Co należy zrobić?

1
531

Susan Polgar na swoim blogu przedstawia sytuację, która zaistniała podczas tegorocznego  „PanAm Intercollegiate Championship” , czyli mistrzostw USA uczelni wyższych rozgrywanych na Uniwersytecie w Princeton.

A mianowicie po terminie zgłaszania ustawień na szachownicach trener reprezentacji Texas Tech University dokonał zmiany na szachownicach I i II i zamienił miejscami GM Elsha Moradiabadiego(2654) z Iranu oraz GM Hedinna Steigrimssona(2560) z Islandii. Powodem tej zmiany było skojarzenie irańczyka z GM Anatolem Bykovskim(2513) z Izraela reprezentującego Webster University(zespół Susan Polgar).

Fot. Susan Polgar (w środku)

Sędziowie zgodzili się na tą zmianę, a Susan Polgar złożyła w tej sprawie formalny protest, który został odrzucony. Powód odrzucenia był następujący: „Z powodów humanitarnych„. Mianowicie Irańczycy mają zakazaną bezpośrednią rywalizację z reprezentantami Izraela. Tak nakazał im rząd. Susan zwróciła uwagę, że jeszcze niedawno ci zawodnicy grali w jednej drużynie, a nawet grali ze sobą partie na turnieju w Texasie.

Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć u Susan na blogu.

Elsha Moradiabadi (fot. Chessbase.de)

Jeśli chodzi o zasady, to na pewno ma ona rację. Jednak sytuacja nie jest taka trywialna, jak węgierce się wydaje. Mianowicie nie zdaje ona sobie sprawy z faktu, jakie reperkusje mogą spotkać Irańczyka lub jego rodzinę, jeżeli nie dostosuje się do nakazu władz swojego państwa. Polityka Iranu w stosunku do Izraela jest obecnie bardzo rygorystyczna, gdyż kraje te stoją na krawędzi wojny. I nikt nie będzie robił wyjątku dla „jakiegoś” szachisty. Łatwo mówić, że sport powinien trzymać się z dala od polityki, ale wszyscy wiemy, że tak nie jest. Jest jej ważnym elementem i wielokrotnie był wykorzystywany w walkach pomiędzy narodami, szczególnie jeśli chodzi o religię.

W środowisku szachowym też mieliśmy sytuację, kiedy to Aronian odmówił gry w Azerbejdżanie, jeżeli tam odbywałby się turniej kandydatów. Choć nie robi problemów z grą z zawodnikami z tego kraju na arenie międzynarodowej.

Więc co powinien zrobić sędzia? Co powinien zrobić kapitan drużyny z Texasu? A co Susan Polgar – kapitan drużyny Webstera?

A co powinna zrobić FIDE? Przecież nie ma regulacji dotyczących tego typu spraw.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.