Wierzynek?.

 

COMARCH CUP

lista startowa

  TYTUŁ NAZWISKO, IMIĘ

FEDERACJA

RANKING

1 IM Andersen, Mads

DEN

2384

2 IM Dragun, Kamil

POL

2424

3 FM Duda, Jan-Krzysztof

POL

2379

4 GM Jakubiec, Artur

POL

2534

5 GM Kasparov, Sergey

BLR

2521

6 IM Kanarek, Marcel

POL

2467

7 IM Piorun, Kacper

POL

2520

8 IM Rajlich, Iweta

POL

2428

9 GM Velicka, Petr

CZE

2472

10 IM Cernousek, Lukas

CZE

2438