Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet 2014

1
446

Równolegle do LOTTO Mistrzostw Polski odbędą się po raz 66 Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet. Turniej ten, w odróżnieniu od zawodów otwartych, odbędzie się systemem kołowym z udziałem 10 zawodniczek.

Tytułu bronić będzie Monika Soćko, która wcześniej wygrywała w Warszawie już trzykrotnie, a w sumie aż pięciokrotnie. Nie będzie jej jednak łatwo, gdyż w turnieju zagra prawie cała brązowa reprezentacja z ubiegłorocznych Drużynowych Mistrzostw Europy w Warszawie. Tak więc Iweta Rajlich, Karina Szczepkowska-Horowska i Jola Zawadzka będą próbowały dobrać się jej do skóry. Nie zagra Joanna Majdan-Gajewska, która niedawno urodziła drugie dziecko. Oprócz naszych etatowych reprezentantek możemy na pewno liczyć na próbę rozbicia status quo przez naszą najnowszą arcymistrzynię Joannę Worek, czy świetnie spisujące się ostatnio Martę Bartel i Klaudię Kulon.

Pierwszą Mistrzynią Polski została w 1935 roku, na zawodach rozgrywanych również w Warszawie, Regina Gerlecka.

Zawody odbywac się będą dokładnie w tym samym terminie i miejscu, co turniej otwarty, czyli pierwsza runda rozegrana zostanie we wtorek 25 marca o godzinie 15:00, a ostatnia 2 kwietnia o 9:00. Gospodarzem jest oczywiście hotel Novotel Centrum. Panie maja do podziału pulę nagród w wysokości 36.000 zł oraz miejsca w reprezentacji Polski na Olimpiadę w Tromso.

Lista startowa


Nr Tytuł Nazwisko Imię R. FIDE Klub
1 BRAK FOTO GM Socko, Monika 2446 KSz HETMAN Katowice
2 BRAK FOTO IM Rajlich, Iweta 2400 KSz Polonia Wrocław
3 BRAK FOTO WGM Szczepkowska-horowska, Karina 2396
4 BRAK FOTO WGM Zawadzka, Jolanta 2394 KSz Polonia Wrocław
5 BRAK FOTO WGM Worek, Joanna 2346 MCKiS Jaworzno
6 BRAK FOTO WGM Bartel, Marta 2342 LKS Wrzos Miedzyborów
7 BRAK FOTO WIM Kulon, Klaudia 2308 MKS przy MDK Trzcianka
8 BRAK FOTO WIM Jakubiec, Edyta 2218 TKKF Drogowiec Kraków
9 BRAK FOTO WIM Iwanow, Anna 2208 KSz Polonia Wrocław
10 BRAK FOTO WFM Adamowicz, Katarzyna 2145 MLKSz Myślenice

Sędzią głowny jest IA Agnieszka Brustman.

Runda I

Partia ZawadzkaSzczepkowska-Horowska zapowiada się na najbardziej interesującą w tej rundzie. Monika Soćko spotka się z Adamowicz, a Iweta Rajlich zagra czarnymi z Bartel. Dwie koleżanki z II drużyny Polski z ostatnich DME, czyli Kulon i Iwanow zmierzą się ze sobą, a ostatnia para to JakubiecWorek.

Jak to w turniejach pań bywa, każda runda przynosi niespodzianki. W partii dnia Jola Zawadzka nie dała szans Karinie Szczepkowskiej-Horowskiej i zainkasowała bardzo ważny punkt. Monika Soćko dała lekcję debiutującej Kasi Adamowicz, tak jak i Klaudia Kulon Ani Iwanow. Niespodzianką jest porażka zbyt optymistycznej grającej dziś Iwety Rajlich z Martą Bartel, choć Marta już od dłuższego czasu pokazuje, że zamierza poważnie zabrać się za szachy i jest groźna dla wyżej notowanych rywali. Edyta Jakubiec pokonała po bardzo ładnej partii laureatkę nagrody dr. Ireny Eris dla najnowszej Polskiej arcymistrzyni Joannę Worek.

Runda II

Najciekawiej zapowiada się pojedynek dwóch przegranych z I rundy, czyli partia Szczepkowska-Horowska – Rajlich. Prawdopodobnie jedna z nich pożegna się z walką o medale. Jola Zawadzka zmierzy się w bardzo ciekawym pojedynku ze świetnie grającą na DME w Warszawie Klaudią Kulon. Marta Bartel zaś sprawdzi Kasię Adamowicz. Monika Soćko zagra w derbach Śląska z Joanną Worek, a Anna Iwanow zmierzy się z Edytą Jakubiec.

Jola Zawadzka zdemolowała dziś swoja młodsza koleżankę Klaudię Kulon. Także zwycięstwo, po najdłuższej partii dnia, odniosła Monika Soćko nad Joanną Worek. Karina Zremisowała z Iwetą, tak samo, jak Ania Iwanow z Edyta Jakubiec. Za niespodziankę rundy można uznać porażkę Marty Bartel z Kasią Adamowicz, która zagrał dziś naprawdę piękną partię. Tak więc na czele mamy Soćko i Zawadzką z kompletem 2 pkt.

Runda III

Po raz pierwszy nie zobaczymy pojedynku reprezentantek Polski ze sobą. Monika Soćko zmierzy się Anią Iwanow i jest zdecydowaną faworytką. Jola Zawadzka czarnymi będzie próbowała pokonać Edytę Jakubiec. Karina Szczepkowska-Horowska zmierzy się z Klaudią Kulon, natomiast Iweta Rajlich sprawdzi Kasię Adamowicz. W ostatniej parze Marta Bartel będzie walczyć z Joanną Worek.

Partie pań rzadko kończą się remisem. I tak tez było w czwartek. Monika Soćko nie dała szans Ani Iwanow, która kompletnie nie zrozumiała powstałej pozycji. Jola Zawadzka złapała w niedoczasie w pułapkę Edytę Jakubiec i także zainkasowała punkt. Klaudia Kulon okazała się lepszą od, ewidentnie bez formy w tym turnieju, Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej, a Iweta Rajlich zamęczyła Kasię Adamowicz. Jedyny remis padł w pojedynku Marty Bartel z Joanną Worek, gdzie grająca czarnymi Ślązaczka nie zrealizował przewagi dwóch pionków. Tak więc na czele z kompletem 3 pkt Zawadzka i Soćko. Punkt za nimi znajduje się Klaudia Kulon.

 Runda IV

I już mamy, być może, pojedynek o złoty medal. Jola Zawadzka zagra białymi z Moniką Soćko. Iweta Rajlich będzie próbowała pokonać Joannę Worek, a dobrze grająca Klaudia Kulon zmierzy się z Edytą Jakubiec. Karina Szczepkowska-Horowska będzie starała „odkuć się” na Kasi Adamowicz, a Ania Iwanow poszuka punktu w pojedynku z Marta Bartel.

Monika Soćko jest wybitną znawczynią obrony francuskiej. Przekonała się dziś o tym Jola Zawadzka, która słabo zrozumiała pozycję i została z zaskoczenia rozbita. Ładna partię wygrała Klaudia Kulon z Edytą Jakubiec. Do walki o medale chyba powróciła Iweta Rajlich po zwycięstwie Asię Worek. Marta Bartel pokonała chyba najsłabszą w tych zawodach Anię Iwanow, a Karina Szczepkowska-Horowska wreszcie zdobyła punkt pokonując Kasię Adamowicz. I tak prowadzi Monika Soćko z kompletem 4 pkt przed Kulon i Zawadzką po 3 pkt.

Runda V

Ledwie mieliśmy jeden mecz „na szczycie„, a już czeka nas następny. Monika Soćko zmierzy się w nim białymi z Klaudią Kulon. To może być partia zamykająca temat tytułu Mistrzyni Polski. Jola Zawadzka czarnymi zagra z Martą Bartel, a Iweta Rajlich z Anią Iwanow. Karina Szczepkowska-Horowska zmierzy się z Edytą Jakubiec, natomiast Kasia Adamowicz z Joanną Worek.

Soćko po raz pierwszy w tym turnieju opuściła salę gry bez zwycięstwa. Kulon ani przez chwilę nie ustępowała jej pola i obie zawodniczki postanowiły w końcu podzielić punkt. Zawadzka zagoniła w pułapkę króla Bartel i zamatowało go na środku szachownicy. Rajlich grała dziś przedziwne szachy – niezrozumiałe chyba dla nikogo z nią włącznie. Iwanow to wykorzystała i po emocjonującej partii odniosła pierwsze zwycięstwo. Wygrały także Szczepkowska-Horowska z Jakubiec oraz Adamowicz z Worek. Prowadzi Soćko z 4,5 pkt przed Zawadzką 4 pkt oraz Kulon 3,5 pkt.

Runda VI

Monika Soćko zmierzy się z Edytą Jakubiec i faworytkę będziemy mieć tylko jedną. Na Jolę Zawadzką czeka Iweta Rajlich i mimo że partia z Iwanow nie nastraja do dobrej gry, to pojedynek tych dwóch zawodniczek zawsze jest emocjonujący. Klaudia Kulon zmierzy się Martą Bartel i jeżeli marzy jej się norma arcymistrzowska i gra na Olimpiadzie, to musi ta partię wygrać. Karina Szczepkowska-Horowska będzie próbowała dogonić czołówkę w partii z Joanną Worek, a Ania Iwanow spotka się z Kasią Adamowicz.

Kto zrozumie szachy kobiece, ten dostanie nagrodę Nobla. Marta Bartel rozegrała dziś świetną partię, jednak nie udało jej się dobić Klaudii Kulon, a na dokładkę podstawiła jej mata. Monice Soćko opór postawiła Edyta Jakubiec i panie zremisowały. Pod znakiem wyrównanej walki odbyła się partia Zawadzkiej z Rajlich, choć w pewnym momencie Jola mogła coś „podkręcić„. Karina odniosła trzecie z rzędu zwycięstwo nad Joanną Worek i tym samym może jeszcze powalczy o medal. Partia Iwanow a Adamowicz zakończyła się remisem. Na czele cały czas Monika Soćko z 5 pkt, a wyprzedza Zawadzką i Kulon tylko o pół punktu.

Runda VII

Jeżeli Karina Szczepkowska-Horowska myśli o medalu, to jutro musi się wspiąć na wyżyny swoich umiejętności w partii z Moniką Soćko. Także trudne wyzwanie stoi przed Klaudią Kulon, której przeciwniczką jest Iweta Rajlich. Jola Zawadzka jest zdecydowaną faworytką z Kasią Adamowicz. Marta Bartel zmierzy się z Edytą Jakubiec, a Joanna Worek z Anną Iwanow.

Sytuacja w turnieju kobiet mocno się zaostrzyła. Soćko zremisowała ze Szczepkowską-Horowską, która cały czas próbuje gonić czołówkę. Zawadzka nie dała szans Adamowicz, natomiast Kulon została rozgromiona przez Rajlich. Wygrała także Bartel z Jakubiec, a Worek zremisowała z Iwanow. Tak więc na prowadzeniu mamy dwie zawodniczki – Soćko i Zawadzką z 5,5 pkt, za nimi z 4,5 pkt samodzielnie plasuje się Kulon, a po 4 pkt mają Rajlich oraz Szczepkowska-Horowska.

Runda VIII

Monika Soćko zmierzy się ze średnio grającą Martą Bartel. Jola Zawadzka ma łatwiejszą rywalkę, bo Joannę Worek i będzie zdecydowaną faworytką. Klaudia Kulon też raczej powinna sobie poradzić z Kasią Adamowicz, tak samo jak Iweta Rajlich z Edytą Jakubiec i Karina Szczepkowska-Horowska z Anią Iwanow. Ale czy takie wyniki padną? Tego nie wie nikt, gdyż szachy, a szczególnie kobiece, są grą nieobliczalną…

Jak to często bywa outsiderzy rozdają medale. Tak się też dziś stało, gdyż zapewne złoty medal sprezentowała Monice Soćko słabo grająca w tym turnieju Joanna Worek, która pokonała Jolę Zawadzką. W pozostałych partiach padły wyniki zgodne z przewidywaniami i wygrały Soćko, Rajlich, Szczepkowska-Horowska, a także Kulon. Tak więc Monika ma 6,5 pkt i o punkt wyprzedza Jolę i Klaudię. Jeszcze pół punktu mniej mają Iweta i Karina. I tylko te panie mogą zdobyć medale.

Fot. Sylwia Rudolf

Runda IX

Iweta Rajlich nie ma innego wyjścia niż grać o wygraną z Moniką Soćko. Dla nie może to być medal, ale dla Moniki – przy wybitnie niesprzyjających okolicznościach może to być strata złota. Joanna Worek będzie próbowała powstrzymać Klaudię Kulon, która gra też o normę arcymistrzyni i udział w Olimpiadzie, a Ania Iwanow Jolę Zawadzką. Na Karinę Szczepkowską-Horowską czeka Marta Bartel, a Kasia Adamowicz zmierzy się z Edytą Jakubiec.

Monika Soćko nie dała się Iwecie Rajlich zmusić do kapitulacji remisem zagwarantowała sobie zwycięstwo w Mistrzostwach. Jola Zawadzka za to gładko pokonała Anię Iwanow i również zagwarantowała sobie drugie miejsce. Klaudia Kulon(zdobyła II normę arcyistrzowską) potrzebowała tylko 28 posunięć, aby udowodnić swoją wyższość nad Joanną Worek. Kasia Adamowicz pokonując Edytę Jakubiec zdobyła normę na tytuł mistrzyni międzynarodowej. Ostatnia partia tego dnia Marty Bartel z Kariną Szczepkowską-Horowską zakończyła się remisem. W ten sposób Soćko obroniła tytuł, drugie miejsce zajęła Zawadzka, a brąz przypadł Kulon.

Fot. Sylwia Rudolf

Oficjalna strona zawodów.

Wyniki szczegółówe.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.