Biel 2015

5
895

Biel 2015 logo

W dniach 18-31 lipca rozegrana zostanie 48 edycja festiwalu szachowego w Biel. Najważniejszym elementem tych zawodów jest kołowy turniej superarcymistrzów z udziałem naszego lidera arc. Radka Wojtaszka, który rok temu zajął drugie miejsce.

Biel 2015 RA MVL

Oprócz niego będziemy mieli okazję zobaczyć 5 zawodników – GM Michaela Adamsa(2740), GM Maxime Vachier-Lagrave(2731), GM Davida Navarę(2724), GM Pawła Eljanova(2723) oraz GM Richarda Rapporta(2671).

Biel 2015 MA RR

Zawodnicy rozegrają w sumie 10 partii grając każdy z każdym białymi i czarnymi bierkami. Turniej ma XIX kategorię FIDE.

Biel 2015 DV PE

Dodatkowo odbędzie się turniej otwarty, w którym zagrają m.in. arc. Mateusz Bartel, arc. Marta Bartel oraz arc. Kamil Dragun. Najwyżej rozstawiony jest Alexander Moiseenko, który jako jedyny ma ranking powyżej 2710.

Biel 2015 lista startowa

Pełna lista startowa.

Transmisja.

Runda I

Biel 2015 R1Fot. Organizatorzy

Radek dziś zmierzył się z młodym i bardzo nieobliczalnym reprezentantem Węgier Richardem Rapportem(2671), który uważany jest za jednego z najzdolniejszych młodych zawodników na świecie. Jako że tacy „szaleni” rywale nie leżą Polakowi, to postanowił zagrać spokojne szachy, które dały mu niewielka przewagę. Jednak pozycja się na tyle zablokowała, że żaden z rywali nie chciał ryzykować i partia zakończyła się remisem. Drugi remis zanotowano w pojedynku Vachier-Lagrave z Eljanovem, W tej partii zawodnicy zagrali „berlinkę„, ale żaden z graczy nie znalazł sposobu na drugiego, co spowodowało podział punktu. Jedyne zwycięstwo odniósł Adams nad Navarą, który pięknie zrealizował niewielką przewagę w końcówce najpierw hetmańskiej z różnobarwnymi gońcami, a później już tylko z gońcami.

Runda II

Biel 2015 R2Fot. Organizatorzy

Maxime Vachier-Lagrave rok temu wygrał, a drugi był Wojtaszek. Tak więc mieliśmy dziś tzw. „superhit„. Nasz reprezentant, grający czarnymi, łatwo wyrównał pozycję po debiucie i próbował nacisnąć, jednak MVL postanowił upraszczać pozycję do momentu, kiedy obaj zawodnicy uznali, że należy już podpisać wynik remisowy. Navara szybko odbił się po wczorajszej porażce przeprowadził skuteczne natarcie na Eljanova. RapportzaserwowałAdamsowi gambit królewski, jednak Anglik był na to przygotowany i otrzymał dobrą pozycję. Obaj zawodnicy zagrali jeszcze kilkanaście ciekawych posunięć i Adams, po zbyt szybkim szachu wieżą na e2, postanowił wiecznym szachem zakończyć grę. Na czele zawodów jest Adams z 1,5 pkt, Eljanov jest ostatni z o,5 pkt, a pozostali zawodnicy mają po 1 pkt.

Runda III

Biel 2015 R3Fot. Organizatorzy

Dziś mieliśmy naprawdę bojowa rundę. Żadna partia nie zakończyła się remisem. Radek Wojtaszek miał za przeciwnika Eljanova i pokazał, że właściwe przygotowanie do partii jest ogromnym handicapem. A po przejściu do końcówki wszystko było już jasne. Polak ją skutecznie zrealizował i odniósł pierwsze w tym turnieju zwycięstwo. VachierLagrave szybko przejął inicjatywę w pojedynku z Adamsem i też nie miał problemów z realizacją osiągniętej przewagi. Rapport pomylił się w końcówce i zamiast zwycięstwa musiał poddać partię z Navarą. W ten sposób prowadzą MVL, Wojtaszek i Navara z 2 pkt.

W turnieju „MasterMateusz Bartel ma 2,5 pkt, Kamil Dragun 2 pkt, a Marta Bartel 1 pkt.

Runda IV

Biel 2015 R4Fot. Organizatorzy

Dwóch przyjaciół z drużyny Hetman Wasko Katowice oraz G-Team Novy Bor rozegrali dziś partię, dzięki której przejdą do historii światowych szachów. A w szczególności przejdzie marsz króla Davida Navary, który w pojedynku z Radkiem Wojtaszkiem doprowadził go do pola h8 dostając przy tym świetną pozycję. Potem ją zrealizował wygrał trzecią partię z rzędu.

Biel 2015 R4b

Geniusz Navary znany jest od lat i tylko brak stabilności powoduje, że nie jest on w ścisłej czołówce najlepszych szachistów świata. W tle tego pojedynku zwycięstwo odniósł wreszcie Eljanov wykorzystując jedno niedokładne posunięcie Adamsa. Pojedynek pomiędzy Rapportem oraz VachierLagrava zakończył się remisem, co oznacza, że liderem jest, po trzech wygranych pod rząd, Navara z 3 pkt.

W turnieju mistrzowskim Kamil Dragun ma 3 pkt, Mateusz Bartel ma 2,5 pkt, a Marta 2 pkt.

Runda V

Biel 2015 R5Fot. Organizatorzy

Radek Wojtaszek przystąpił do ostatniej partii pierwszego koła z nadzieją na odbicie się po porażce z Navarą. Jednak Adams ani przez chwilę nie odpuszczał i nawet udało mu się zdobyć przewagę, która – bardzo dobrą grą obronną – nasz reprezentant zniwelował i partia zakończyła się remisem. Prowadzący w tabeli Navara odnotował pierwszy remis, a tym który go zatrzymał jest VachierLagrave. Także remisem zakończył się pojedynek Eljanova z Rapportem, ale tylko dlatego, że ten pierwszy nie doliczył wariantu i przeszedł do pozycji, w której już nie było szans na wygranie. Także w tabeli nic się nie zmieniło. Prowadzi Navara z 3,5 pkt. Wojtaszek z 2,5 pkt jest trzeci.

W turnieju mistrzowski Kamil Dragun ma 4 pkt, Mateusz Bartel 3,5 pkt, a Marta Bartel 2 pkt.

Runda VI

Biel 2015 R6

Rewanżowy pojedynek Wojtaszka z Rapportem przebiegał pod znakiem całkowitej dominacji Polaka, który bardzo szybko przejął inicjatywę i skutecznie zrealizował osiągniętą przewagę. Tak naprawdę Węgier nie zrozumiał pozycji, jaką dostał z Radkiem i to kosztowało go punkt. Bardzo nierówno gra Navara, który tym razem dostał się pod kombinacyjny atak Adamsa, który zakończył się zwycięstwem Anglika. Natomiast Eljanov wrócił z dalekiej podróży, gdyż Vachier-Lagrave nie był w stanie zrealizować osiągniętej przewagi i partia zakończyła się remisem. W ten sposób na czele mamy trójkę zawodników – Navarę, MVL oraz Wojtaszka z 3,5 pkt.

W turnieju mistrzowski pojedynek Kamil DragunMateusz Bartel zakończył się remisem, Marta Bartel niestety przegrała.

Runda VII

Biel 2015 R7

Pojedynek Wojtaszka z VachierLagrave po raz kolejny pokazał, ze nasz reprezentant potrafi grać z najlepszymi wspaniałe szachy. Nie są one może zawsze pełne fajerwerków, ale tych dostarczają nam Duda, czy Bartel, ale za to są skutecznie i oparte na zrozumieniu szachów. Dziś nasz reprezentant wiedział, co gra i wiedział, jaki z tej wiedzy ma zrobić użytek. Francuz ani przez chwilę mu nie groził, a raczej z posunięcia na posunięcie popadał w coraz większe kłopoty. I Radek spokojnie to wykorzystał. Rapport staje się outsiderem tych zawodów. Jest to dla niego nauczka, że jednak nie warto eksperymentować, bo to się źle kończy. Dziś w partii francuskiej Adams był wyraźnie mądrzejszy i to dało mu zwycięstwo. Navara z Eljanovem zagrali równą partię, która zakończyła się remisem w 40 posunięciu. W ten sposób na czele tabeli znalazł się samodzielnie Wojtaszek z 4,5 pkt, a pół punktu mniej mają Adams i Navara.

W turnieju mistrzowskim Kamil Dragun i Mateusz Bartel mają po 5 pkt, a Marta Bartel ma 3 pkt. Prowadzi Daniel Fridman z 5,5 pkt, a obaj Polacy są w grupie 10 zawodników z 5 pkt.

Runda VIII

Biel 2015 R8

Eljanov w pojedynku rewanżowym postawił bardzo trudne warunki Wojtaszkowi i tylko świetna technika w końcówce pozwoliła Polakowi wybronić się na remis, gdzie doprowadził do końcówki W+S vs. W. Zresztą był to jedyny remis tej rundy, bo dwie pozostałe partie zakończyły się innymi wynikami. Rapport jest już wyraźnie zniechęcony i kompletnie przestał liczyć. Dość niespodziewanie zabił gońcem na g7 w 24 posunięciu przeoczając wtrącenie Navary na g3. To dało czwarte już zwycięstwo Czecha w tym turnieju. VachierLagrave odbił się po porażce z Wojtaszkiem na Adamsie, głównie dzięki wykorzystaniu pary gońców w połączeniu z wieżą w otwartej pozycji. W ten sposób na czele tabeli mamy Wojtaszka i Navarę z 5 pkt.

W turnieju mistrzowskim Kamil Dragun zremisował i ma 5,5 pkt, Mateusz Bartel przegrał i ma ich 5, a Marta Bartel zremisowała i ma 3,5 pkt.

Runda IX

Biel 2015 R9

Kolejna partia czarnymi nie była łatwa dla Wojtaszka. Adams grał bardzo spokojne szachy licząc na zmęczenie naszego zawodnika, które było widać w końcowej części partii. Polak grał niedokładnie, ale też i jego rywal nie wykonywał najlepszych posunięć, co spowodowało w końcu podział punktu. W pojedynku dnia Navara nie dał rady Vachier-Lagrave, co spowodowało zmianę na pozycji liderów. Za to Rapport już kompletnie nie daje sobie rady w tym turnieju i dziś gładko oddał punkt Eljanovowi. Na czele turnieju mamy Wojtaszka i MVL z 5,5 pkt i w czwartek rozegrają oni korespondencyjny pojedynek pomiędzy sobą o zwycięstwo w turnieju.

W zawodach mistrzowskich Kamil Dragun zremisował, a Mateusz Bartel wygrał i obaj mają po 6 pkt dzieląc 5 miejsce, natomiast Marta Bartel zremisowała i ma 4 pkt.

Runda X

Biel 2015 R10

Szkoda, szkoda, szkoda… Radek grał dziś do 29 posunięcia, jak z nut! To może nie była tak piękna partia, jak wygrana Navary, ale w rewanżu do tego właśnie momentu to nasz zawodnik był panem i władcą udowadniając, że potrafi wykorzystać przewagę w centrum. I nagle coś tąpnęło. Klątwa ostatniej rundy dopadła Wojtaszka i po prostu zapomniał, o co w tej partii chodziło. Zamiast kontynuować ofensywę zaczął się wycofywać i bronić przed dogorywającym rywalem. W sumie partia zakończyła się remisem, co przy gładkiej wygranej VachierLagrave z totalnie załamanym Rapportem dało zwycięstwo francuzowi. Wojtaszek zajął drugą pozycję, a na trzecie wskoczył Adams, który w przegranej pozycji dostał prezent od Eljanova.

Wyniki końcowe:

1. Maxime Vachier-Lagrave 2731 FRA 6.5
2. Radoslaw Wojtaszek 2733 POL 6
3. David Navara 2724 CZE 5.5
Michael Adams 2740 ANG 5.5
5. Pavel Eljanov 2723 UKR 4.5
6. Richard Rapport 2671 WĘG 2

W turnieju mistrzowskim jeszcze przed nami jedna runda, ale w tej wygrał Mateusz Bartel i z 7 pkt dzieli 2 pozycję, natomiast przegrał Kamil Dragun i ciągle ma 6 pkt. Marta Bartel także wygrała i ma ich 5.

Runda XI Masters

Zwycięstwem Emila Sutovskiego zakończył się turniej mistrzowski. Mateusz Bartel, zdobywając 7,5 pkt, podzielił trzecią pozycję, Kamil Dragun z 6,5 pkt był 16, a Marta Bartel z 5 pkt zajęła 53 miejsce.

Czołówka turnieju.

Biel 2015 masters wyniki

Szczegółowe wyniki turnieju Masters.

Oficjalna strona zawodów.

5 KOMENTARZE

  1. Mówiąc szczerze, do 27. posunięcia czarnych partia była absolutnie remisowa (proszę spojrzeć na komentarze obserwatorów). Trzeba jednak przyznać, że Pan Radek błyskotliwie wykorzystał kolejne niedokładności w grze wyraźnie niedysponowanego Eljanowa !

  2. Tym razem Radek Wojtaszek nie odpuścił Rapportowi ! I znów precyzyjne wykorzystanie błędu przeciwnika. Trochę tylko żal, że nasz najlepszy szachista gra znacznie bardziej zapobiegawczo, a więc mniej efektownie, niż kilka lat wstecz. Ale może to klucz do stabilnej pozycji w czołówce szachistów świata !

  3. Radek, jak można nie wygrać partię na ostatnim rundzie, nie umiales zrealizować przewagi do końca, popracuj nad tym bo przeciętny 2000 potrafi to wygrać ale 2700 nie potrafić? Szkoda bo myślałem ze wygrasz turniej. Ale i tak bardzo ładnie grałeś. Gratuluję za 2 miejsca. Pozdrawiam.

  4. Ależ szkoda dzisiejszego remisu z Navarą. To była wygrana partia. Do 30 ruchu gra Radka była perfekcyjna. Potem coś jakby pękło, Radek zapewne zagotował się i każdy błąd osłabiał jego psychikę. Najpierw lekki błąd w 30. (zamiast zwykłego d7), spory w 32. (lepsza była promocja pionka i wymiana na gońca – później oddał pionka d za darmo), kolejny w 34. (ratowała go Hb7, potem Wb1 i obrona pionka d jeszcze była możliwa) i zła decyzja w 35 (wydaje mi się, że lepsze było Wb7, choć obiektywnie z tego miejsca wygrana była już dość trudna). W sześć posunięć stracił przewagę, której nie powinien oddać żaden gracz 2000+. Gdyby wygrał jutro grałby tie-breakera z MVL o wygraną w Biel. Wielka szkoda, chociaż obiektywnie to i tak był dla niego udany turniej.

  5. Pierwsze zdanie zostało wykreślony na prośbę Pana Jerzego Konikowskiego, który poczuł się urażony jego treścią.
    ————————————————————————————————————————-
    Jak można być tak złym człowiekiem, który wykorzystuje chorobą oczu do ataku na Tazbira? Czy zapytał go o powody gry w tych zawodach? Czy skontaktował się z organizatorami tych zawodów i zapytał, na jakiej podstawie go dopuścili? Czy wreszcie zapytał o to kogokolowiek? Nie, od razy zaatakował i poszczuł swoich kolegów, aby go w tym ataku wspierali, a wszystkich innych postanowił wyeliminować z komentowania. Pokazał, że mimo że od 26 lat nie ma w Polsce komunizmu i cenzury, to Konikowski dalej żyje w tamtych czasach. Jak Pan może panie pomidorze! Powinien Pan przeprosić Tazbira za te oskarżenia, bo jest to poniżej pasa. Równie dobrze można by zapytać, jak to się stało, że się Pan ustawił w Niemczech, kiedy Polacy cierpieli? Czy aby to nie służby komunistyczne Panu nie pomogły i uplasowały w Niemczech? Widzi Pan, jak łatwo kogoś oskarżyć? Nie wiem, czy tak było, ale chcę, aby to Panu dało do myślenia, zanim rzuci Pan kalumnie na inne osoby.

Comments are closed.